O nas
Kontakt

Powodzie w Libii odsłoniły zapomniane budowle w starożytnym greckim mieście niedaleko Derny

Laura Kowalczyk

Powodzie w Libii odsłoniły zapomniane budowle w starożytnym greckim mieście niedaleko Derny

Niszczycielskie powodzie w Libii odsłoniły wcześniej ukryte konstrukcje archeologiczne w starożytnym greckim mieście niedaleko Derny, co skłoniło do wezwania do podjęcia działań konserwatorskich i restauratorskich.

Niedawne katastrofalne powodzie, które siały spustoszenie w Libii, nieoczekiwanie odsłoniły nieznane wcześniej konstrukcje w starożytnym greckim mieście niedaleko Derny, co stanowi wyjątkowe wyzwanie dla archeologów i władz lokalnych.

Władze libijskie, które przybyły, aby ocenić zniszczenia i ocalić wszelkie pozostałości historyczne w starożytnym mieście Cyrena, natknęły się na konstrukcje, które przez wieki leżały ukryte pod warstwami ziemi i gruzu.

Dr Ahmed Issa z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Omara Al-Mukhtara stwierdził, że należy utworzyć krajową komisję złożoną z ekspertów, która zajmie się klasyfikacją nowych zabytków archeologicznych i opracowaniem planu rekultywacji terenu.

Źródło: zdjęcie AP
Konstrukcja pokryta wcześniej błotem i gruzem odsłoniętym po powodziach

Cyrena, założona w 631 rpne przez greckich osadników, jest świadectwem bogatej historii regionu.

Rozkwitająca w IV wieku p.n.e. Cyrena stała się ośrodkiem działalności rolniczej i handlowej, a do jej godnych uwagi zabytków zalicza się kilka łaźni greckich, Świątynia Zeusa i Świątynia Apolla.

Katastrofalne powodzie, które przetoczyły się przez Libię, miały tragiczne skutki, powodując śmierć tysięcy ludzi, zniszczenie budynków mieszkalnych oraz zniszczenie krytycznej infrastruktury, takiej jak drogi i mosty, szczególnie w mieście Derna.

Według Libijskiego Czerwonego Półksiężyca i Organizacji Narodów Zjednoczonych liczba ofiar śmiertelnych nadal rośnie – ponad 11 000 ofiar śmiertelnych, a ponad 10 000 osób nadal uznawanych za zaginione.