W niedzielę nowe trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło Afganistan po kilku wstrząsach w regionie od początku miesiąca, w tym po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, w którym zginęło ponad 2000 osób.
Potężne trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło w niedzielę zachodni Afganistan, nieco ponad tydzień po silnych trzęsieniach i wstrząsach wtórnych, które zabiły tysiące ludzi i zrównały z ziemią całe wioski w tym samym regionie.
Według US Geophysical Survey (USGS) płytkie trzęsienie ziemi miało miejsce o godzinie 8:06 czasu lokalnego, a jego epicentrum znajdowało się 34 kilometry od Heratu.
Według instytutu 20 minut później zarejestrowano wstrząs wtórny o sile 5,5 stopnia.
Jak dotąd zgłoszono śmierć jednej osoby, a około 150 zostało rannych, powiedział Mohammad Zahir Noorzai, szef zespołu pomocy doraźnej w prowincji Herat.
Dodał, że liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ nie dotarły one jeszcze do wszystkich dotkniętych obszarów.
Trzęsienia ziemi, które miały miejsce 7 października, zrównały z ziemią całe wioski w Heracie, co czyni je jednym z najbardziej niszczycielskich trzęsień w najnowszej historii kraju.
Talibscy urzędnicy w zeszłotygodniowych trzęsieniach ziemi zginęło w całej prowincji ponad 2000 osób. Według danych ONZ epicentrum znajdowało się w dzielnicy Zenda Jan, gdzie zginęły 1294 osoby, 1688 zostało rannych, a wszystkie domy zostały zniszczone.
„Mieszkańcy Heratu ogarnęli panikę”
Według dziennikarza AFP w Heracie, tydzień po śmiertelnym trzęsieniu ziemi większość mieszkańców nadal śpi na świeżym powietrzu, obawiając się dalszych wstrząsów. Niektórzy jednak wrócili na noc do swoich domów.
„Mieszkańcy Heratu są ogarnięci paniką i przerażeniem” – mówi Hamid Nizami, 27-letni sklepikarz. „Dzięki Allahowi, stało się to w ciągu dnia, a ludzie nie spali.
W czwartek urzędnicy ONZ podali, że ponad 90% osób zabitych tydzień temu to kobiety i dzieci.
„Kobiety i dzieci często są w domu, zajmując się obowiązkami domowymi i dziećmi, więc gdy konstrukcja się zawali, to one są najbardziej narażone” – powiedział Siddig Ibrahim, urzędnik agencji w Heracie.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych co najmniej sześć wiosek w dystrykcie Zenda Jan zostało całkowicie zniszczonych, a trzęsienia ziemi dotknęły ponad 12 000 ludzi.
Afganistan już cierpi z powodu poważnego kryzysu humanitarnego w związku z powszechnym wycofywaniem pomocy zagranicznej od czasu powrotu talibów do władzy.
Zapewnienie dużych ilości schronienia w obliczu zbliżającej się zimy będzie wyzwaniem dla władz talibskich, które przejęły władzę w sierpniu 2021 r. i mają napięte stosunki z międzynarodowymi organizacjami pomocowymi.
W Afganistanie często występują trzęsienia ziemi, szczególnie w paśmie górskim Hindukuszu, w pobliżu skrzyżowania płyt tektonicznych euroazjatyckiej i indyjskiej.
W czerwcu 2022 r. w zubożałej prowincji Paktika (na południowym wschodzie) zginęło ponad tysiąc osób, a dziesiątki tysięcy straciły dach nad głową w wyniku trzęsienia ziemi o sile 5,9 w skali Richtera.