Wieża solarno-termalna Cerro Dominador stała się symbolem chilijskiej rewolucji energetycznej przeciwko zmianom klimatycznym.
Na pustyni Atakama w Chile znajduje się jedyna w Ameryce Łacińskiej wieża solarno-termalna.
Imponująca 240-metrowa konstrukcja jest jednym z filarów ambitnego programu zielonej energii w kraju, który rozpoczął się w 2019 r. i ma na celu całkowite zastąpienie paliw kopalnych do 2040 r.
Jednocześnie w ramach innego projektu pionierska jest konwersja termoelektrowni opalanej węglem w duży system magazynowania energii odnawialnej.
Wysokie promieniowanie słoneczne i sole wydobywane z najsuchszej pustyni na świecie to składniki potężnego koktajlu energetycznego do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej.
Laboratorium energii odnawialnej na pustyni Atakama
Energia słoneczna Cerro Dominador, którą Chilijczycy porównują do wieży Saurona z Władcy Pierścieni, stała się symbolem chilijskiej rewolucji energetycznej przeciwko zmianom klimatycznym.
„Dziesięć temu nikt by nie przypuszczał, że przed 2030 r. ponad jedna trzecia energii w Chile będzie pochodzić ze słońca i wiatru” – mówi były minister środowiska Chile Marcelo Mena.
„Było to postrzegane jako coś ambitnego i zostało już przekroczone”.
Obecnie 35,4% energii wytwarzanej w Chile to energia wiatrowa i słoneczna, a 37,2% pochodzi ze źródeł wodnych w Krajowym Systemie Elektrycznym (SEN), który pokrywa zdecydowaną większość zapotrzebowania.
Ropa naftowa, węgiel i gaz stanowią 26,9 proc.
„Bardzo niewielu krajom na świecie udało się tak naprawdę skonsolidować przemysł energii odnawialnej jak Chile” – mówi Marta Alonso, dyrektor na Amerykę Południową w firmie Global Energy Services (GES), globalnym dostawcy usług dla branży energii wiatrowej i słonecznej.
Co to jest wieża solarno-termiczna?
Cerro Dominador to jedna z zaledwie czterech wież solarnych na świecie. Otacza go 10 600 luster lub heliostatów, które u jego stóp tworzą rodzaj słonecznika.
Sole słoneczne krążą kanałami przypominającymi tętnice, które łączą się z końcówką konstrukcji, gdzie lustra odbijające światło słoneczne podgrzewają je do temperatury 565°C.
Następnie tymi samymi rurami schodzą do zbiorników na wodę, które wytwarzają parę napędzającą turbinę, która z kolei wytwarza energię elektryczną.
Elektrownia ma moc zainstalowaną 110 megawatów.
Pionierski system magazynowania energii odnawialnej
Być może jedną z największych przeszkód na drodze do dekarbonizacji jest magazynowanie. „To dylemat, ponieważ (przechowywanie) nie jest jeszcze technologią rozwiniętą” – mówi Alonso.
Chile zaczęło szukać alternatywy. Zarówno Cerro Dominador, jak i projekt Alba zasilane są tzw. solami słonecznymi wydobywanymi z pustyni Atakama, składającymi się z azotanu potasu i azotanu sodu.
Po stopieniu i utrzymywaniu w stanie ciekłym umożliwiają magazynowanie energii. W przypadku wieży Cerro Dominador obecność soli oznacza, że można ją przechowywać przez 17 godzin.
Projekt Alba ma również na celu wykorzystanie tej samej technologii do przekształcenia nowoczesnej elektrowni termoelektrycznej opalanej węglem w Angamos w baterię.
Będzie ona zasilana energią fotowoltaiczną i wiatrową, która z kolei będzie podgrzewać sole i magazynować energię.
„Przypadek projektu Alba jest wyjątkowy na skalę światową. Jest to jedyny projekt tej skali realizowany poza uniwersytetem” – wyjaśnia Diego Pardow, chilijski minister energii.
W miarę eliminacji elektrowni węglowych Chile zamierza zastąpić je elektrowniami fotowoltaicznymi lub przekształcić je w baterie, takie jak projekt Alba.