O nas
Kontakt

Ponure trąbki i dzwony upamiętniają na całym świecie Dzień Rozejmu, podczas gdy trwające wojny zagłuszają przesłania pokojowe

Laura Kowalczyk

Ponure trąbki i dzwony upamiętniają na całym świecie Dzień Rozejmu, podczas gdy trwające wojny zagłuszają przesłania pokojowe

Ten dzień przypada w 105. rocznicę pierwszego Dnia Rozejmu, który jest obchodzony co roku 11 listopada, aby opłakiwać żołnierzy poległych podczas I wojny światowej i wszystkich późniejszych konfliktów.

Przy dźwiękach ponurych trąbek i dzwonków, które towarzyszyły polom bitew I wojny światowej w Europie Zachodniej aż po Australię, w sobotę ludzie na całym świecie wspominali rzezie i straty nieco ponad sto lat temu, które miały być „wojną, która zakończy wszystkie wojny”.

Jednak huk czołgów i pisk ognia nadlatującego z Ukrainy do Gazy przebiły powagę tej okazji i pogląd, że ludzkość może w jakiś sposób uniknąć przemocy, aby rozstrzygnąć swoje najgorsze spory.

„W ubiegłym roku o tej porze nasze myśli były skupione na Ukrainie. Dzisiaj nasze umysły są pełne strasznych obrazów pojawiających się w Izraelu i Gazie. To tylko dwa z ponad 100 konfliktów zbrojnych, jakie toczą się obecnie na świecie” – powiedział Benoit Mottrie, szef stowarzyszenia Last Post Association w Ypres w zachodniej Belgii, gdzie toczyły się jedne z najzaciętszych i najbardziej śmiercionośnych bitew I wojny światowej.

Podczas ceremonii z udziałem premiera Alexandra De Croo i dziesiątek dygnitarzy Mottrie wyraził poczucie bezsilności, które tak wielu odczuwa, że ​​lekcji z przeszłości nie można automatycznie przełożyć na dzisiejszy pokój.

„Naiwnością byłoby sądzić, że nasza obecność tutaj, w Ypres, będzie miała bezpośredni wpływ na którykolwiek ze 100 konfliktów. Emocje zaangażowanych osób są zbyt surowe, abyśmy mogli je zrozumieć, a oni mogli ujrzeć światło tego, co uważamy za rozsądek” – powiedział Mottrie.

W tym samym czasie prezydent Francji Emmanuel Macron salutował żołnierzom francuskim w Paryżu i oddał cześć wiecznemu płomieniowi, aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli niezidentyfikowani.

Na Ukrainie żołnierze walczą z rosyjskimi najeźdźcami na linii frontu, która w ciągu ostatnich miesięcy prawie się nie poruszyła, podobnie jak w Europie Zachodniej przez większą część I wojny światowej.

Mimo to Dzień Rozejmu w dużej mierze wiązał się z głównym celem tej okazji – upamiętnieniem i oddaniem szacunku tym, którzy zginęli za swój kraj.

„‚Abyśmy nie zapomnieli’ – nie należy o tym zapominać” – powiedział australijski premier Anthony Albanese, zastanawiając się nad rzezią wojny lat 1914–1918, w której zginęło prawie 10 milionów żołnierzy, a czasem dziesiątki tysięcy jednego dnia wojny która postawiła armie Francji, imperium brytyjskiego, Rosji i Stanów Zjednoczonych przeciwko koalicji pod przewodnictwem Niemiec, obejmującej imperia austro-węgierskie i osmańskie.

Ogólnie rzecz biorąc, ceremonia w Londynie była najbardziej pokojową uroczystością, która odbyła się pod ścisłym nadzorem policji i bezpieczeństwa w obawie, że masowy protest propalestyński wymknie się spod kontroli i koliduje z ceremoniami upamiętniającymi.

„Weekend pamięci jest dla nas wszystkich święty i powinien być momentem jedności, naszych wspólnych brytyjskich wartości i uroczystej refleksji” – powiedział brytyjski premier Rishi Sunak.