O nas
Kontakt

Polityka UE. Wyłącznie: Belgia potraja progi należytej staranności korporacyjnej, starając się o transakcję ostatniej szansy

Laura Kowalczyk

A garment factory near Dhaka, Bangladesh, collapsed in 2013

Państwom członkowskim kończy się czas na uzgodnienie prawa dotyczącego zrównoważonych łańcuchów dostaw przed czerwcowymi wyborami, ale perspektywy zostały podważone przez równoległą walkę z odpadami opakowaniowymi.

Jak powiedziano TylkoGliwice, rząd belgijski zaproponował teraz potrojenie progu obrotów, aby zmniejszyć liczbę przedsiębiorstw objętych przełomową ustawą o łańcuchach dostaw.

Choć dyrektywa dotycząca należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, CSDDD, została wstępnie uzgodniona przez eurodeputowanych i rządy w grudniu, wielokrotnie napotykała niepowodzenia po tym, jak niemiecki minister finansów Christian Lindner wyraził swój sprzeciw.

Propozycja rozesłana w ostatnich dniach przez rząd belgijski ograniczyłaby CSDDD do firm o światowych obrotach przekraczających 450 mln euro, ponieważ ma ona na celu pokonanie sprzeciwu głównych państw członkowskich, podają TylkoGliwice dwa źródła posiadające wiedzę o rozmowach.

W grudniowym porozumieniu ustalono limit na 150 mln euro, podczas gdy w zeszłym tygodniu Belgia – która obecnie przewodniczy Radzie – zaproponowała podniesienie go do 300 mln euro, jak po raz pierwszy podał TylkoGliwice, aby rozwiać obawy dotyczące obciążeń regulacyjnych.

Belgia ma nadzieję uzyskać podpisanie ustawy na spotkaniu ambasadorów UE, które odbędzie się w piątek (15 marca). Następny tydzień, 22 marca, uznaje się za datę graniczną, która ma zapewnić posłom do Parlamentu Europejskiego uzgodnienie planów również przed wyborami zaplanowanymi na czerwiec.

Na początku tygodnia ambasadorowie zgodzili się na nowe prawo zabraniające sprzedaży towarów wytworzonych przy użyciu pracy przymusowej, ale CSDDD idzie dalej, wymagając od dużych firm sprawdzania, czy praktyki ich dostawców są zgodne z ograniczaniem zmian klimatycznych.

Podczas debaty z legislatorami, która odbyła się na początku tego tygodnia w Strasburgu, przewodnicząca eurodeputowana Lara Wolters (Holandia/Socjaliści i Demokraci) stwierdziła, że ​​Rada „skompromitowała się” i „podkopała europejską demokrację”, wielokrotnie awanturując się nad CSDDD.

Jednak jej koleżanka Angelika Niebler (Niemcy/Europejska Partia Ludowa) argumentowała, że ​​europosłowie powinni „uważać, aby nie zobaczyć gałęzi, na której siedzimy”, ponieważ nadmierna biurokracja może po prostu zachęcić firmy z UE do wycofywania się z krajów rozwijających się.

Perspektywy porozumienia zostały również dodatkowo poddane w wątpliwość przez równoległe spory na temat prawa handlowego dotyczące nowych planów dotyczących odpadów opakowaniowych, które również mają zostać poddane głosowaniu wcześniej w piątek. Włochy – które wyraziły sceptycyzm wobec obu aktów prawnych – mogą podjąć próbę powiązania ich politycznie.