O nas
Kontakt

Poprawia się klimat gospodarczy w Niemczech, indeks DAX osiąga rekordowe poziomy

Laura Kowalczyk

Container freighters are moored in the port of Waltershof in Hamburg

Październikowy wzrost wynikał z oczekiwań na niższe stopy procentowe oraz optymizmu co do eksportu, pomimo pogorszenia bieżących perspektyw. DAX osiągnął rekordowe poziomy, do czego przyczyniły się spadające ceny ropy i słabnące euro, które radziło sobie lepiej niż inne europejskie indeksy.

Zaufanie gospodarcze w Niemczech nieoczekiwanie poprawiło się w październiku, co oznaczało znaczne odbicie w stosunku do poziomów z września, napędzane rosnącym optymizmem co do możliwych obniżek stóp procentowych i lepszych perspektyw eksportu.

To odnowione zaufanie w połączeniu z rekordowymi wynikami indeksu DAX sygnalizuje chwilowe wyhamowanie trendu spadkowego, który podważał morale niemieckiej gospodarki.

Indeks nastrojów gospodarczych ZEW, śledzący oczekiwania ekspertów rynku finansowego, wzrósł w październiku do 13,1 pkt z 3,6 pkt we wrześniu, przewyższając prognozy analityków o 10 pkt.

Jednak ocena bieżącej sytuacji gospodarczej Niemiec w dalszym ciągu się pogarszała, a odpowiedni wskaźnik spadł o 2,4 pkt. do znacznie niższego poziomu wynoszącego 86,9 pkt. Sugeruje to, że choć przyszłość jest optymistyczna, obecna sytuacja gospodarcza pozostaje tragiczna, a prawie 90% ankietowanych ma negatywną opinię.

Nawet z niskiego punktu startowego wzrost nastrojów odzwierciedla optymistyczne perspektywy, wspierane przez oczekiwania na stabilne stopy inflacji i możliwe dalsze obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC).

Profesor Achim Wambach, prezes ZEW, podkreślił również, że pozytywne sygnały z kluczowych rynków eksportowych, takich jak Stany Zjednoczone, Chiny i strefa euro, również przyczyniły się do tego odnowionego optymizmu.

„Większy optymizm wobec Chin jest prawdopodobnie powiązany ze środkami stymulującymi gospodarkę zastosowanymi przez chiński rząd. Wydarzenie to prawdopodobnie przyczyniło się również do wzrostu oczekiwań gospodarczych wobec Niemiec” – stwierdził.

Szersze perspektywy dla strefy euro podążają podobną trajektorią. Wskaźnik nastrojów gospodarczych w strefie euro ZEW wzrósł w październiku o 10,8 pkt do 20,1 pkt, podkreślając rosnącą wiarę w odporność regionu.

Jednakże, podobnie jak w Niemczech, bieżąca sytuacja w strefie euro w dalszym ciągu wygląda ponuro, a ocena bieżących warunków spadła nieznacznie o 0,4 pkt. do minus 40,8.

DAX osiąga nowe rekordowe poziomy w miarę osłabiania się euro i spadania ropy

Poprawa nastrojów gospodarczych znalazła odzwierciedlenie na niemieckich giełdach, gdzie indeks DAX osiągnął we wtorek nowe rekordowe poziomy, czemu sprzyjały spadające ceny ropy naftowej i osłabienie euro.

Czynniki te zapewniły zależnej od energii i nastawionej na eksport gospodarce Niemiec tak potrzebny impuls. Indeks DAX wzrósł o 0,3%, zamykając się na poziomie 19 600 punktów, przekraczając swój poprzedni najwyższy poziom z września.

Prowadząca wzrosty indeksu DAX spółka MTU Aero Engines AG odnotowała wzrost swoich akcji o ponad 4% po podniesieniu prognozy zysków na 2024 r., po dobrych wstępnych wynikach kwartalnych.

Producent odzieży sportowej Puma, spółka użyteczności publicznej E.ON i gigant sportowy Adidas również odnotowały mocne wzrosty, odpowiednio o 3,3%, 2% i 1,3%.

Wyniki DAX wyraźnie kontrastują z wynikami innych europejskich indeksów: Euro STOXX 50 spadł o 0,4%, FTSE MIB w Mediolanie spadł o 0,5%, a CAC 40 w Paryżu spadł o 0,9%, na co wpływa słabość indeksu sektor luksusowy.

Francuskie marki luksusowe LVMH, Kering i Hermes poniosły straty w wyniku obaw związanych z brakiem wiadomości na temat chińskich bodźców fiskalnych.

Ceny ropy napędzają niemieckie giełdy. Według „Washington Post” ropa Brent spadła o ponad 4% do 74 dolarów za baryłkę po doniesieniach, że Izrael może zdecydować się na ograniczoną reakcję militarną, unikając ataków na irańską infrastrukturę energetyczną.

Tymczasem euro kontynuowało tendencję spadkową, osłabiając się do 1,09 dolara we wtorek, co oznaczało 11. negatywną sesję w ciągu ostatnich 13 dni sesyjnych.

Inwestorzy nie mogą się już doczekać czwartkowego posiedzenia EBC, na którym spodziewana jest druga z rzędu obniżka stóp procentowych, co może jeszcze bardziej osłabić walutę. Rentowności niemieckiego Bundu pozostały stabilne na poziomie 2,25%.