Ulf Kristersson twierdzi, że jest skłonny spotkać się z przywódcą Węgier Viktorem Orbánem, aby wesprzeć starania Szwecji o członkostwo w NATO.
Szwedzki premier Ulf Kristersson zgodził się spotkać ze swoim węgierskim odpowiednikiem Viktorem Orbánem, który zaprosił Kristerssona do Budapesztu w celu omówienia przystąpienia Szwecji do NATO, podały w czwartek szwedzkie media.
Kristersson powiedział, że jego zdaniem korzystny byłby większy dialog między krajami.
Zaproszenie Orbána następuje w chwili, gdy Węgry i Turcja pozostają jedynymi członkami NATO, którzy nie ratyfikowali propozycji Szwecji dotyczącej przyłączenia się do sojuszu obronnego.
„Nie mogę się doczekać szczegółowego omówienia z Państwem wszystkich tych kwestii w Budapeszcie w dogodnym dla nas obojga czasie” – napisał Kristersson w liście do Orbána, według szwedzkiej agencji prasowej TT.
Szwed wskazał także, że spotka się 1 lutego w Brukseli na posiedzeniu Rady Europejskiej.
Przyjęcie do NATO wymaga jednomyślności wszystkich krajów członkowskich, jednak ponad rok opóźnień w Budapeszcie i Ankarze frustruje innych sojuszników, którzy chcą rozszerzyć sojusz wojskowy w obliczu wojny Rosji na Ukrainie.
Tureccy ustawodawcy poparli członkostwo Szwecji w NATO, usuwając główną przeszkodę na drodze do wejścia wcześniej niezaangażowanego kraju do sojuszu wojskowego. Ustawodawcy ratyfikowali szwedzki protokół akcesyjny nr 287 do 55, a członkowie partii rządzącej stwierdzili, że kluczem do uzyskania zgody było ostrzejsze stanowisko kraju wobec kurdyjskich bojowników.
Prezydent Recep Tayyip Erdogan, który musi jeszcze podpisać ratyfikację, również już wcześniej powiązał ratyfikację z chęcią Turcji zakupu myśliwców od USA.
Turcja od ponad roku opóźniała członkostwo Szwecji, zarzucając jej zbytnią pobłażliwość wobec ugrupowań, które Ankara uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Szukała ustępstw ze Sztokholmu, w tym posunięć mających na celu przeciwstawienie się bojownikom.
Orbán, prawicowy populista, który w swoim poparciu dla sąsiedniej Ukrainy był letni i utrzymywał przyjazne stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, od dawna obiecał, że Węgry nie będą ostatnim członkiem NATO, który ratyfikuje ofertę Szwecji.
Szwecja i Finlandia przystąpiły do sformalizowania swojego bliskiego sojuszu wojskowego z NATO, obejmującego pełne członkostwo i ochronę pod parasolem bezpieczeństwa NATO, po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Finlandia dołączyła do sojuszu w kwietniu, stając się 31. członkiem NATO, po ratyfikowaniu przez turecki parlament oferty tego państwa nordyckiego.