O nas
Kontakt

Praca zdalna w 2024 roku: czy powinniśmy zarabiać mniej pracując z domu?

Laura Kowalczyk

Woman working remotely

Kwestia ta znalazła się w centrum niedawnego badania i znaczna liczba europejskich firm nie zgadza się z życzeniami swoich pracowników.

Jak wynika z nowego badania, pracownicy zdalni mogą spotkać się z niższymi wynagrodzeniami w europejskich firmach, ponieważ firmy rozważają możliwości zwiększenia produkcji i obniżenia kosztów.

Odległe stanowiska szybko znikają i są zastępowane stanowiskami hybrydowymi, a firmy, w tym giganci technologiczni z całego świata, trafiają na pierwsze strony gazet, nakazując swoim pracownikom powrót do biura, odwracając trend, który według wielu miał pozostać.

Z niedawnego badania opublikowanego przez platformę zarządzania wydatkami Pleo wynika, że ​​prawie jedna na pięć europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) rozważa obniżkę wynagrodzeń pracowników zdalnych.

MŚP stanowią 99% wszystkich przedsiębiorstw w UE.

Thorbjørn Fink, dyrektor operacyjny Pleo, powiedział TylkoGliwice Business, że firmy „w 2024 r. skoncentrują się na oszczędnościach”.

„Z naszego raportu wynika, że ​​co czwarty respondent uważa to za temat na rok 2024” – dodał. „Ale nie jest pewne, skąd będą pochodzić te oszczędności. Niektórzy (około 20%) jako sposób na zaoszczędzenie pieniędzy wymieniają obniżenie wynagrodzeń pracowników zdalnych.

Fink zauważył również, że wiele ankietowanych firm mogłoby poprawić swoją świadomość na temat własnej kondycji finansowej i zacisnąć pasa w inny sposób, który nie wiąże się z obniżaniem wynagrodzeń pracowników zdalnych.

„Niektóre firmy faktycznie opowiadają się za częstszym stosowaniem praktyk pracy zdalnej w celu zmniejszenia kosztów biurowych” – stwierdził, dodając, że dla tych MŚP niezbędne jest „jasny wgląd w sposób realizacji wydatków i podejmowanie decyzji w oparciu o dane”.

TylkoGliwice Business skontaktował się z biurem europejskiego komisarza ds. zatrudnienia i praw socjalnych Nicolasa Schmita, aby zapytać o szersze konsekwencje takiej decyzji, ale nie otrzymał natychmiast odpowiedzi.

Jak obniżki wynagrodzeń pracowników zdalnych wpłyną na europejski rynek pracy?

Pomysł płacenia niższych wynagrodzeń pracownikom zdalnym nie jest nowy, ale wciąż pojawia się debata, a niektórzy twierdzą, że brak możliwości podróżowania i swobody życia pracowników zdalnych, gdzie chcą, może skutkować niższymi rachunkami w porównaniu z tymi, którzy pracują na miejscu .

Inni twierdzą, że pracownicy zdalni są tak samo produktywni, jak ich odpowiednicy pracujący na miejscu, a nawet zmniejszają koszty dla pracodawców, dlatego ich praca powinna być jednakowo wynagradzana.

Holenderska międzynarodowa firma konsultingowa Randstad, zajmująca się doradztwem w zakresie zasobów ludzkich, powiedziała TylkoGliwice Business, że bardzo ważne jest sprawiedliwe traktowanie wszystkich pracowników, niezależnie od ich lokalizacji.

„Musimy zapewnić równe warunki działania, w których wszystkie talenty będą traktowane sprawiedliwie, aby osiągnąć lepsze wyniki dla osób i organizacji” – stwierdziła firma.

Wielu liderów biznesu wyraziło pogardę dla pracy w domu.

Brytyjski magnat biznesowy Lord Alan Sugar, znany ze swojego sprzeciwu wobec pracy z domu, powiedział w 2022 r., że osoby pracujące zdalnie powinny otrzymywać niższe wynagrodzenie. Inni dyrektorzy generalni również głośno wypowiadali się na temat wad pracy zdalnej, a dyrektor generalny Goldman Sachs David Solomon nazwał ją „aberracją”.

Gigant technologiczny IBM namawiał niedawno menedżerów, aby przyszli do biura lub rzucili pracę; Zarówno Dell, jak i SAP nakazały swoim pracownikom przynajmniej częściowy powrót do biur; L’Oréal zdecydował, że piątki w biurze są obowiązkowe dwa razy w miesiącu. I tak dalej.

„W 2023 r. wzrosła liczba rozmów między talentami a pracodawcami na temat elastycznej pracy i oczekuje się, że debata ta będzie kontynuowana w 2024 r.” – powiedział Randstad. „Nasze dane pokazują, że obecnie oczekuje się, że ponad jedna trzecia (35%) pracowników będzie w biurze ponad sześć miesięcy temu, a nieco mniej niż połowa (41%) twierdzi, że ich pracodawca w przeszłości bardziej rygorystycznie przestrzegał zasad obecności w biurze . kilka miesięcy.”

Czy tracisz talent?

W miarę jak coraz więcej firm zaczyna rezygnować z pracy zdalnej, agencje rekrutacyjne ostrzegają, że firmy ryzykują utratą talentów.

Według najnowszego raportu LinkedIn „Globalny stan pracy zdalnej i hybrydowej” popyt na pracę zdalną ze strony potencjalnych pracowników znacznie przewyższa wzrost podaży. Z ich raportu z końca 2023 r. wynika, że ​​50% pracowników woli stanowiska hybrydowe i zdalne od stanowisk stacjonarnych.

Mało prawdopodobne jest, aby poszli na kompromis w sprawie swojej stacji roboczej. Według Randstad młodsze pokolenia cenią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym na równi z wynagrodzeniem i silnie pragną elastyczności.

„Jest oczywiste, że niektórzy pracodawcy przyciągają talenty do swoich biur, istnieje jednak znaczne ryzyko, ponieważ presja ta może doprowadzić do utraty talentów przez firmy, które nie chcą zrezygnować z elastyczności” – stwierdziła firma. jedna trzecia (37%) pracowników rozważyłaby odejście z pracy, gdyby poproszono ich o spędzenie większej ilości czasu w biurze. Jedna czwarta (25%) nawet podjęła takie działania i odeszła z pracy, ponieważ nie zapewniała im elastyczności.

Firma doradcza ds. zasobów ludzkich stwierdziła, że ​​„pracodawcy muszą podchodzić do elastyczności w sposób, który promuje również kulturę, wydajność i zaangażowanie”.

Który kraj oferuje najwięcej stanowisk hybrydowych?

Pomimo dużej liczby osób poszukujących pracy, które nie chcą pójść na kompromis w sprawie zdalnych stanowisk, pracodawcy redukują zatrudnienie i zwracają się ku hybrydowym ofertom pracy, jako swego rodzaju kompromisowi między elastycznością, jakiej pragną pracownicy, a celem firmy dotyczącym obecności.

Według stanu na grudzień 2023 r. wskaźnik w Stanach Zjednoczonych był stosunkowo niski, przy czym odległe możliwości stanowiły jedną dziesiątą wszystkich stanowisk, a stanowiska hybrydowe – 13%.

Jednak w Europie odsetek ten był dość wysoki: w Wielkiej Brytanii 43% stanowisk stanowiły opcje hybrydowe, w porównaniu do 31% we Francji. W Niemczech 31% ofert pracy opublikowanych na LinkedIn było reklamowanych jako stanowiska hybrydowe.

Tymczasem, według tej skoncentrowanej na biznesie platformy mediów społecznościowych, na odległe stanowiska trafia prawie pięć razy więcej aplikacji niż dostępnych stanowisk.