Zmiany klimatyczne sprawiają, że lasy stają się bardziej podatne na ataki gatunków inwazyjnych: owady, szkodniki i patogeny chorobotwórcze zagrażają wzrostowi i przetrwaniu drzew.
Jak wynika z nowej publikacji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zmiany klimatyczne zwiększają podatność lasów na całym świecie na czynniki stresogenne, takie jak pożary i szkodniki.
Komitet Leśny (COFO), najważniejszy organ zarządzający leśnictwem FAO, otrzymał zadanie identyfikowania pojawiających się problemów politycznych i technicznych, szukania rozwiązań i doradzania FAO w sprawie odpowiednich działań.
W rezultacie sporządzony raport ujawnia wrażliwość lasów na całym świecie i podkreśla rolę innowacji w zapewnieniu zrównoważonej przyszłości sektorowi leśnemu.
Zmiany klimatyczne sprawiają, że lasy na całym świecie stają się bardziej podatne na wyginięcie
Raport zatytułowany „Stan lasów na świecie w 2024 r.: Innowacje w sektorze leśnym na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości” stwierdza, że intensywność i częstotliwość pożarów lasów wzrasta, także na obszarach, które wcześniej nie były nimi dotknięte.
Szacuje się, że w 2023 roku pożary na całym świecie uwolniły 6687 megaton dwutlenku węgla.
Pożary lasów borealnych (na półkuli północnej) odpowiadały wcześniej za około 10 procent globalnej emisji CO2.
W 2021 r. liczba takich pożarów osiągnęła nowy rekord — głównie z powodu przedłużającej się suszy, która doprowadziła do wzrostu intensywności pożarów i zużycia paliwa — i odpowiadała za prawie jedną czwartą całkowitej emisji spowodowanej pożarami lasów.
Zmiany klimatyczne sprawiają również, że lasy są bardziej podatne na ataki gatunków inwazyjnych: owadów, szkodników i patogenów chorobotwórczych, które zagrażają wzrostowi i przetrwaniu drzew.
Węgorek sosnowiec (mikroskopijny glista) wyrządził już znaczne szkody w rodzimych lasach sosnowych w niektórych krajach Azji. Przewiduje się, że do 2027 roku w niektórych obszarach Ameryki Północnej wystąpią katastrofalne szkody spowodowane przez owady i choroby.
Tymczasem globalna produkcja drewna utrzymuje się na rekordowym poziomie. Po krótkim spadku podczas pandemii COVID-19 produkcja powróciła do około 4 miliardów metrów sześciennych rocznie.
Prawie 6 miliardów ludzi korzysta z produktów leśnych innych niż drewno, a 70 procent ubogiej ludności świata polega na gatunkach dzikich zwierząt jako źródle pożywienia, leków, energii, dochodu i innych celów.
Prognozy wskazują, że światowy popyt na drewno okrągłe może wzrosnąć nawet o 49 procent między 2020 a 2050 rokiem.
Sztuczna inteligencja i drony pomogą chronić lasy na całym świecie
W raporcie zaprezentowano pięć innowacyjnych metod mających na celu ochronę lasów przed zmianą klimatu, opartych na rozwiązaniach technologicznych, społecznych, politycznych, instytucjonalnych i finansowych.
Sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana do ułatwiania automatycznej analizy ogromnej ilości istniejących i przyszłych danych zbieranych codziennie przez drony, satelity i stacje kosmiczne.
W sektorze budowlanym stosowane będą materiały drewnopochodne – zaprojektowane tak, aby były wytrzymałe, trwałe i przyjazne dla środowiska – oraz inne innowacyjne materiały oparte na drewnie, które mogą zastąpić produkty bazujące na paliwach kopalnych.
Plany obejmują również politykę mającą na celu zaangażowanie kobiet, młodzieży i ludności tubylczej w opracowywanie lokalnych rozwiązań, a innowacje w finansowaniu sektora publicznego i prywatnego zwiększą wartość stojących lasów.
W raporcie wymieniono pięć działań wspomagających, które pomogą zwiększyć innowacyjność w sektorze leśnym: podnoszenie świadomości; rozwijanie umiejętności, potencjału i wiedzy w zakresie innowacji; zachęcanie do partnerstw transformacyjnych; zapewnienie powszechnie dostępnego finansowania na rzecz innowacji; oraz stworzenie zachęcającej polityki i otoczenia regulacyjnego.