O nas
Kontakt

Polityka UE. W obliczu zbliżających się wyborów posłowie do Parlamentu Europejskiego machają ręką przez szereg przepisów dotyczących Zielonego Ładu

Laura Kowalczyk

Electric cars won

Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego zatwierdziła tymczasowe porozumienia z rządami w sprawie kilku kluczowych aktów prawnych w zakresie ochrony środowiska, ponieważ prawodawcy spieszą się, aby ukończyć jak najwięcej przepisów dotyczących Zielonego Ładu przed wyborami do UE.

Ustawodawstwo dotyczące zanieczyszczenia samochodów, emisji metanu, ekologicznych telefonów, etykietowania farb i pestycydów, emisji przemysłowych, przemieszczania odpadów i odpadów elektronicznych zostało zatwierdzone przez eurodeputowanych, co doprowadziło do finalizacji szeregu kluczowych polityk Zielonego Ładu przed wyborami europejskimi zaplanowanymi na czerwiec.

W czwartek (11 grudnia) Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego zatwierdziła sześć tymczasowych tekstów prawnych uzgodnionych pomiędzy eurodeputowanymi a rządami – porozumienia wynegocjowane pod koniec ubiegłego roku przez Hiszpanię, która wówczas przewodniczyła Radzie UE.

Euro7

Ustawodawcy z grupy Zielonych głosowali przeciwko najbardziej kontrowersyjnej z ustaw, czyli limitom emisji zanieczyszczeń dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, podobnie jak połowa socjaldemokratów w komisji. Sprzeciwili się zamrożeniu progów dla głównych substancji zanieczyszczających powietrze, takich jak tlenki azotu (NOx) i dwutlenek siarki (SO2), na obecnym poziomie.

Ustawa, ostatecznie poparta 55 głosami do 26, po raz pierwszy zawiera ograniczenia dotyczące szkodliwych cząstek wytwarzanych w wyniku zużycia hamulców i opon, które staną się głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza przez samochody, gdy dwutlenek węgla z rury wydechowej Emisje (CO2) zostaną zakazane od 2035 r. Data ta oznacza prawdopodobny koniec silników spalinowych na rzecz samochodów w pełni elektrycznych.

Metan

Chociaż CO2 jest najczęściej wiązany ze zmianami klimatycznymi, główny składnik gazu ziemnego, metan, w rzeczywistości ma o wiele większy wpływ. Komisja ds. Środowiska zatwierdziła nowe rozporządzenie w sprawie metanu, które zakazuje trasowania, odprowadzania i spalania na pochodniach – wszelkich sposobów przedostawania się gazu do atmosfery – i nakłada na przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi obowiązek monitorowania i zgłaszania wycieków.

Co istotne, biorąc pod uwagę, że większość gazu ziemnego spalanego w UE pochodzi spoza UE, od 2027 r. nowe kontrakty na import do UE będą dozwolone wyłącznie pod warunkiem, że dostawca będzie przestrzegał tego samego protokołu monitorowania.

Grupa lobbystów Climate Action Network Europe z zadowoleniem przyjęła wchodzącą ustawę dotyczącą metanu jako „pozytywny pierwszy krok”, skrytykowała jednak trzyletnie opóźnienie, w którym Komisja Europejska opracuje szczegółowe zasady dotyczące progu maksymalnej intensywności metanu.

„Opóźnianie działań i pozwolenie, aby emisje metanu od producentów spoza UE, którzy stanowią największą część gazu zużywanego w UE, utrzymywały się na niebezpiecznie wysokim poziomie do 2030 r., stwarza poważne ryzyko dla naszego klimatu” – stwierdziła ekspertka ds. polityki gazowej grupy, Esther Bollendorff.

Eko Projekt

Europejskie przepisy dotyczące zrównoważonego rozwoju produktów codziennego użytku skupiały się wcześniej głównie na efektywności energetycznej, ale nowe rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów, również zatwierdzone w czwartek, rozszerza je o trwałość i ślad węglowy, a także nowe produkty, takie jak telefony komórkowe.

Nowe prawo wymaga, aby produkty służyły dłużej i były łatwiejsze do naprawy, ulepszenia i recyklingu, a także zakazuje niszczenia niesprzedanego obuwia i odzieży.

„Te nowe zasady, mające szeroki zakres i ambicje, wyznaczają początek ery zrównoważonego projektowania” – powiedziała Valeria Botta, specjalistka ds. gospodarki o obiegu zamkniętym w grupie kampanii Environmental Coalition on Standards.

Marnować

Posłowie do PE zatwierdzili dwa odrębne akty prawne dotyczące odpadów. Nowe rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów ma na celu zapewnienie, że kraje UE wezmą odpowiedzialność za wytwarzane przez siebie śmieci, prawie zakazując eksportu do innych państw członkowskich. W obliczu obaw, że odpady z tworzyw sztucznych trafiają na wysypiska śmieci lub do pieców w krajach rozwijających się, nowe przepisy zabraniają również eksportu poza UE, jeśli nie spełniają one rygorystycznych norm w zakresie gospodarowania odpadami.

Komisja zgodziła się również na zmianę dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), która reguluje jeden z najszybciej rosnących rodzajów śmieci. Wstępnie uzgodnione przez posłów do Parlamentu Europejskiego i negocjatorów rządowych w listopadzie poprawki są odpowiedzią na orzeczenie sądu UE i wyjaśniają, że producenci muszą pokryć koszty paneli fotowoltaicznych sprzedanych od 2012 roku.

Emisje przemysłowe

Posłowie do PE przedstawili także plany dotyczące pozornie nierozwiązywalnego problemu zanieczyszczenia powietrza. Nowa dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych stosuje najsurowsze, naukowo wykonalne normy emisji w odniesieniu do instalacji przemysłowych, w tym kopalń i fabryk akumulatorów. Zaciekły spór, który wybuchł podczas negocjacji, spowodował, że prawodawcy odrzucili propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą objęcia zakresem regulacji intensywnych hodowli bydła – źródeł m.in. metanu i amoniaku. Nie ma takiego zwolnienia w przypadku dużych hodowli trzody chlewnej lub drobiu.

Reforma ma także na celu zwiększenie przejrzystości i udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących wydawania licencji i prowadzenia zakładów przemysłowych, przewidując kary w wysokości do 3% rocznego obrotu UE dla najgorszych przestępców.

Etykietowanie substancji chemicznych

Z aprobatą przyjęto także aktualizację przepisów UE dotyczących klasyfikacji, oznakowania i pakowania chemikaliów, które określają na przykład, jak duże muszą być ostrzeżenia na farbach i pestycydach. Podczas rozmów posłowie dodali zakaz stosowania „ekologicznych oświadczeń” w przypadku substancji lub mieszanin sklasyfikowanych jako niebezpieczne.

Po zatwierdzeniu przez komisję głosowanie zatwierdzające w pełnym składzie parlamentu będzie prawdopodobnie zwykłą formalnością. Belgia, która w tym miesiącu objęła przewodnictwo w Radzie UE, spieszy się z skompletowaniem hat-tricka w pozostałych dokumentach dotyczących Zielonego Ładu, pośrednicząc w podobnych kompromisach w sprawie odpadów opakowaniowych, emisji CO2 z samochodów ciężarowych i autobusów oraz certyfikując usuwanie gazów cieplarnianych z atmosfery.