W przemówieniu na posiedzeniu Rady Nordyckiej w Oslo norweski przywódca Jonas Gahr Store powiedział, że chociaż Izrael ma prawo do samoobrony, istnieje również „powiązanie” z zasadą proporcjonalności i dramatem rozgrywającym się w Gazie, który jego zdaniem stanowi zagrożenie dla ludności cywilnej i regionu , w tym Izrael.
Ośmioosobowa grupa regionalna w dużej mierze zgadza się z propozycjami humanitarnej przerwy w izraelskiej ofensywie w Gazie, jednak ujawniły się podziały.
Norwegia jako jedyna poparła niedawny wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ w tej sprawie.
Pozostałe odmówiły, ponieważ nie potępiły śmiertelnego ataku grupy bojowników Hamasu na Izrael 7 października.
Premier Norwegii Jonas Gahr Store powiedział, że zdaniem Oslo Izrael musi być w stanie obronić się przed agresją bojowników.
„Izrael ma prawo się bronić. Kropka. Ale jest tu powiązanie z proporcjonalnością i dramatem rozgrywającym się w Gazie, który moim zdaniem stanowi zagrożenie dla ludności cywilnej, ale także zagrożenie dla krajów w regionie, w tym Izraela. I dlatego dla nas najważniejsza jest teraz przerwa humanitarna, uzyskanie wsparcia i pomoc humanitarna” – stwierdził Store.
Premier Danii Mette Frederiksen stwierdziła, że „brakowało ogniwa” we wniosku ONZ, „a którym było potępienie ataku terrorystycznego Hamasu”.
„Tak więc we wszystkich tekstach powinniśmy potępiać to, co wydarzyło się w Izraelu. Musimy wspierać Izrael, jeśli chodzi o jego prawo do samoobrony, oczywiście w prawie międzynarodowym. Jednocześnie musimy zrobić więcej w sprawie zabezpieczenie życia cywilów i zapewnienie, że pomoc humanitarna dotrze do wszystkich osób w Gazie, które jej potrzebują” – powiedziała.
W spotkaniu uczestniczy także Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.
Potępił „atak terrorystyczny” Hamasu, ale nalegał, aby Izrael przestrzegał praworządności.
„Należy chronić ludność cywilną, a pomoc humanitarna musi dotrzeć do Gazy. Cierpienie, które widzieliśmy, przypomina nam, że nie możemy rezygnować z pracy na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu” – powiedział.
Setki protestujących zebrało się poza spotkaniem, wzywając kraje nordyckie do zajęcia bardziej rygorystycznego stanowiska wobec bombardowania Strefy Gazy przez izraelskie wojsko.
Rada Nordycka zbiera się na 75. sesji w dniach od 30 października do 2 listopada. Sesja jest szczytem politycznym Regionu Nordyckiego.