O nas
Kontakt

Polityka UE. Von der Leyen rozpoczyna dialog w celu osiągnięcia „konsensusu” w sprawie przyszłości rolnictwa

Laura Kowalczyk

Dairy farmers demonstration outside EU headquarters in Brussels.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała podmioty z sektora rolno-spożywczego do Brukseli, aby pomóc w opracowaniu nowej długoterminowej wizji rolnictwa w obliczu narastających protestów rolników na całym kontynencie.

Dialog strategiczny na rzecz przyszłości rolnictwa został ogłoszony w corocznym orędziu o stanie Unii wygłoszonym przez von der Leyen w celu stawienia czoła rosnącej polaryzacji w debacie na temat rolnictwa i polityki żywnościowej.

Inicjatywa pojawia się w momencie impasu we wdrażaniu sztandarowej polityki żywnościowej UE „Od pola do stołu” i podczas gdy rolnicy borykający się z problemem wychodzą na ulice w całej Europie, twierdząc, że są zaniedbywani przez decydentów.

„Myślę, że wszyscy odczuwamy rosnący podział i polaryzację, jeśli chodzi o tematy związane z rolnictwem” – powiedziała von der Leyen na spotkaniu inaugurującym dialog w Brukseli w czwartek (25 stycznia).

Zdaniem przewodniczącego Komisji głównym celem jest zebranie przemyśleń, pomysłów i propozycji w celu opracowania scenariuszy przyszłości rolnictwa, które zostaną uwzględnione w pracach obecnej i potencjalnie przyszłej władzy wykonawczej UE.

Tematy dyskusji będą obejmować podnoszenie poziomu życia rolników i zwiększanie atrakcyjności społeczności wiejskich, a także zwiększanie zrównoważonego rozwoju rolnictwa i wykorzystywanie możliwości, jakie oferują innowacje techniczne.

„Dialog ten ma na celu znalezienie nowego konsensusu w kwestiach, z którymi wszyscy się zmagamy” – powiedziała von der Leyen, twierdząc, że pragnie znaleźć „nową drogę naprzód oraz wspólne i trwałe rozwiązania” dla europejskiego rolnictwa.

Decyzje wyłącznie w drodze konsensusu

Konsensus ma zasadnicze znaczenie dla inicjatywy, która składa się z grupy refleksyjnej składającej się z ograniczonej liczby zaproszonych podmiotów ze spółdzielni rolników, przedsiębiorstw rolniczych i społeczności wiejskich, a także organizacji pozarządowych i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, instytucji finansowych i środowisk akademickich.

Niemiecki profesor Peter Strohschneider, który w latach 2020–2021 przewodniczył podobnej komisji specjalnej przy niemieckim rządzie federalnym, będzie kierował badaniami podzielonymi pomiędzy różne grupy sektorowe.

Gdy mniejsza grupa osiągnie wstępne konsensus w danej sprawie, może przedstawić projekt dokumentu do dyskusji plenarnej w ramach dialogu strategicznego.

„Zobaczymy, jak daleko zajdziemy, jak często będziemy musieli korygować tego rodzaju dokumenty i odsyłać je do grupy roboczej lub czy uda nam się uczynić z nich podstawę do sporządzenia raportu końcowego” – powiedział unijny urzędnik zbliżony do Komisji Organizacyjne aspekty dialogu.

Głównym celem jest sporządzenie do końca lata raportu końcowego opartego na wspólnej wizji kluczowych podmiotów rolno-spożywczych.

Krytyka zaproszeń

Pierwsze spotkanie spotkało się z krytyką, ponieważ zainteresowane strony zostały zaproszone dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia, co przez wiele osób zostało uznane za niewystarczające powiadomienie o przygotowaniach.

Inni skarżyli się na brak niektórych zainteresowanych stron zajmujących się tradycyjnym rolnictwem oraz nadreprezentację organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska oraz dalszych ogniw łańcucha rolno-spożywczego, takich jak producenci i sprzedawcy żywności.

„Zaprosili WWF. Co przyniosą na stół – bambus?” znalazła się wśród silniejszych komentarzy od wykluczonych zainteresowanych stron, które usłyszała TylkoGliwice.

„Nie możemy zaprosić wszystkich, dlatego musieliśmy przeprowadzić selekcję” – powiedział rzecznik Komisji, dodając, że władza wykonawcza wykazała się „niezwykle reprezentatywną postawą w wyborach dokonanych, starając się odzwierciedlić różnorodność”.

Według kilku źródeł listę 30 gości przygotował Peter Van Kemseke, punkt kontaktowy Europejskiego Zielonego Ładu w rządzie von der Leyen.

Do głównych podmiotów zajmujących się rolnictwem wykluczonych z dialogu należało unijne lobby ds. pestycydów CropLife Europe i przemysł maszyn rolniczych (CEMA). „Komisja wykluczyła niektóre główne stowarzyszenia zajmujące się technologiami” – powiedział TylkoGliwice sekretarz generalny CEMA Jelte Wiersma.