Badanie trwało tylko miesiąc, ale wyniki wykazały znaczne korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników.
W ostatnich latach kraje na całym świecie eksperymentowały z czterodniowym tygodniem pracy, podczas gdy naukowcy, rządy i przedsiębiorstwa rozważają potencjalne korzyści i szkody.
Hiszpania przoduje w eksperymentowaniu z czterodniowymi tygodniami, a obecnie dla uczestniczących w programie przedsiębiorstw trwa duży ogólnokrajowy test.
Wyniki i analizy są jednak dostępne w przypadku mniejszego badania, prowadzonego równolegle z większym, obejmującym 360 000 pracowników mieszkających w Walencji.
W przeciwieństwie do większości innych czterodniowych badań prowadzonych na całym świecie, ten trwał tylko miesiąc, ale jego wyniki wskazują na szereg korzyści, o których coraz częściej wiadomo, że wynikają z pracy w krótszych tygodniach.
Rada Miasta Walencji przeprowadziła proces od kwietnia do maja tego roku, wykorzystując fakt, że w tych terminach przypadały już trzy dni urlopu, co oznacza, że skreślono tylko jeden dodatkowy dzień, aby był to miesiąc składający się z czterech dni roboczych.
Po krótkim badaniu uczestnicy zgłosili 35-procentową redukcję poziomu stresu, a 64 procent z nich zwiększyło ilość snu.
Odnotowano także więcej kontaktów towarzyskich – 72 procent stwierdziło, że spędza więcej czasu z przyjaciółmi, 37 procent stwierdziło, że zwiększyło swoją aktywność fizyczną, a 46 procent zwiększyło czas spędzany na czytaniu.
Podczas miesięcznego okresu próbnego Walencja odnotowała także pewne korzyści dla środowiska, objawiając się zmniejszeniem ruchu drogowego w mieście o 9,5% i stężeniem NO2 w powietrzu o 58%.
Rada stwierdziła, że branża hotelarsko-gastronomiczna i przedsiębiorstwa z branży rekreacyjnej dostrzegły korzyści wynikające z wykorzystania przez ludzi dodatkowego czasu wolnego na wyjście do restauracji lub drinka oraz zwiększenia liczby osób wybierających się na wycieczki do miasta. Do tego dochodzi jedyny mankament, na który zwrócono uwagę w raporcie: nieznaczny wzrost ilości spożywanego tytoniu i alkoholu.
„Naszym głównym celem w ramach tego projektu było wygenerowanie nowych dowodów na potencjalne korzyści, jakie krótsze godziny pracy mogą przynieść środowiskom miejskim” – powiedziała Joan Ribo, była burmistrz Walencji i rzeczniczka koalicji wyborczej Comprom w ratuszu.
„Badanie okazało się ogromnym sukcesem i dostarczyło znaczących dowodów empirycznych na pozytywny wpływ czterodniowego tygodnia na zdrowie pracowników i dynamikę całego miasta. Zaobserwowaliśmy gwałtowne zmniejszenie natężenia ruchu i zanieczyszczenia powietrza, wyraźną poprawę ogólnego postrzegania zdrowia pracowników oraz zwiększenie ilości wolnego czasu przeznaczonego na zajęcia kulturalne i rekreacyjne.
Dodał, że wyniki prób stanowią „nowy kamień milowy” w ruchu czterodniowego tygodnia w Hiszpanii i poza nią.
Tygodniowe, czterodniowe badania dały obiecujące wyniki również w innych krajach.
W największym jak dotąd badaniu, które odbyło się w Wielkiej Brytanii, wzięły udział 33 firmy i prawie 1000 pracowników. Żadna z uczestniczących firm nie planowała powrotu do pięciodniowego tygodnia po wznowieniu badania. Odkryli, że produktywność pozostała stabilna, a zadowolenie pracowników dramatycznie wzrosło.