O nas
Kontakt

Polityka UE. Z badania EBC wynika, że ​​kredyty bankowe sprzyjają sektorom zanieczyszczającym środowisko

Laura Kowalczyk

The ECB wants banks to comply with green norms

Nadzorcy rozważają dodatkowe opłaty kapitałowe, a nawet codzienne kary na pożyczkodawców, którzy nie sprzątają po swoich działaniach

Jak wynika z raportu Europejskiego Banku Centralnego po tym, jak organy nadzoru zagroziły codziennymi karami dla pożyczkodawców, którzy nie zwracają uwagi na zmiany klimatyczne, banki udzielają nieproporcjonalnie dużych pożyczek sektorom charakteryzującym się wysokim poziomem zanieczyszczeń.

Raport EBC został opublikowany tuż po konferencji COP28 w Dubaju, w której wezwano do odejścia od paliw kopalnych – po raz pierwszy szczyt klimatyczny ONZ zakończył się wezwaniem do zajęcia się główną przyczyną kryzysu klimatycznego.

„Banki mają do odegrania kluczową rolę” w ograniczaniu ryzyka dla stabilności finansowej wynikającego z emisji, stwierdza raport, którego współautorami są EBC i Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego, organ nadzoru stabilności UE, przy czym sektory wysokoemisyjne są nadreprezentowane w księgach banków .

W raporcie grozi ukaranie banków, których aktywa budzą obawy związane ze zmianą klimatu, w celu zapewnienia, że ​​system finansowy pomoże w przejściu na bardziej ekologiczną energię.

Organy regulacyjne już wymagają od banków utrzymywania kapitału w celu ochrony przed ryzykiem pogorszenia się sytuacji ich kredytów, co miało miejsce na dużą skalę podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

W raporcie sugeruje się, że istniejące narzędzie polityczne zwane buforem ryzyka systemowego można wykorzystać do ukierunkowania dodatkowych wymogów kapitałowych, aby pomóc środowisku, co w efekcie sprawi, że udzielanie pożyczek przedsiębiorstwom naftowym lub kredytów hipotecznych na domy narażone na powodzie stanie się bardziej kosztowne.

Nadzorca bankowy EBC, Frank Elderson, groził już bankom karami finansowymi za każdy dzień nieuwzględnienia ryzyka klimatycznego, a nowe ustalenia zostały przyjęte z zadowoleniem przez tych, którzy chcą zachęcać do odpowiedzialnych inwestycji.

Raport EBC „podkreśla kluczową rolę banków i ubezpieczycieli w przeciwdziałaniu ryzyku finansowemu związanemu z klimatem i przyrodą, podkreślając potrzebę holistycznego podejścia w całym sektorze finansowym” – powiedział rzecznik ShareAction, brytyjskiej organizacji charytatywnej, do której członków należą Oxfam i Zielony pokój.

Wiadomość ta pojawia się po tym, jak prawodawcy UE uzgodnili nowe zasady dotyczące należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, które zdaniem ShareAction stanowią „krok we właściwym kierunku” i wymagają od finansistów włączenia zmian klimatycznych do procesu decyzyjnego.

Na opublikowanym dzisiaj blogu urzędnicy EBC przedstawili konsekwencje rosnących temperatur dla ich głównego zadania, jakim jest kontrolowanie inflacji, twierdząc, że cieplejsze lata powodują wzrost cen żywności, a niższa produkcja może ograniczyć zaciąganie kredytów.