Zasady uzgodnione z dnia na dzień zakażą dużych transakcji gotówkowych i będą obowiązywać największe kluby piłkarskie
Europejscy prawodawcy mają nadzieję, że przyjęta dzisiaj (18 stycznia) nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy zacznie naprawiać reputację zszarganą latami skandalów związanych z brudnymi pieniędzmi.
Jak wcześniej informował TylkoGliwice, ustawa zakaże transakcji gotówkowych powyżej 10 000 euro i obejmie sektor piłkarski, ale będzie dotyczyć tylko dużych klubów zawodowych.
„Przez dziesięciolecia zwlekaliśmy z walką z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu” – powiedział prasie Damien Carême po zawarciu porozumienia, wierząc, że nowe prawo pozwoli uniknąć luk prawnych, które mogłyby zostać wykorzystane przez „oligarchów i handlarzy ludźmi”.
„Może to zabrzmi szalenie, ale do tej pory w świecie futbolu nie obowiązywała żadna ustawa przeciwdziałająca praniu pieniędzy” – powiedział Carême, francuski poseł Zielonych, odnosząc się do niedawnych skandalów z udziałem Romana Abramowicza, byłego właściciela ukaranego sankcjami przez Chelsea FC, oraz Holenderski Związek Piłki Nożnej. „Teraz to się skończyło”.
Eero Heinäluoma – który w okresie Wielkiego Postu prowadził negocjacje w sprawie ustawy z Radą UE, reprezentującą rządy poszczególnych krajów – przytoczył nie tylko zakres ustawy, ale także jej formę prawną, która obowiązuje konsekwentnie w całym bloku.
„Teraz mamy te same zasady i regulacje, których państwa członkowskie nie mają możliwości zmienić” – powiedział Heinäluoma, fiński socjaldemokrata.
„To dobry dzień dla obywateli UE, podatników i przedsiębiorstw; zły dzień dla oligarchów, osób zajmujących się praniem pieniędzy i terrorystów” – stwierdził, dodając, że jest „dość optymistyczny, że nowy reżim przyniesie duże zmiany”.
W ostatnich latach UE została dotknięta wieloma skandalami związanymi z praniem pieniędzy, a duński bank Danske niedawno przyznał się do winy w dochodzeniu w sprawie manipulowania 200 milionami euro rosyjskich funduszy wysokiego ryzyka.
Dwóch członków bloku, Chorwacja i Bułgaria, znajdują się na „szarej liście” krajów podejrzanych o pranie pieniędzy, sporządzonej przez międzynarodową organizację ustanawiającą standardy, Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), na której zasiadają obok takich krajów jak Syria i Jemen.
Niezamierzone konsekwencje
UEFA, organ zarządzający europejską piłką nożną, powiedziała TylkoGliwice, że nowe zasady będą musiały być starannie egzekwowane, w przeciwnym razie stosowanie kontroli tożsamości klientów na wzór bankowy mogłoby mieć niezamierzone konsekwencje w zróżnicowanym sektorze sportu, ale Heinäluoma stwierdził, że plany są „proporcjonalne”.
„Uwzględniono jedynie kluby zawodowe i duże” – wyjaśnił, ponieważ kluby z obrotami poniżej 5 milionów euro bez burzliwej historii mogłyby zostać zwolnione. „To nie jest ten sam system, co w bankach, jest trochę lżejszy”.
Ostateczne porozumienie zostało osiągnięte we wczesnych godzinach czwartkowych rano pomiędzy negocjatorami z Parlamentu i Rady UE, która reprezentuje państwa członkowskie.
Dzięki temu „oszuści, przestępczość zorganizowana i terroryści nie będą już mieli możliwości legitymizacji swoich dochodów za pośrednictwem systemu finansowego” – powiedział Vincent van Peteghem, belgijski minister finansów, który obecnie przewodniczy negocjacjom w Radzie.