Głosowanie nad budżetem jest spoiwem spajającym portugalski parlament, ale co dalej z osłabioną gospodarką kraju w obliczu skandalu korupcyjnego, który rzucił rząd na kolana?
W Portugalii odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne 10 marca 2024 r., ogłosił w czwartek prezydent Marcelo Rebelo de Sousa po nagłej rezygnacji socjalistycznego premiera kraju w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji.
Prezydent zapowiedział jednak rozwiązanie parlamentu dopiero po ostatecznym głosowaniu nad ustawą finansową na 2024 rok, zaplanowanym na 29 listopada. Ponieważ Partia Socjalistyczna (PS) posiada większość mandatów, nie ma wątpliwości, że budżet zostanie przyjęty.
Rebelo de Sousa powiedział, że zezwolenie parlamentarzystom na zatwierdzenie budżetu pozwoliłoby im spełnić „oczekiwania wielu obywateli Portugalii” i zainwestować unijne fundusze naprawcze w różne projekty.
Oczekuje się, że decyzja o rozpisaniu przedterminowych wyborów będzie miała pozytywny wpływ na gospodarkę – twierdzą eksperci, pomimo ogólnie szkodliwych skutków niestabilności politycznej.
„Niepewność polityczna generalnie nie jest korzystna dla gospodarki, ale termin przedterminowych wyborów (marzec 2024 r.), o którym zadecyduje prezydent Portugalii, powinien zagwarantować zatwierdzenie budżetu, eliminując część tej niepewności w krótkim okresie” – profesor André Azevedo Alves nauk politycznych na Katolickim Uniwersytecie Portugalii i St. Mary’s University w Londynie, powiedział TylkoGliwice Business.
W obliczu spadku PKB i kryzysu kosztów utrzymania budżet obiecuje niższe stawki podatku dochodowego dla klasy średniej, świadczenia społeczne skupione na najuboższych oraz wzrost o 24% nakładów rządów inwestycyjnych, aby pobudzić spowolnienie wzrostu gospodarczego.
„Istnieją pewne zasady dotyczące kredytów hipotecznych, a także obniżono podatek dochodowy od osób fizycznych, co częściowo złagodzi kryzys związany z kosztami życia” – powiedziała Susana Peralta, profesor ekonomii w Nova SBE w TylkoGliwice Business. „A potem nie wiemy, co stanie się z tym budżetem państwa po wyborze nowego rządu”.
Sondaże opinii publicznej są rzadkie, ale te nieliczne, które istnieją, sugerują, że centroprawicowa opozycja Socjaldemokraci (PSD) prawdopodobnie przejmą prowadzenie w przyszłorocznych wyborach. Nadal istnieją wątpliwości co do zdolności partii do zgromadzenia wystarczającego poparcia, aby utworzyć stabilny rząd.
„Decydującym czynnikiem po kolejnych wyborach będzie możliwość znalezienia stabilnej większości rządowej” – powiedział Azevedo Alves.
Jego zdaniem na kryzysie politycznym mogłyby zyskać partie radykalne, w szczególności skrajnie lewicowy Bloco de Esquerda i – a może nawet bardziej – Chega skrajnie prawicowy, co jeszcze bardziej utrudniłoby znalezienie stabilnego systemu rządów i zagroziłoby stabilności fiskalnej.
Reforma podatkowa dla emigrantów i prywatyzacja TAP zawieszone
Profesor Azevedo Alves powiedział, że planowane inwestycje rządowe i środki mające zaradzić kryzysowi mieszkaniowemu i mieszkaniowemu, takie jak reforma podatków dla emigrantów, mogą zostać opóźnione.
„Na tym etapie nie jest to jasne, ale powiedziałbym, że istnieje duża szansa, że polityka na wszystkich tych frontach zostanie opóźniona i wstrzymana do czasu objęcia urzędu przez nowy rząd” – stwierdził – deklaruje.
Peralta powiedział, że to samo prawdopodobnie dotyczy projektów takich jak prywatyzacja narodowego przewoźnika TAP Airlines, która również prawdopodobnie zostanie zawieszona do czasu wyborów. Obecny rząd pozostanie u władzy do marca i już zdecydował o warunkach prywatyzacji, ale kierujący projektem członek gabinetu – minister infrastruktury João Galamba – jest jednym z polityków uwięzionych w aferze korupcyjnej.
W związku z tym Peralta stwierdziła, że „jest wysoce nieprawdopodobne”, aby Galamba kontynuował realizację tego planu.
Podkreśliła także, że sytuacja niesie ze sobą dużą niepewność, gdyż potencjalni nabywcy, tacy jak właściciel British Airways IAG i Air France-KLM, mogą nie chcieć dać się wciągnąć w skandal.
Ocena gospodarki portugalskiej
Gospodarka portugalska przetrwała turbulencje związane z pandemią Covid-19 i w 2022 r. mocno odbiła.
Najnowsze dane sugerują jednak, że tendencja ta może wyhamować: według wstępnych szacunków Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) PKB Portugalii spadł w trzecim kwartale o 0,2% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.
Wynika to głównie z ograniczenia eksportu towarów i usług, które stanowią połowę produktu krajowego brutto kraju.
„W ostatnich kwartałach gospodarka zwolniła” – powiedział Peralta TylkoGliwice Business. „Perspektywy międzynarodowe nie są zaskakujące, ponieważ toczą się dwie wojny i Niemcy nie radzą sobie zbyt dobrze. Portugalia to mała otwarta gospodarka, bardzo zależna od gospodarki europejskiej”.
Niemniej jednak, według szacunków, stopa bezrobocia w Portugalii spadła do 6,1% z 7,2% w drugim kwartale 2023 r., a inflacja zwalnia, do 2,1% w październiku z 3,6% w poprzednim miesiącu.
Rynki finansowe nie są zbyt zaniepokojone
Chociaż niepewność generalnie nie wróży dobrze inwestorom, rynki finansowe mają już za sobą początkowy szok wywołany skandalem korupcyjnym.
Indeks giełdowy Portugalii PSI 20 spadł po tych wiadomościach o 2,5%, ale pozostaje o ponad 3% wyższy niż miesiąc temu.
Co więcej, agencja S&P Global Ratings stwierdziła w środę, że zniknięcie Costy „nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla wypłacalności kraju”, a jedynie stwarza umiarkowane ryzyko dla finansów publicznych Portugalii w przyszłym roku.
Dziedzictwo gospodarcze Costy
António Costa złożył rezygnację ze stanowiska we wtorek w następstwie dochodzenia dotyczącego jego roli oraz roli niektórych ministrów w związku z zarzutami o niezgodności z prawem związane z realizacją przez rząd projektów dotyczących litu i wodoru.
Costa, sprawujący władzę od 2015 r., zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom.
Od dojścia do władzy w wyniku kryzysu zadłużeniowego i międzynarodowej pomocy ratunkowej Costa przewodził okresowi silnego wzrostu gospodarczego, podczas którego jego kolejne rządy ograniczały deficyt budżetowy i zmniejszały ciężar zadłużenia, zdobywając w ten sposób uznanie w Europie za rozsądną politykę fiskalną .
„Spuścizna gospodarcza Costy jest mieszana” – powiedział Azevedo Alves. „Costa rzeczywiście pozostawił solidny rekord pod względem równowagi budżetowej i stabilności fiskalnej. Osiągnięto to jednak głównie dzięki zwiększeniu obciążeń podatkowych i ograniczeniu inwestycji publicznych”.
Niemniej jednak Azevedo Alves podkreślił pewne słabości portugalskiej gospodarki, zwłaszcza obecny powolny wzrost i brak znaczącej konwergencji, zwłaszcza w porównaniu z gospodarkami Europy Środkowo-Wschodniej.
Podobną opinię wyraziła Peralta: „Mamy wiele problemów strukturalnych, nadal jesteśmy gospodarką niskich płac” – stwierdziła.
„Nadal mamy ogromne problemy w zakresie praworządności i uczciwości” – dodała. „Wiele rzeczy, które Costa powinien był zrobić, aby poprawić przejrzystość w kraju dzięki silniejszym instytucjom do walki z korupcją, po prostu nie zrobiliśmy ich przez te wszystkie lata”.
Azevedo Alves uważa, że sektory turystyki, budownictwa i nieruchomości prawdopodobnie odegrają ważną rolę w określaniu przyszłego wzrostu gospodarczego kraju.