O nas
Kontakt

Prawicowy rząd Szwecji twierdzi, że odwróci się od podatku od plastikowych toreb

Laura Kowalczyk

Prawicowy rząd Szwecji twierdzi, że odwróci się od podatku od plastikowych toreb

Minister klimatu i środowiska tego kraju twierdzi, że Szwedzi „rozsądnie korzystają z plastikowych toreb w życiu codziennym” pomimo ostrzeżeń o potencjalnym wzroście ilości odpadów z tworzyw sztucznych w przyrodzie.

Szwedzki rząd ogłosił w środę, że od listopada 2024 r. chce znieść wprowadzony w 2020 r. podatek od toreb plastikowych.

„Jesteśmy przekonani, że Szwedzi mądrze korzystają z plastikowych toreb w życiu codziennym i że nie ma powodu, dla którego miałyby być droższe” – powiedziała minister klimatu i środowiska Romina Pourmokhtari szwedzkiemu nadawcy publicznemu SVT.

Podatek w wysokości trzech koron (25 eurocentów) od torby na zakupy został wprowadzony w 2020 r., aby spełnić cel Unii Europejskiej dotyczący zużycia toreb plastikowych.

Według Agencji Ochrony Środowiska (EPA) do 2022 r. Szwedzi kupowali 17 plastikowych toreb na osobę rocznie w porównaniu z 74 w 2019 r., rok przed wprowadzeniem podatku.

Unia Europejska wyznaczyła cel dotyczący spożycia nie więcej niż 40 torebek na osobę do roku 2025.

Decyzja ta zapada tydzień po ogłoszeniu przez rząd zamiaru obniżenia podatków na benzynę i olej napędowy, co jest krytykowane przez partie opozycji.

Sprawujący władzę od 2022 r. prawicowy rząd, wspierany przez skrajnie prawicową Partię Szwedzkich Demokratów, już na początku tego roku sygnalizował, że rozważa drastyczne obniżenie podatku na plastikowe torby.

„Uważa się, że podatek ma pewne negatywne skutki, takie jak koszty administracyjne, ale może również prowadzić do wzrostu spożycia rozwiązań alternatywnych” – stwierdził w oświadczeniu szwedzki dyrektor.

Alternatywy te obejmują torby papierowe lub zakup worków na śmieci.

EPA i Szwedzka Agencja ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym i Morskim ostrzegały przed takim rozwiązaniem, uważając, że doprowadzi to do wzrostu ilości odpadów z tworzyw sztucznych w przyrodzie.

Środek ten „niesie ze sobą ryzyko, że cel (UE) nie zostanie osiągnięty” – ostrzegła EPA w swoim zeszłorocznym badaniu skutków.

W komunikacie prasowym rząd oświadczył, że będzie w dalszym ciągu „ściśle monitorować” ewolucję zużycia plastikowych toreb.