O nas
Kontakt

Polska wzywa do zaprzestania unijnych świadczeń dla ukraińskich mężczyzn w wieku bojowym

Laura Kowalczyk

Ukraine

Minister spraw zagranicznych Polski chce zaprzestania świadczeń zabezpieczenia społecznego dla ukraińskich uchodźców płci męskiej w UE, twierdząc, że zachęca to do uchylania się od poboru do wojska na Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski nalegał, aby rządy UE zaprzestały zapewniania wsparcia socjalnego ukraińskim mężczyznom w wieku bojowym, którzy są uchodźcami w swoich krajach.

Podczas Europejskiej Strategii Jałtańskiej, forum dyskusji o europejskiej przyszłości Ukrainy, które odbyło się w Kijowie, Sikorski powiedział, że aby „wspomagać wysiłki wojenne Ukrainy”, nie powinno być „żadnych zachęt finansowych do unikania poboru na Ukrainie”.

Odniósł się do rosyjskich dronów wlatujących w przestrzeń powietrzną członków NATO jako powodów, dla których rządy UE powinny zaprzestać wypłacania świadczeń społecznych mężczyznom w wieku poborowym i wzmocnić wysiłki obronne przeciwko Rosji.

Naruszenia przestrzeni powietrznej na Łotwie i w Rumunii

8 września dwóch członków NATO oświadczyło, że rosyjskie drony naruszyły ich przestrzeń powietrzną, ponieważ jeden z nich wleciał do Rumunii podczas nocnych ataków na sąsiednią Ukrainę, a drugi rozbił się we wschodniej Łotwie.

Dron wleciał na terytorium Rumunii, gdy Moskwa uderzyła w „cele cywilne i infrastrukturę portową” po drugiej stronie Dunaju na Ukrainie, podało rumuńskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Dodała, że ​​Bukareszt rozmieścił samoloty bojowe F-16 w celu monitorowania swojej przestrzeni powietrznej i wysłał powiadomienia tekstowe do mieszkańców dwóch wschodnich regionów.

Minister obrony Łotwy Andris Sprūds powiedział, że dzień wcześniej rosyjski dron spadł w pobliżu miasta Rezekne i prawdopodobnie przedostał się na Łotwę z sąsiedniej Białorusi.

Rezekne, zamieszkałe przez ponad 25 000 osób, leży około 55 kilometrów na zachód od Rosji i około 75 kilometrów od Białorusi, bliskiego i zależnego sojusznika Kremla.

Sikorski powiedział, że można przeznaczyć pieniądze na zapobieganie naruszeniom przestrzeni powietrznej, stwierdzając, że pomoże to zarówno Ukrainie, jak i Europie. „Jak wiadomo, znaczna część rosyjskich rakiet i dronów znika” – powiedział. „Rosjanie tracą nad nimi kontrolę. Jak już powiedziano, nawet Białorusini muszą ich zestrzelić”.

Zagrożenia nuklearne

Sikorski zwrócił także uwagę na ryzyko uderzenia rosyjskich dronów w elektrownie jądrowe na Ukrainie. „Wiemy, co się dzieje, gdy na Ukrainie wybucha elektrownia jądrowa. Cała Europa ma problem. Dlatego mówię, że moglibyśmy pomóc Ukrainie poprzez wzmocnienie ochrony ukraińskich elektrowni przed atakiem powietrznym”.

Elektrownia jądrowa w Zaporożu na Ukrainie jest największą elektrownią jądrową w Europie i już grozi jej rosyjskie ataki.

Podczas wizyty w elektrowni na początku tego miesiąca szef organu nadzorującego energię jądrową ONZ, Rafael Mariano Grossi, określił sytuację w elektrowni jako „bardzo niestabilną”.

Według operatora Energoatom, który w następstwie inwazji na pełną skalę znalazł się pod kontrolą Rosji, zakład w Zaporożu został ostrzelany przez artylerię, która uszkodziła dostęp do prądu.

Analitycy twierdzą, że eksplozja w elektrowni w Zaporożu spowodowałaby promieniowanie i prawdopodobnie wywołałaby panikę, ale ryzyko promieniowania poza bezpośrednim obszarem wybuchu byłoby stosunkowo niskie i nie przypominałoby skali katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku.

Sikorski powiedział, że zaprzestanie pomocy finansowej dla ukraińskich mężczyzn zaoszczędziłoby takim krajom jak Holandia i Niemcy „dziesiątki miliardów euro”, gdyby zdecydowały się wydać je gdzie indziej. „To nie jest prawo człowieka, aby płacić za unikanie poboru do wojska i za obronę swojego kraju”.

Rosja nadal ma nad Ukrainą silną przewagę zarówno pod względem żołnierzy, jak i broni. Na początku tego roku Ukraina wdrożyła już działania polegające na obniżeniu wieku powołania do służby bojowej z 27 do 25 lat, aby przyspieszyć tempo mobilizacji do wojska.