O nas
Kontakt

Pozytywna rola sztucznej inteligencji? Relacje ze Światowego Forum Ekonomicznego 2024 w Davos

Laura Kowalczyk

Davos 2024

TylkoGliwice odkrywa niektóre wnioski uczestników corocznego wydarzenia w Davos w Szwajcarii.

Po kilku intensywnych dniach i tysiącach rozmów i debat Światowe Forum Ekonomiczne w Davos dobiega końca.

Aby dowiedzieć się, co sprowadza ludzi tutaj i czy są zadowoleni z wyników, korespondent TylkoGliwice Méabh Mc Mahon rozmawiał z mieszkańcami na głównym deptaku, tuż przed Centrum Kongresowym.

Prawdziwym tematem na ustach wszystkich była sztuczna inteligencja (AI) i pozytywna rola, jaką może potencjalnie odegrać, jeśli zostaną znalezione odpowiednie regulacje.

„Istnieje szansa na znalezienie etycznych rozwiązań dylematów związanych ze sztuczną inteligencją, przed którymi stoimy” – powiedział Oleg Ławrowski, wiceprezes Opendata.ch, dodając, że ma nadzieję, że ludzie tutaj zainspirują się do otwarcia się na siebie nawzajem i znalezienia trochę dobre pomosty między nauką, przemysłem i zarządzaniem.

Na budynku przy Promenadzie w Davos wisi ogromny baner reklamowy z hasłem o sztucznej inteligencji,
Na budynku przy Promenadzie w Davos wisi ogromny baner reklamowy z hasłem o sztucznej inteligencji,

W przypadku Kathy Bloomgarden, dyrektora generalnego Rudera Finna, nastroje są znacznie bardziej optymistyczne, niż sądziła przed przyjazdem do Davos.

„Ludzie naprawdę postrzegają sztuczną inteligencję oraz nowe technologie i innowacje jako sposób na rozwiązanie wielu naszych problemów” – stwierdziła.

„Niezależnie od tego, czy chodzi o problemy związane z technologią klimatyczną, czy jest to siła napędowa wzrostu gospodarczego, dobrobytu gospodarczego, czy zbliżania ludzi. Naprawdę uważam, że jest to bardziej optymistyczne, biorąc pod uwagę innowacje technologiczne, jakie możemy mieć nadzieję zobaczyć”.

Klimat był po raz kolejny jednym z kluczowych tematów rozmów tegorocznego WEF. Jedna ze studentek Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze stwierdziła, że ​​jest podekscytowana faktem, że coraz więcej instytucji zajmujących się alokacją środków rozmawia o tym, jak przekazywać fundusze na działania klimatyczne.

„Myślę, że naprawdę możemy poruszyć igłę, ponieważ zdecydowanie potrzebujemy kapitału instytucjonalnego współpracującego z rządami, aby zmniejszyć ryzyko projektów finansowania działań związanych ze zmianą klimatu” – powiedziała.