O nas
Kontakt

Poznaj Matthieu Traversa, jednego z 11 000 osób niosących pochodnię podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Laura Kowalczyk

A display of the Olympic rings is set up on Trocadero plaza that overlooks the Eiffel Tower

26 lipca 2024 r. znicz olimpijski dotrze nad brzegi Sekwany podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

„Prawdę mówiąc, miałem łzy w oczach, bo dla mnie igrzyska olimpijskie to historia sportu” – mówi Matthieu Travers.

32-latek, od urodzenia zmagający się z genetyczną chorobą nerwowo-mięśniową, jest jednym z 11 000 niosących pochodnię wybranych na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się tego lata w stolicy Francji.

„Pomyśleć, że na swój sposób, przez 200 metrów, przez 4 minuty, stanę się częścią tej historii… Kiedy to usłyszałem, byłem bardzo wzruszony” – powiedział, wyrażając swój głęboki związek z wydarzenie.

Pomimo problemów zdrowotnych postęp nauki i technologii umożliwił mu aktywne korzystanie z Internetu i poruszanie się po Internecie za pomocą poleceń głosowych. Lubi także uczestniczyć w wydarzeniach na stadionach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, gdzie często fotografuje.

Matthieu, wspominając swoje wczesne lata, przypomniał sobie, jak ostrzegano rodziców, aby nie przywiązywali się do niego zbytnio, ponieważ lekarze nie spodziewali się, że dożyje drugiego roku życia. „Ale ci lekarze całkowicie się mylili” – powiedział – „ponieważ ja wciąż żyję”.

Uważa on, że sport był siłą napędową, która przeciwstawiała się wczesnym przewidywaniom lekarzy.

„Oglądanie sportu w telewizji zajmowało mnie od najmłodszych lat i fascynowało mnie. Zawsze powtarzałem rodzinie i przyjaciołom: «I tak nie umrę, nigdy nie byłem na igrzyskach olimpijskich»”. on dodał.

Matthieu, chcąc być świadkiem Igrzysk Paraolimpijskich, przewiduje pozytywne zmiany dla osób niepełnosprawnych. Uważa on, że Igrzyska mogą rzucić światło na kwestie dostępności, powołując się na miasta-gospodarze, takie jak Londyn i Pekin, które w przeszłości przyczyniły się do poprawy dostępności transportu publicznego.

Z niecierpliwością czekając na przybycie płomienia i sportowców, Matthieu pilnie prowadzi swój kanał na YouTube, na którym poruszane są różne tematy, od niepełnosprawności po automatykę domową i oczywiście sport.