O nas
Kontakt

Portret Picassa przedstawiający jego młodą kochankę mógł zostać sprzedany na aukcji za ponad 113 milionów euro

Laura Kowalczyk

Portret Picassa przedstawiający jego młodą kochankę mógł zostać sprzedany na aukcji za ponad 113 milionów euro

Obraz olejny z 1932 r. będzie centralnym punktem dwudniowej aukcji w listopadzie w Sotheby’s w Nowym Jorku, na której zostaną zaprezentowane dzieła z kolekcji Emily Fisher Landau.

Świat sztuki tętni życiem z oczekiwania na oszałamiające arcydzieło Pabla Picassa, zatytułowane „Femme a la montre”, zostało zaprezentowane w Dubaju w ramach wycieczki przedaukcyjnej.

Zbiegając się z 50. rocznicą śmierci legendarnego artysty, dzieło zostanie udostępnione w listopadzie w ramach dwudniowej wyprzedaży słynnej kolekcji dzieł sztuki zmarłej nowojorczyczki Emily Fisher Landau.

Grafika o wymiarach 130 x 96,5 centymetra przedstawia kochankę Picassa, Marie-Thérèse Walter, która pojawiała się na wielu jego portretach i często nazywana jest „złotą muzą” hiszpańskiego malarza.

Oczekuje się, że osiągnie co najmniej 120 milionów dolarów (113,3 miliona euro).

„Rekord świata na aukcji Picassa, ustanowiony w 2015 roku, wynosi 179 milionów dolarów. Myślę, że ta aukcja ma wszelki potencjał na świecie, aby go przekroczyć” – ujawnia Julian Dawes, dyrektor działu impresjonizmu i sztuki nowoczesnej w Nowym Jorku w Sotheby’s .

Historia Picassa i jego „złotej muzy”

Źródło: AP Photo / Wikimedia Commons
Pablo Picasso na zdjęciu po lewej stronie, jego „złota muza” Marie-Thérèse Walter na zdjęciu po prawej

8 stycznia 1927 roku Walter spotkał Picassa przed Galeries Lafayette w Paryżu, gdy miała zaledwie 17 lat.

Picasso podszedł do niej i powiedział: „Masz ciekawą twarz. Chciałbym zrobić ci portret. Jestem Picasso”. Kilka dni później zaprosił ją do swojego studia.

Ich codzienne spotkania ostatecznie doprowadziły do ​​sekretnego romantycznego związku, mimo że Picasso był wówczas żonaty ze swoją pierwszą żoną, ukraińską tancerką baletową Olgą Khokhlovą, z którą miał małego syna.

Sprawa ta pozostawała w ukryciu aż do 1935 roku.

We wrześniu 1932 roku Walter omal nie utonął w wypadku na kajaku na rzece Marnie, co doprowadziło do infekcji wirusowej i utraty włosów. W odpowiedzi Picasso w listopadzie stworzył obraz „Na ratunek”, przedstawiający kobietę ratowaną przed utonięciem.

Prawdziwy charakter relacji Picassa z Walterem stał się jasny w październiku 1932 r., kiedy w Galeries Georges Petit odbyła się duża retrospektywa jego prac, na której eksponowane były nagie portrety Waltera, w tym kultowe dzieła, takie jak „Sen” i „Akt, zielone liście”. i biust.”

Źródło: Wikimedia Commons
Le Rêve (Sen), 1932 autorstwa Pabla Picassa

W 1934 roku Walter w Wigilię Bożego Narodzenia poinformował Picassa, że ​​jest w ciąży i że to on jest ojcem.

Picasso wynajął dla niej pobliski dom, kiedy opuściła rodzinne mieszkanie, co doprowadziło Khokhlovą do opuszczenia go i przeniesienia się z synem Paulo na południe Francji.

Chociaż nigdy się nie rozwiedli, mieszkali oddzielnie aż do śmierci Khokhlowej w 1955 roku, a Picasso zapewniał jej pokaźne kieszonkowe.

5 września 1935 roku Picasso i Walter powitali w Boulogne-Billancourt swoją córkę, Maríę de la Concepción, zwaną „Maya”.

Mieszkali na południu Francji do 1937 roku, kiedy to przenieśli się do Le Tremblay-sur-Mauldre niedaleko Wersalu. Picasso odwiedzał to miejsce w weekendy i dni powszednie, aby spędzić czas ze swoją córką i wykorzystał Mayę jako modelkę do niektórych swoich obrazów.

W tym czasie Picasso związał się z innymi kobietami, w tym z Alice Paalen i Valentine Hugo.