O nas
Kontakt

Premier Szwecji w Brukseli na uroczystości upamiętniające śmierć kibiców Państwa Islamskiego

Laura Kowalczyk

Premier Szwecji w Brukseli na uroczystości upamiętniające śmierć kibiców Państwa Islamskiego

Władze szwedzkie twierdzą, że podejrzany odbywał wcześniej karę więzienia w państwie nordyckim, ale nie ujawniły żadnych szczegółów przestępstwa ani długości kary.

Premier Szwecji Ulfa Kristerssona uczestniczył dziś nawet w Brukseli, razem ze swoim belgijskim odpowiednikiem, w uroczystościach upamiętniających Aleksandra De Croow intencji ofiar śmiertelnego ataku, w wyniku którego w poniedziałkowy wieczór zginęło dwóch szwedzkich kibiców piłki nożnej.

Do ataku przyznało się Państwo Islamskie, twierdząc, że Szwedzi byli celem ze względu na członkostwo ich kraju w globalnej koalicji walczącej z dżihadystami.

Władze belgijskie twierdzą, że nic nie wskazuje na to, aby strzelec, 45-letni zradykalizowany obywatel Tunezji, który przebywał w Belgii nielegalnie, działał w ramach siatki.

„Teoria samotnego wilka wydaje się najbliższa rzeczywistości” – powiedział prokurator federalny Frédéric Van Leeuw.

W 2020 r. jego wniosek o azyl odrzucono dla bandyty, którego belgijskie media wymieniły jako Abdesalem Lassoued, i wydano mu nakaz opuszczenia kraju, który nigdy nie został wykonany.

Premier De Croo wezwał do lepszego egzekwowania tych decyzji w przypadku osób, które „nie są uprawnione do ochrony”. Takie zarządzenie „musi stać się bardziej wiążące” – stwierdził.

Bandyta odbył karę więzienia w Szwecji

Władze szwedzkie twierdzą, że bandyta odbywał karę więzienia w Szwecji w latach 2012–2014.

Jednakże Szwedzka Rada ds. Migracji nie określiła, za jakie przestępstwo lub wykroczenie został on skazany, ani też na wysokość wydanej kary.

Rzecznik powiedział jedynie, że mężczyzna został przeniesiony ze Szwecji „do innego kraju europejskiego na mocy rozporządzenia dublińskiego”, które stanowi, że migranci muszą ubiegać się o azyl w europejskim kraju, do którego przybywają po raz pierwszy.

Szwedzki premier Ulf Kristersson powiedział, że według „wszystko na to wskazuje” ten „atak terrorystyczny” był wymierzony w Szwecję i obywateli Szwecji „tylko dlatego, że są Szwedami”.

„Nigdy w najnowszej historii Szwecja i szwedzkie interesy nie były tak zagrożone jak dzisiaj” – ostrzegł.

17 sierpnia Szwecja musiała podnieść swój poziom zagrożenia terrorystycznego do czterech w pięciostopniowej skali ze względu na napięcia wywołane paleniem na jej ziemi egzemplarzy świętego tekstu islamu od początku roku.