O nas
Kontakt

Poznaj miejskiego rolnika wyrastającego grzyby z odpadów kawowych w Portugalii

Laura Kowalczyk

Poznaj miejskiego rolnika wyrastającego grzyby z odpadów kawowych w Portugalii

We współpracy z Media City, Katar. To nie miłość do kawy czy grzybów zmotywowała Natana Jacquemina do zostania miejskim rolnikiem; była to raczej troska i troska o środowisko.

SCENES rzuca światło na młodzież na całym świecie, która przełamuje bariery i tworzy zmiany. Krótkie filmy oparte na bohaterach będą inspirować i zadziwiać, gdy młodzi twórcy zmian opowiadają swoje niezwykłe historie.

Skromny grzyb przeszedł ostatnio dramatyczną zmianę, od momentu, gdy był początkowo uważany za egzotyczny składnik żywności, a teraz jest stosowany w medycynie. W ostatnich latach stały się głównym nurtem ze względu na swoje wartości odżywcze. Ponieważ grzyby są łatwe w uprawie, uważa się je również za zrównoważone pod względem środowiskowym. Azot, białko, tłuszcze, lignina, skrobia i cukier to niezbędne składniki odżywcze potrzebne do uprawy grzybów, co sprawia, że ​​bogate w składniki odżywcze fusy z kawy są idealnym środowiskiem do hodowli.

Kiedy Natan Jacquemin się o tym dowiedział, od razu zabrał się do pracy. „Właśnie zacząłem zbierać odpady po kawie w centrum Lizbony” – Natan mówi SCENES.

Michaela Ruppa
Grzyby są reklamowane ze względu na wartości odżywcze, a coraz częściej także ze względu na ich pozytywny wpływ na środowisko

Około sześć miesięcy później zauważył, że wykiełkowały pierwsze zbiory grzybów. Od tego czasu świat jest jego ostrygą, a w tym przypadku boczniakiem.

„Zdecydowałem, że nadszedł czas, aby zwiększyć skalę tego pomysłu i wywrzeć większy wpływ” – mówi Natan.

Skalowanie

W 2018 roku Natan założył Nam Mushroom, projekt rolnictwa miejskiego, w którym uprawia się jadalne grzyby. Szybko zwiększył wysiłki mające na celu rozszerzenie swojej działalności, kontaktując się z restauracjami w celu sprzedaży grzybów i kawiarniami w celu zbierania odpadów kawowych.

Wkrótce Natan nawiązał współpracę z największym portugalskim dystrybutorem kawy Delta Cafés. W ramach codziennych zajęć odwiedzają różne lokalizacje w całym mieście, aby napełnić i wyczyścić automaty z kawą. Podczas tego procesu zbierają odpady kawowe i przekazują je firmie Nam Mushroom.

Michaela Ruppa
Chociaż pozostałości kawy są często uważane za odpady i wyrzucane, są bogate w składniki odżywcze niezbędne do uprawy grzybów.

„Współpracujemy wyłącznie z tymi automatami, ponieważ gwarantują one, że odpady kawowe są świeże i nikt ich nie dotyka. Dlatego pomysł jest taki, aby mieć najlepszy surowiec do naszych grzybów” – mówi Pedro Castro, dyrektor Delta Ventures, firmy zajmującej się ramię inwestycyjne firmy.

Firma Nam Mushrooms otrzymuje codziennie 100 kilogramów odpadów kawowych z kawiarni Delta Cafés. Natan twierdzi, że w jego gospodarstwie przekształcenie tego w grzyby jest łatwym procesem.

„Przeprowadzamy małą obróbkę. Następnie inkubujemy torby przez dwa do trzech tygodni w pomieszczeniu inkubacyjnym, gdzie naśladujemy warunki naturalne” – wyjaśnia Natan.

Będąc lokalnym

Po zbiorze grzyby sprzedawane są do partnerskich restauracji w promieniu 15 kilometrów od farmy Natana.

„Cały pomysł polega na tym, aby działać jak najbardziej lokalnie i mieć bardziej pozytywny wpływ na środowisko” – wyjaśnił Natan.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Science Journal Nature, import produktów na całym świecie odpowiada za trzy gigaton emisji dwutlenku węgla. Ślad ekologiczny transportu żywności zależy od takich czynników, jak rodzaj transportu, to, czy żywność wymaga środowiska o kontrolowanej temperaturze oraz przebyta odległość.

Michaela Ruppa
Oczyszczone odpady kawowe są inkubowane w pomieszczeniu imitującym środowisko naturalne przez dwa do trzech tygodni

W badaniu symulowano sytuację, w której żywność była dostarczana w całości i spożywana lokalnie. Wyniki przewidywały, że emisje zmniejszą się odpowiednio o 0,27 gigaton i 0,11 gigaton.

Chociaż trudno byłoby odtworzyć ten sam model w prawdziwym świecie, zmniejszenie odległości przewozu żywności ma ogromne znaczenie.

Pogodzenie ekonomii i ekologii

Chcąc wprowadzać zmiany, Natan chciał zostać przedsiębiorcą społecznym i rolnikiem miejskim, pozytywnie wpływającym na środowisko i społeczeństwo, jednocześnie zarabiając.

„Chciałem znaleźć sposób na pogodzenie ekonomii i ekologii, aby je zabrać, wyprodukować, a następnie spróbować w jak największym stopniu ponownie wykorzystać. Odpady, z których możemy stworzyć większą wartość, nie są marnowane” – mówi Natan.

Michaela Ruppa
Nam Mushrooms ponownie wykorzystuje odpady jako materiał na każdym etapie produkcji, aby zmaksymalizować zrównoważony rozwój

Aby zamknąć krąg, Natan poddaje recyklingowi produkty uboczne powstałe z grzybów i oferuje je gminie Lizbona. Następnie używają go jako nawozu do ogrodów w miastach.

„W ten sposób zamykamy pętlę” – wyjaśnia Natan. Natan z dumą ucieleśnia swoją pasję do gospodarki o obiegu zamkniętym w Nam Mushrooms. System gospodarczy opiera się na ponownym wykorzystaniu i regeneracji produktów w sposób zrównoważony.

Inspiracja

„Nam jest dla nas wewnętrzną inspiracją do opracowania tego modelu” – mówi Pedro Castro. Wierzy, że gospodarka o obiegu zamkniętym to nadchodzący model gospodarczy przyszłości.

„Naprawdę wierzę, że największy wpływ, jaki mamy, to edukowanie ludzi na temat świata grzybów, tego, jak możemy zmienić zdanie na temat tego, czym naprawdę są odpady, na temat świata zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym” – mówi.

Michaela Ruppa
Kiedy Natan zakładał firmę Nam Mushrooms, nie spodziewał się, jakie skutki będzie to miało dla społeczeństwa.

Natan jest zachwycony, widząc, jaki wpływ ma jego firma na społeczeństwo. Oprócz wpływu na środowisko Nam Mushroom angażuje się również w zatrudnianie osób o odmiennych umiejętnościach, aby pomóc im lepiej zintegrować się ze społeczeństwem.

Natan Harbors planuje w przyszłym roku rozszerzyć swoją firmę i powielić model biznesowy w innych miastach Lizbony i za granicą.