O nas
Kontakt

Posy Simmonds przechodzi do historii jako pierwsza Brytyjka, która zdobyła prestiżową francuską nagrodę za komiks

Laura Kowalczyk

Posy Simmonds

Posy Simmonds jest pierwszą Brytyjką i czwartą kobietą, która zdobyła Grand Prix de la ville d’Angoulême, jedną z najwyższych europejskich nagród w dziedzinie powieści graficznych.

Angielska rysowniczka i pisarka Posy Simmonds zdobyła Grand Prix na francuskim festiwalu Angoulême International Comics, co stanowi pierwsze dla brytyjskiego artysty wyróżnienie w jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie komiksów i powieści graficznych.

Simmonds (78 l.) znana jest z pracy w brytyjskiej gazecie Opiekun gdzie napisała i narysowała seriale „Gemma Bovery” i „Tamara Drewe”, opublikowane później w formie powieści graficznych.

Kariera Simmonds rozpoczęła się jako ilustratorka dla brytyjskich gazet w 1968 roku. Ilustrowała i wydawała cotygodniowe komiksy dla wielu najbardziej znanych nazwisk brytyjskiej branży informacyjnej, w tym Słońce, Czasy, Kosmopolityczny, Magazyn HarperaI Opiekun.

W 1981 r. w konkursie British Press Awards przyznano jej tytuł Rysownika Roku i była nominowana do Oscara za swój krótkometrażowy film animowany Famous Fred. W 2002 roku za zasługi dla gazety została członkiem Imperium Brytyjskiego (MBE).

Choć urodziła się w Anglii, Simmonds ma powiązania z Francją. W wieku 17 lat studiowała na Sorbonie, a jej powieść graficzna „Gemma Bovery” jest satyrą na „Madame Bovary” Gustave’a Flauberta, z wyjątkiem opowieści o angielskiej emigrantce we Francji.

Posy Simmonds (w środku) na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2010 r. podczas premiery filmu „Tamara Drewe”
Posy Simmonds (w środku) na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2010 r. podczas premiery filmu „Tamara Drewe”

„Kiedy przyjechałem do Paryża w wieku 17 lat, nie umiałem mówić po francusku. Mógłbym to napisać, ale nie mógłbym tego powiedzieć. Do żandarma zwracałem się „tu”, a do psów mówiłem „vous” – powiedział Simmonds Opiekun.

„Ale dość szybko to ogarnąłem i oczywiście uwielbiałem przebywać we Francji. To było na początku lat sześćdziesiątych, kiedy w Wielkiej Brytanii było jeszcze trochę smutno, gdzie jedzenie nie było wspaniałe, i nagle zanurzyłem się w miejscu, gdzie można było napić się prawdziwej kawy, a jedzenie było strasznie dobre, przeżyłem cudowną chwilę czas. Myślę, że od tego wywodzi się moje powiązanie z Francją. Całkowicie się zanurzyłem, chodziłem do galerii i bibliotek i wszędzie chodziłem.

Tamara Drewe, 2007
Tamara Drewe, 2007

Od tego czasu „Gemma Bovery” doczekała się adaptacji filmowej. Jej kolejna powieść graficzna „Tamara Drewe” oparta jest na powieści Thomasa Hardy’ego „Daleko od zgiełku tłumu”, a także doczekała się adaptacji filmowej, w obu przypadkach z Gemmą Arterton w roli głównej.

Najnowsza powieść graficzna Simmondsa, „Cassandra Darke” z 2018 r., oparta jest na „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.

Jej oddana grupa fanów we Francji czyni ją oczywistym wyborem na zdobywcę nagrody za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême. Mając na koncie 30 tytułów i pełniąc wcześniej funkcję prezesa festiwalu w 2017 r., nadal jest pierwszą Brytyjką, która kiedykolwiek odebrała ten zaszczyt.

Cassandra Darke, 2018
Cassandra Darke, 2018

Simmonds jest także czwartą kobietą, która zdobyła Grand Prix w 50-letniej historii tej nagrody. Pierwszą kobietą, która zwyciężyła, była Florence Cestac w 2000 r., a następnie Rumiko Takahashi w 2019 r. i Julie Doucet w 2022 r.

„To taka niespodzianka” – powiedziała Francja24. „To naprawdę nieoczekiwane. Byłem naprawdę zaskoczony, że znalazłem się wśród trzech ostatnich nazwisk, a jeszcze bardziej zaskoczony, gdy usłyszałem, że wygrałem”.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême odbywa się w południowo-zachodnim mieście we Francji o tej samej nazwie od 1974 roku. Jest to drugi co do wielkości festiwal komiksu po włoskiej konwencji Lucca Comics & Games i co roku odwiedza go około 200 000 osób.