Szacunki szacują, że liczba osób pracujących online na całym świecie wynosi 435 milionów osób i wskazują, że popyt na pracę koncertową wzrósł o 41% między 2016 r. a pierwszym kwartałem 2023 r.
Z raportu Banku Światowego wynika, że na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się, rośnie liczba zleceń online, które stanowią ważne źródło zatrudnienia dla kobiet i młodych ludzi w biedniejszych krajach, gdzie brakuje miejsc pracy.
W opublikowanym w czwartek raporcie szacuje się, że liczba osób pracujących online na całym świecie na 435 milionów i że popyt na pracę na zlecenie wzrósł o 41% między 2016 r. a pierwszym kwartałem 2023 r.
Jednak ten nacisk budzi obawy wśród obrońców praw pracowniczych w związku z brakiem silnej ochrony miejsc pracy w gospodarce gig, w której ludzie harują od pracy do pracy, mając niewielkie bezpieczeństwo i niewielkie prawa pracownicze.
Chociaż usługi koncertowe oparte na lokalizacji, takie jak Uber, Lyft i TaskRabbit, wymagają pracy takiej jak przeprowadzka i dostawa, zadania online można w dużej mierze wykonywać z domu. Do obowiązków należy tagowanie obrazów, wprowadzanie danych, projektowanie stron internetowych i tworzenie oprogramowania.
Szansa dla kobiet i młodych ludzi
W przypadku kobiet w krajach rozwijających się „nie ma wystarczających możliwości i naprawdę mają trudności ze znalezieniem dobrej jakości pracy ze względu na ograniczenia i obowiązki domowe” – stwierdziła Namita Datta, główna autorka raportu Banku Światowego.
Powiedziała, że praca na zlecenie online oferuje kobietom i młodym ludziom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji „bardzo atrakcyjną możliwość uczestniczenia w rynku pracy”. Według raportu około 90% siły roboczej w krajach o niskich dochodach pracuje w sektorze nieformalnym – w zawodach, które nie są opodatkowane ani kontrolowane przez rząd.
Zwolennicy pracowników wskazują na niepewność pracy na zlecenie oraz brak pewności zatrudnienia, brak odpowiedzialności kierownictwa i innych zabezpieczeń socjalnych dotyczących zdrowia i emerytur pracowników.
„Warunki gospodarcze w krajach rozwijających się różnią się od warunków w Stanach Zjednoczonych, ale jedną uniwersalną rzeczą jest znaczenie tworzenia i priorytetowego traktowania dobrych miejsc pracy – z podstawową płacą minimalną i podstawowymi standardami pracy” – powiedziała Sharon Block, dyrektor wykonawcza Harvard Law . Centrum Pracy i Sprawiedliwej Gospodarki Szkolnej. „Mogą być różne ścieżki i ramy czasowe, aby to osiągnąć, ale jest to wartość uniwersalna”.
W raporcie podkreślono, jak niski poziom ubezpieczenia społecznego mają pracownicy giganci na całym świecie. Około połowa ankietowanych pracowników kontraktowych nie miała planu emerytalnego, a aż 73% wenezuelskich pracowników kontraktowych i 75% Nigeryjczyków nie miało żadnych oszczędności na emeryturę.
Lindsey Cameron, profesor zarządzania w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, stwierdziła, że „ponieważ w krajach rozwijających się pracownicy mają tak niewiele możliwości wyboru”, praca online – z ochroną socjalną lub bez – jest lepsza niż brak możliwości zatrudnienia. dla wielu pracowników.
„A ponieważ pracownicy są ekonomicznie zależni od tej pracy i nie mają żadnej podstawowej ochrony, właśnie to ostatecznie stanowi wyzysk. Szanse są zawsze na korzyść platformy, nigdy na korzyść pracowników”.
Rośnie liczba koncertów w USA
W Stanach Zjednoczonych coraz większą część siły roboczej stanowią pracownicy wykonujący zlecenia, zarówno online, jak i stacjonarnie, a na tych platformach toczą się spory dotyczące praw pracowniczych.
Najnowsze dostępne badanie Pew Research z 2021 r. pokazuje, że 16% dorosłych Amerykanów zarabia na internetowych platformach koncertowych, a wśród osób w wieku 18–29 lat zrobiło to 30%.
Firmy transportowe i dostawcze Uber, Lyft i Grubhub są zamieszane w dziesiątki procesów sądowych dotyczących płacy minimalnej, klasyfikacji stanowisk i zarzutów o molestowanie seksualne.
„W tej chwili jest zbyt wiele zawodów, w których pracownicy są błędnie klasyfikowani” – stwierdził Block. „Co oznacza, że wielu pracowników nie ma gwarantowanej płacy minimalnej, nie ma siatki zabezpieczenia społecznego, nie otrzymuje bezrobocia ani odszkodowania pracowniczego”.
„Teraz niektóre stany wkroczyły i wprowadziły obowiązek płatnego urlopu, ale jeśli nie mieszkasz w żadnym z tych stanów, musisz zagrać na loterii dobrego szefa”.
Raport Banku Światowego powstał na podstawie badań przeprowadzonych w 17 krajach, m.in. w Egipcie, Argentynie, Nigerii, Rosji i Chinach.