„To, co jest piękne w tym rodzaju sztuki, sztuce malarstwa ulicznego, polega na tym, że ludzie cieszą się tą sztuką przez cały rok, chodzą, prowadzą samochód czy idą do pracy”.
SCENES rzuca światło na młodzież na całym świecie, która przełamuje bariery i tworzy zmiany. Krótkie filmy oparte na bohaterach będą inspirować i zadziwiać, gdy młodzi twórcy zmian opowiadają swoje niezwykłe historie.
Żywe kolory, od żółci, bogatej zieleni i głębokiego fioletu zdobią ściany budynków publicznych w Katarze. Kraj stał się ośrodkiem innowacji i kreatywności.
Program JEDARIART współpracuje z utalentowanymi artystami i tchnął nowe życie w miejski krajobraz Doha. Inicjatywa zrzesza artystów, którzy tworzą wspaniałe murale i sztukę uliczną. Celem JEDARIART jest promowanie ekspresji artystycznej i ustanawianie nowych punktów odniesienia dla zwiedzających.
Prezentując talent i kreatywność lokalnych artystów, ta wyjątkowa inicjatywa nie tylko podnosi atrakcyjność estetyczną Doha i okolic, ale także odzwierciedla dynamicznego i postępowego ducha miasta.
Platforma, na której artyści mogą zabłysnąć
Przy wsparciu swojego przewodniczącego, JE Sheikha Al Mayassa bint Hamad Al-Thani, Muzea Kataru uruchomiły w 2020 roku JEDARIART, coroczny program, który poprzez sztukę uliczną dodaje koloru i znaczenia murom Doha.
JEDARIART zachęca artystów z różnych środowisk do zainteresowania się malarstwem ściennym, umożliwiając im dotarcie do szerszego grona odbiorców i uczynienie ich sztuki bardziej dostępną.
„JEDARIART to nabór otwarty przez cały rok. Nie zamyka się; artyści mogą zgłaszać się w dowolnym momencie” – mówi Alya Al Khalifa, kierownik ds. planowania kuratorskiego w Dziale Sztuki Publicznej Muzeum Katarskiego.
Obejmując sztukę publiczną
Sztuka uliczna w Katarze była postrzegana negatywnie i spotkała się ze sceptycyzmem i oporem. Znany katarski artysta murali Mubarak Al-Malik oraz doświadczony grafik i artysta wizualny Abdulrahman Almutawah zmienili postrzeganie, współpracując przy muralu prezentowanym na Międzynarodowej Wystawie Ogrodniczej w Katarze w 2023 r.
„Początkowo gmina zabroniła artyście lub komukolwiek malowania na ścianach. Doszło do naruszeń” – mówi Abdulrahman. „Ale zmieniło się postrzeganie i teraz, jeśli chodzi o projekt dla artysty mający na celu stworzenie dzieła sztuki na ścianie, jest to miła rzecz. Szczerze mówiąc, jest to ewolucja” – mówi z naciskiem SCENES.
Całoroczne wystawy murali
Mubarak lubi, gdy wystawy murali są prezentowane dłużej niż tymczasowe wystawy sztuki. Ma nadzieję, że sztuka publiczna wnosi radość i estetyczną przyjemność w codzienne życie ludzi.
„To, co jest piękne w tym rodzaju sztuki, sztuce malarstwa ulicznego, polega na tym, że ludzie cieszą się tą sztuką przez cały rok, chodzą, prowadzą samochód czy idą do pracy” – Mubarak mówi SCENES.
JEDARIART kultywuje wschodzących muralistów
Abdulla Alemadi to młody, utalentowany artysta zajmujący się muralami, któremu zlecono wykonanie muralu na ścianie remizy strażackiej. Zmienione przeznaczenie obiektu jest obecnie centrum sztuki i kreatywności oraz najważniejszą przestrzenią Kataru dla artystów.
Abdulla czuł mieszankę podekscytowania i zastraszenia w związku ze skalą projektu.
„Zostałem wybrany przez Muzea Kataru w ramach programu JEDARIART. Otrzymałem od nich e-mail. Wysyłają go artystom, aby przesłali swoje propozycje. Pracowałem nad moją propozycją i na szczęście zostałem zaakceptowany. Jestem naprawdę wdzięczny” mówi SCENY.
SCENY spotkały Abdullę, gdy malował mural dla remizy strażackiej. Układ budynku, uwzględniający jego elementy mechaniczne, zainspirował go do włączenia elementów łatwo rozpoznawalnych w kulturze Kataru oraz kolorowych obiektów, które miały symbolizować remizę strażacką jako kreatywne centrum Kataru.
„Lubię reprezentować elementy mojej kultury, w której dorastałem, w nowoczesny sposób, w kolorowy i żywy sposób, z którym ludzie mogą się utożsamić” – mówi Abdulla.
Niosąc pochodnię muralu
Abdulla podjął się znaczącego i znaczącego zadania wymiany kultowego muralu Mubaraka, który wisiał na ścianie przez trzy lata. Abdulla podziwia Mubaraka i uznaje go za pioniera we wprowadzaniu murali graffiti do Kataru.
„Był naprawdę pomocny i jest świetnym mentorem” – mówi Abdulla. Udziela wskazówek i wsparcia, więc jestem zaszczycony, że mogę kontynuować dziedzictwo katarskiego muralu.
Rozpowszechnianie kultury Kataru poprzez murale
Muna Al-Bader to współczesna artystka i autorka murali, która w 2021 roku za pośrednictwem Muzeów Kataru spędziła rok kulturalny między Katarem a USA.
Muna miała okazję dzielić się kulturą Kataru i wywrzeć globalny wpływ. Zaprezentowała swój talent na Uniwersytecie w Houston, tworząc mural podkreślający związek między kulturą, edukacją i budowaniem relacji.
„Robiąc to w różnych krajach, mogę poinformować ich, czym jest kultura Kataru i jak możemy wpłynąć na inne kultury” – mówi.
Pozostawiając niezatarty ślad
JEDARIART wzmocnił pozycję artystów, zapewniając im możliwości rozwoju i współpracy. Stworzyło żywe otwarte muzeum, wzbogacające życie mieszkańców i gości.
W miarę rozwoju programu ma on ożywić ulice Doha, pozostawiając swój ślad na artystycznej scenie miasta.