O nas
Kontakt

Powieściopisarka Rie Kudan zdobywa najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Japonii, a następnie ujawnia, że ​​korzystała z ChatGPT

Laura Kowalczyk

Novelist wins Japan’s most prestigious literary prize – then reveals she used ChaptGPT

Rie Kudan, 17. zdobywczyni najbardziej prestiżowej japońskiej nagrody literackiej, Nagrody Akutagawy, przyznała, że ​​przy pisaniu swojej powieści korzystała z ChatGPT. Zasłużony zwycięzca?

Rie Kudan, zdobywczyni najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Japonii, wyjaśniła, że ​​część jej nowej książki ma wyjątkowego autora-widma: ChatGPT.

33-letnia autorka, której najnowsza powieść „Tokyo-to Dojo-to” zachwyciła jury z Akutagawy, uznając ją za „tak doskonałą, że trudno jej coś zarzucić”, ujawniła podczas ceremonii wręczenia nagród, że „Przy pisaniu tej książki wykorzystałem cały potencjał sztucznej inteligencji”.

Wyjaśniła, że ​​„około 5% książki składa się ze zdań generowanych przez sztuczną inteligencję”, cytowanych słowo po słowie.

Autorka wyznała, że ​​częste rozmowy z AI pozwoliły jej zwierzyć się z najbardziej intymnych myśli, o których „nie może rozmawiać z nikim innym”, po czym dodała, że ​​odpowiedzi ChatGPT czasami inspirowały dialog w powieści.

Akcja powieści Kudana rozgrywa się w wyimaginowanej niedalekiej przyszłości, w której sztuczna inteligencja stała się integralną częścią codziennego życia. Opowiada historię architektki, która buduje wieżę w tokijskim parku, mającą służyć resocjalizacji przestępców, i bada jej dyskomfort związany z tolerancją społeczeństwa wobec tych, którzy łamią prawo.

Kudan uważa, że ​​oprogramowanie generatywnej sztucznej inteligencji pomogło jej uwolnić swój potencjał twórczy i stwierdziła, że ​​chce utrzymać „dobre relacje” z sztuczną inteligencją.

Jednak nie wszyscy tak bardzo interesują się wiadomościami i tym szczególnym wyzwalaniem kreatywności, a wielu określa tę praktykę jako moralnie wątpliwą i zastanawia się, czy Kudan zasłużył na upragnioną japońską nagrodę.

„Napisała więc książkę, umiejętnie wykorzystując sztuczną inteligencję… Czy to talent? Nie wiem” – napisał jeden z użytkowników X.

Organizacja Nagrody Akutagawy nie skomentowała jeszcze oświadczeń zwycięzcy.

Narzędzie AI ChatGPT zostało uruchomione w 2022 roku i umożliwia pisanie tekstów na żądanie w ciągu kilku sekund. Budzi to niepokój w różnych sektorach, a wiele osobistości ze świata kultury potępia to jako śmierć „prawdziwej sztuki” i określa jako „groteskową kpinę z bycia człowiekiem”.

Niedawno brytyjski autor Salman Rushdie stwierdził, że krótki tekst wygenerowany w jego własnym stylu przez sztuczną inteligencję to „czysty śmieci”.

Opinie podzielane przez Johna Grishama i autora „Gry o tron” George’a RR Martina, którzy byli jednymi z kilku pisarzy, którzy w 2023 r. złożyli pozew zbiorowy przeciwko twórcy ChatGPT OpenAI w związku z rzekomym naruszeniem praw autorskich.

Również w zeszłym roku artysta odrzucił nagrodę w konkursie Sony World Photography Awards, ponieważ jego nagrodzone zdjęcie w rzeczywistości nie było fotografią, ale obrazem cyfrowym wykonanym przy użyciu programu AI DALL-E 2.