O nas
Kontakt

Poziom metanu rośnie – czy może to być reakcja natury na ocieplenie?

Laura Kowalczyk

Poziom metanu rośnie – czy może to być reakcja natury na ocieplenie?

W tym odcinku Climate Now spotykamy się z badaczami ze Szwecji, którzy próbują dowiedzieć się, dlaczego poziom metanu gazowego powodującego ocieplenie klimatu tak gwałtownie rośnie. Czy może to być naturalna reakcja na gorętszą planetę?

Naukowcy z bazy badawczej Askö w południowej Szwecji badają zagadkę metanu. Są zaniepokojeni, ponieważ poziom metanu w atmosferze szybko rośnie i nikt nie jest pewien, dlaczego.

Najcieplejszy wrzesień w historii

Na początek przyjrzyjmy się najnowszym danym z Copernicus Climate Change Service. Na całym świecie był to zdecydowanie najcieplejszy wrzesień w historii, z temperaturami o 0,9 stopnia wyższymi od średniej z lat 1991–2020.

Anomalia temperatury powietrza na powierzchni, wrzesień 2023 r
Anomalia temperatury powietrza na powierzchni, wrzesień 2023 r

W Europie wrzesień był najcieplejszy w historii, z ogromną anomalią temperaturową wynoszącą 2,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej.

Francja, Belgia, Niemcy, Polska i Austria znalazły się wśród krajów, które miały najgorętszy wrzesień w historii.

W Europie wrzesień był najcieplejszy w historii, z ogromną anomalią temperaturową wynoszącą 2,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej
W Europie wrzesień był najcieplejszy w historii, z ogromną anomalią temperaturową wynoszącą 2,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej

Było gorąco, a w niektórych częściach Europy i Afryki Północnej wyjątkowo deszczowo. Poniższa mapa anomalii opadów pokazuje w kolorze ciemnoniebieskim ulewny deszcz związany z burzą Daniel. Doprowadziło to do niszczycielskich i śmiertelnych powodzi w Libii, Grecji, Turcji i Bułgarii.

Anomalia opadów, wrzesień 2023 r
Anomalia opadów, wrzesień 2023 r

Tymczasem na Antarktydzie zasięg lodu morskiego był o 9% niższy od średniej we wrześniu z lat 1991–2020.

Anomalia dotycząca zasięgu lodu morskiego na Antarktydzie, wrzesień 2023 r
Anomalia dotycząca zasięgu lodu morskiego na Antarktydzie, wrzesień 2023 r

To piąty miesiąc z rzędu, w którym poziom lodu morskiego na Antarktydzie jest rekordowo niski jak na tę porę roku.

Skąd bierze się ten cały metan?

Stężenie metanu w naszej atmosferze rośnie. Jest to powód do niepokoju, ponieważ metan jest silnym gazem cieplarnianym.

Spotkaliśmy się ze szwedzkimi naukowcami, którzy mają misję zbadania naturalnych źródeł metanu – gazu powodującego ocieplenie klimatu, pozbawionego koloru i zapachu.

Jest emitowany przez ogromną różnorodność źródeł sztucznych i naturalnych, a badacze chcą wiedzieć, ile pochodzi z obszarów przybrzeżnych, takich jak krajobraz Morza Bałtyckiego wokół Askö. Tego rodzaju środowisko jest rzadko monitorowane, ale prawdopodobnie powinno być.

„Na powierzchni wody umieściliśmy komorę, w której będziemy mierzyć metan, dwutlenek węgla i parę wodną” – wyjaśniła Thea Bisander, doktorantka na Uniwersytecie Södertörn w Huddinge w Szwecji.

Thea Bisander, doktorantka, Uniwersytet w Södertörn
Thea Bisander, doktorantka, Uniwersytet w Södertörn

„Zasadniczo metan pochodzi z dna morskiego, ale jakie siedliska emitują w jakich ilościach? To właśnie jest najtrudniejsza część” – powiedziała Climate Now.

Ustalenie, ile metanu pochodzi z bujnych obszarów przybrzeżnych, to mały, ale ważny krok w odpowiedzi na najważniejsze pytanie – dlaczego poziom metanu rośnie tak gwałtownie?

„Czy jest to źródło naturalne, czy jest to źródło ludzkie i przemysłowe? Myślę, że jest to jeden z największych problemów, który obecnie próbujemy rozwiązać. Co jest odpowiedzialne za te zmiany wzrostu metanu w czasie?” powiedział Volker Brüchert, profesor nadzwyczajny geochemii na Uniwersytecie w Sztokholmie.

Volker Brüchert, profesor nadzwyczajny geochemii na Uniwersytecie w Sztokholmie
Volker Brüchert, profesor nadzwyczajny geochemii na Uniwersytecie w Sztokholmie

„Tradycyjnie naszym założeniem było to, że tropiky i niskie szerokości geograficzne są głównymi źródłami metanu w atmosferze. Istnieje jednak wiele środowisk o wielu cechach wspólnych, które występują na znacznie wyższych szerokościach geograficznych, jak np. tutaj, w Szwecji ” A jeśli przyjrzeć się tym środowiskom, można zobaczyć również bardzo gęste pasy roślinności. Wody te latem rzeczywiście nagrzewają się stosunkowo ciepło. Mają w zasadzie wszystkie cechy środowiska, które wytwarza również dużo metanu, ale tak naprawdę nie zostały uwzględnione w naszych pełnych kontach” – ujawnił.

Ten wykres pokazuje, jak wzrósł poziom metanu w ciągu ostatnich 20 lat. Pokazuje również, że w przeciwieństwie do emisji CO2 metan nie przyspiesza jednak w ramach wieloletniej tendencji.

„W pierwszej dekadzie XXI wieku wzrost metanu prawie się zatrzymał na kilka lat, a przyczyny tego stanu rzeczy są nadal przedmiotem dyskusji” – powiedział Climate Now Vincent-Henri Peuch, dyrektor usługi monitorowania atmosfery programu Copernicus.

Globalne stężenie metanu atmosferycznego
Globalne stężenie metanu atmosferycznego

Gaz pochodzi z trzech różnych źródeł. Jedna trzecia pochodzi z branż takich jak ropa i gaz. Jedna trzecia pochodzi z rolnictwa i odpadów, a jedna trzecia pochodzi z natury.

Który z nich jest odpowiedzialny za niedawny wzrost poziomu metanu? Eksperci twierdzą, że potrzebujemy więcej informacji na temat tego, co dzieje się w przyrodzie.

„Wiemy, że emitenci z rolnictwa, oczyszczalnie ścieków są emiterami silniejszymi niż niektóre systemy przybrzeżne. Mamy jednak na Ziemi wiele linii brzegowych, które tak naprawdę nie zostały w wystarczającym stopniu wzięte pod uwagę” – wyjaśnił Volker Brüchert.

Pozostałe obszary słabo monitorowane to jeziora, rzeki, tereny podmokłe, pola uprawne i lasy. Ale zrozumienie, jak działa natura, nie jest łatwym zadaniem.

Profesor David Bastviken z Environmental Change na Uniwersytecie w Linköping oprowadza nas po polu, na którym suche pola uprawne normalnie uważane są za pochłaniacze metanu, ponieważ w glebie obecne są bakterie metanożerne.

Jednak zaledwie kilka kroków dalej znajduje się bagnisty teren. Wyjaśnił, że na bardziej nasyconych wodą obszarach podmokłych „w glebie mamy warunki beztlenowe, zatem mikroorganizmy wytwarzające metan będą wytwarzać metan, a to jest jego źródło”.

„Las za nami wygląda na suchy, więc prawdopodobnie byłby to teraz pochłaniacz metanu. Mokry las również może być źródłem metanu, ale w tym przypadku myślę, że to pochłaniacz” – dodał.

David Bastviken, profesor zmian środowiskowych, Uniwersytet w Linköping
David Bastviken, profesor zmian środowiskowych, Uniwersytet w Linköping

Krajobrazy się zmieniają i istnieje podejrzenie, że w miarę ocieplania się naszej planety bakterie wytwarzające metan stają się coraz bardziej aktywne. To tylko przyspieszyłoby ocieplenie, ponieważ metan jest silnym gazem cieplarnianym.

„Z pewnością zmiany klimatyczne przesuną ekosystemy w kierunku, w którym mogą potencjalnie emitować więcej metanu. Niezależnie od tego, czy robią to obecnie i czy obserwowane przez nas zmiany można bezpośrednio przypisać zmianom klimatycznym, na to pytanie nie można bezpośrednio odpowiedzieć” – Vincent-Henri Peuch powiedział TylkoGliwice.

Według Davida Bastvikena brak zasobów niezbędnych do śledzenia emisji metanu utrudnia wysiłki mające na celu lepsze zrozumienie tej tendencji.

„Nie mamy zbyt wielu stacji monitorujących i mamy je tylko w niektórych środowiskach. To duży problem, który nie pozwala nam zrozumieć naturalnych procesów.

„Prowadzi się większy monitoring w sektorze przemysłowym, ponieważ metan jest tam nośnikiem energii, który ma wartość, ale nadal istnieje wiele nieznanych wycieków, o których nie mamy dobrej wiedzy.

„W rolnictwie mamy do czynienia z wieloma problemami – powoduje je człowiek, ale jest to proces naturalny (…) Potrzebujemy lepszych pomiarów, aby zidentyfikować źródła we wszystkich tych trzech sektorach” – powiedział Climate Now.

„Najlepsze, co możemy zrobić, to zapobiegać emisjom powodowanym przez człowieka, ponieważ będzie to miało podwójny skutek: częściowo zmniejszy emisję powodowaną przez człowieka, ale zmniejszy także przyszłe emisje naturalne” – podsumował David Bastviken.