O nas
Kontakt

Premier Norwegii popiera Izrael, ale wzywa do „proporcjonalności” w ofensywie Hamasu

Laura Kowalczyk

Premier Norwegii popiera Izrael, ale wzywa do „proporcjonalności” w ofensywie Hamasu

W przemówieniu na posiedzeniu Rady Nordyckiej w Oslo norweski przywódca Jonas Gahr Store powiedział, że chociaż Izrael ma prawo do samoobrony, istnieje również „powiązanie” z zasadą proporcjonalności i dramatem rozgrywającym się w Gazie, który jego zdaniem stanowi zagrożenie dla ludności cywilnej i regionu , w tym Izrael.

Ośmioosobowa grupa regionalna w dużej mierze zgadza się z propozycjami humanitarnej przerwy w izraelskiej ofensywie w Gazie, jednak ujawniły się podziały.

Norwegia jako jedyna poparła niedawny wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ w tej sprawie.

Pozostałe odmówiły, ponieważ nie potępiły śmiertelnego ataku grupy bojowników Hamasu na Izrael 7 października.

Premier Norwegii Jonas Gahr Store powiedział, że zdaniem Oslo Izrael musi być w stanie obronić się przed agresją bojowników.

„Izrael ma prawo się bronić. Kropka. Ale jest tu powiązanie z proporcjonalnością i dramatem rozgrywającym się w Gazie, który moim zdaniem stanowi zagrożenie dla ludności cywilnej, ale także zagrożenie dla krajów w regionie, w tym Izraela. I dlatego dla nas najważniejsza jest teraz przerwa humanitarna, uzyskanie wsparcia i pomoc humanitarna” – stwierdził Store.

Premier Danii Mette Frederiksen stwierdziła, że ​​„brakowało ogniwa” we wniosku ONZ, „a którym było potępienie ataku terrorystycznego Hamasu”.

„Tak więc we wszystkich tekstach powinniśmy potępiać to, co wydarzyło się w Izraelu. Musimy wspierać Izrael, jeśli chodzi o jego prawo do samoobrony, oczywiście w prawie międzynarodowym. Jednocześnie musimy zrobić więcej w sprawie zabezpieczenie życia cywilów i zapewnienie, że pomoc humanitarna dotrze do wszystkich osób w Gazie, które jej potrzebują” – powiedziała.

W spotkaniu uczestniczy także Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Potępił „atak terrorystyczny” Hamasu, ale nalegał, aby Izrael przestrzegał praworządności.

„Należy chronić ludność cywilną, a pomoc humanitarna musi dotrzeć do Gazy. Cierpienie, które widzieliśmy, przypomina nam, że nie możemy rezygnować z pracy na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu” – powiedział.

Setki protestujących zebrało się poza spotkaniem, wzywając kraje nordyckie do zajęcia bardziej rygorystycznego stanowiska wobec bombardowania Strefy Gazy przez izraelskie wojsko.

Rada Nordycka zbiera się na 75. sesji w dniach od 30 października do 2 listopada. Sesja jest szczytem politycznym Regionu Nordyckiego.