O nas
Kontakt

Potężny koktajl energetyczny: Chile przejmuje łacińską przewagę w wyścigu po odnawialne źródła energii

Laura Kowalczyk

A 240-meter solar thermal tower surrounded by mirrors is operating as a symbol of the biggest energy revolution against climate change in Latin America.

Wieża solarno-termalna Cerro Dominador stała się symbolem chilijskiej rewolucji energetycznej przeciwko zmianom klimatycznym.

Na pustyni Atakama w Chile znajduje się jedyna w Ameryce Łacińskiej wieża solarno-termalna.

Imponująca 240-metrowa konstrukcja jest jednym z filarów ambitnego programu zielonej energii w kraju, który rozpoczął się w 2019 r. i ma na celu całkowite zastąpienie paliw kopalnych do 2040 r.

Jednocześnie w ramach innego projektu pionierska jest konwersja termoelektrowni opalanej węglem w duży system magazynowania energii odnawialnej.

Wysokie promieniowanie słoneczne i sole wydobywane z najsuchszej pustyni na świecie to składniki potężnego koktajlu energetycznego do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej.

Laboratorium energii odnawialnej na pustyni Atakama

Energia słoneczna Cerro Dominador, którą Chilijczycy porównują do wieży Saurona z Władcy Pierścieni, stała się symbolem chilijskiej rewolucji energetycznej przeciwko zmianom klimatycznym.

„Dziesięć temu nikt by nie przypuszczał, że przed 2030 r. ponad jedna trzecia energii w Chile będzie pochodzić ze słońca i wiatru” – mówi były minister środowiska Chile Marcelo Mena.

„Było to postrzegane jako coś ambitnego i zostało już przekroczone”.

Obecnie 35,4% energii wytwarzanej w Chile to energia wiatrowa i słoneczna, a 37,2% pochodzi ze źródeł wodnych w Krajowym Systemie Elektrycznym (SEN), który pokrywa zdecydowaną większość zapotrzebowania.

Ropa naftowa, węgiel i gaz stanowią 26,9 proc.

„Bardzo niewielu krajom na świecie udało się tak naprawdę skonsolidować przemysł energii odnawialnej jak Chile” – mówi Marta Alonso, dyrektor na Amerykę Południową w firmie Global Energy Services (GES), globalnym dostawcy usług dla branży energii wiatrowej i słonecznej.

Co to jest wieża solarno-termiczna?

Cerro Dominador to jedna z zaledwie czterech wież solarnych na świecie. Otacza go 10 600 luster lub heliostatów, które u jego stóp tworzą rodzaj słonecznika.

Sole słoneczne krążą kanałami przypominającymi tętnice, które łączą się z końcówką konstrukcji, gdzie lustra odbijające światło słoneczne podgrzewają je do temperatury 565°C.

Następnie tymi samymi rurami schodzą do zbiorników na wodę, które wytwarzają parę napędzającą turbinę, która z kolei wytwarza energię elektryczną.

Elektrownia ma moc zainstalowaną 110 megawatów.

Pionierski system magazynowania energii odnawialnej

Być może jedną z największych przeszkód na drodze do dekarbonizacji jest magazynowanie. „To dylemat, ponieważ (przechowywanie) nie jest jeszcze technologią rozwiniętą” – mówi Alonso.

Chile zaczęło szukać alternatywy. Zarówno Cerro Dominador, jak i projekt Alba zasilane są tzw. solami słonecznymi wydobywanymi z pustyni Atakama, składającymi się z azotanu potasu i azotanu sodu.

Po stopieniu i utrzymywaniu w stanie ciekłym umożliwiają magazynowanie energii. W przypadku wieży Cerro Dominador obecność soli oznacza, że ​​można ją przechowywać przez 17 godzin.

Projekt Alba ma również na celu wykorzystanie tej samej technologii do przekształcenia nowoczesnej elektrowni termoelektrycznej opalanej węglem w Angamos w baterię.

Będzie ona zasilana energią fotowoltaiczną i wiatrową, która z kolei będzie podgrzewać sole i magazynować energię.

„Przypadek projektu Alba jest wyjątkowy na skalę światową. Jest to jedyny projekt tej skali realizowany poza uniwersytetem” – wyjaśnia Diego Pardow, chilijski minister energii.

W miarę eliminacji elektrowni węglowych Chile zamierza zastąpić je elektrowniami fotowoltaicznymi lub przekształcić je w baterie, takie jak projekt Alba.