O nas
Kontakt

Pour l’amour d’une langue: Francja otwiera historyczne centrum kulturalne poświęcone językowi francuskiemu

Laura Kowalczyk

Pour l'amour d'une langue: Francja otwiera historyczne centrum kulturalne poświęcone językowi francuskiemu

Zwiedzający będą mogli obejrzeć słynne rozporządzenie Villers-Cotterêts, podpisane w 1539 roku przez Franciszka I, a także otrzymać spersonalizowane rekomendacje czytelnicze z maszyny sztucznej inteligencji.

We Francji otwiera się nowa przestrzeń kulturowa całkowicie poświęcona pochodzeniu i ewolucji języka francuskiego.

Międzynarodowe Centrum Języka Francuskiego zostało zainstalowane w pięknie odrestaurowanym zamku Villers-Cotterêts w Aisne.

Pełniąca do 2014 roku funkcję przytułku, szpitala wojskowego i domu spokojnej starości, dawna rezydencja myśliwska króla Franciszka I przeszła w ciągu ostatnich trzech lat niezwykłą transformację.

„To nie jest oferta tylko dla tych, którzy mówią po francusku, ale także dla tych, którzy się go uczą, lub po prostu dla tych, którzy kochają kulturę francuską we wszystkich jej aspektach, łącznie z brzmieniem języka” – mówi Paul Rondin, dyrektor Międzynarodowego Języka Francuskiego Centrum.

Duży projekt renowacji

Renesansowy Zamek w Villers-Cotterets, położony na północ od Paryża;  11 października 2023 r
Renesansowy Zamek w Villers-Cotterets, położony na północ od Paryża; 11 października 2023 r

W tym liczącym 10 000 mieszkańców mieście, położonym 80 kilometrów od Paryża, ówczesny kandydat Emmanuel Macron odkrył w 2017 roku stan ruin tego renesansowego zamku.

Po wyborze powierzył Centre des Monuments Nationaux (CMN) przekształcenie go w „zamek frankofonii”.

Zainwestowano ponad 210 milionów euro, co czyni go drugim co do wielkości projektem kulturalnym prezydenta Macrona po Notre-Dame de Paris.

Inicjatywa jest głęboko zakorzeniona w historii Villers-Cotterêts, gdzie Franciszek I podpisał w 1539 r. rozporządzenie nakazujące używanie języka francuskiego w dokumentach administracyjnych i gdzie urodził się Alexandre Dumas.

Ma jednak również znaczenie polityczne w regionie naznaczonym deindustrializacją, bezrobociem i głosowaniem skrajnej prawicy.

Czego można oczekiwać od centrum językowego

Zdjęcie uchwyciło „leksykalne niebo”  na dziedzińcu Jeu de paume renesansowego zamku w Villers-Cotterets, na północ od Paryża.
Zdjęcie uchwyciło „leksykalne niebo” na dziedzińcu Jeu de paume renesansowego zamku w Villers-Cotterets, na północ od Paryża.

„Onomatopeja”, „dziwny”, „spoiler”, „bzdury”: po wejściu do tego zamku, który nigdy nie był otwarty dla publiczności, zwiedzający odkryją „niebo leksykalne” na dziedzińcu Jeu de paume.

Zawieszone słowa zostały wybrane we współpracy z lokalnymi mieszkańcami.

Schody Królewskie ze wspaniałym kasetonowym stropem, oryginalnym zabytkiem wystroju wnętrz, wraz z kaplicą i klatką schodową Królowej prowadzą na stałą wystawę prezentującą rozprzestrzenianie się języka francuskiego na świecie, jego procesy standaryzacji i różnorodność jego zastosowań.

Zwiedzający mogą wejść do sześciennej „magicznej biblioteki” zawierającej tysiące książek i otrzymać spersonalizowane rekomendacje czytelnicze od maszyny sztucznej inteligencji.

Ekrany wyświetlają aktorów wykonujących akrobacje językowe i oferują interaktywne testy ortograficzne.

Sala wystawowa w renesansowym zamku w Villers-Cotterets, w dniu 11 października 2023 r., w której mieści się Międzynarodowe Centrum Języka Francuskiego.
Sala wystawowa w renesansowym zamku w Villers-Cotterets, w dniu 11 października 2023 r., w której mieści się Międzynarodowe Centrum Języka Francuskiego.

„To nie jest muzeum, a to oznacza, że ​​tu, w Cité Internationale, mamy obowiązek pokazać język w procesie transformacji, dlatego też nie zabraknie tu badaczy i artystów” – wyjaśnia dyrektor centrum Paul Rondin.

Dodaje: „Mam nadzieję, że uda nam się ewoluować, sprawić, że pewne rzeczy ewoluują, na przykład w kwestii płci. Ale dotyczy to również akceptacji nowych słów w języku francuskim. Powiem jeszcze raz: nie bronimy języka, lecz go witamy”.

Wystawy, spektakle, rezydencje artystów i badaczy mają ożywić to miejsce.

Postawiono „bardzo ambitny” cel wynoszący 200 000 odwiedzających rocznie, po zapewnieniu Marie Lavandier, dyrektor „Centrum Zabytków Narodowych”, że robi się wszystko, aby zapewnić lokalnym mieszkańcom dostęp do centrum bez barier kosztowych.