O nas
Kontakt

Prezes Banku Francji opowiada się za obniżką stóp EBC we wrześniu

Laura Kowalczyk

Spectators watch as Paralympic athletes compete in a swimming race along the Seine River during a Triathlon competition at the 2024 Paralympics

Prezes Banku Francji François Villeroy de Galhau opowiada się za obniżką stóp procentowych EBC we wrześniu, powołując się na spadającą inflację w strefie euro. Analitycy ze swojej strony minimalizują wpływ inflacji w usługach.

Prezes Banku Francji François Villeroy de Galhau wezwał do kolejnej obniżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we wrześniu, po tej przeprowadzonej w czerwcu.

W wywiadzie z Punkt W artykule opublikowanym w piątek 30 sierpnia w magazynie gospodarczym Euronext Villeroy de Galhau oszacował, że dalsza obniżka stóp procentowych byłaby „sprawiedliwa i rozsądna” – zgodna ze stopniowym podejściem EBC.

„Moim zdaniem nasze spotkanie 12 września powinno zakończyć się podjęciem działań. sprawiedliwa i rozsądna byłaby decyzja o dalszej obniżce stawek” – oświadczył pan Villeroy, podkreślając znaczenie „aktywnego i postępowego pragmatyzmu”. oraz nalegając, aby EBC kierował się zarówno obserwowaną inflacją, jak i przyszłymi oczekiwaniami.

„Rynek oczekuje, że stopy procentowe w strefie euro w przyszłym roku wyniosą od 2% do 2,5%” – dodał.

Villeroy podkreślił jednak również delikatną równowagę, którą EBC musi znaleźć.

„EBC musi uważać na ryzyko niewystarczającego wzrostu” – ostrzegł, podkreślając, że nawet jeśli inflacja nie osiągnie jeszcze w sposób trwały celu EBC na poziomie 2%, „najprawdopodobniej osiągniemy pierwszą połowę przyszłego roku dla Francji, a druga połowa dla strefy euro.”

Ostrzegł, że czekanie, aż inflacja osiągnie 2%, zanim obniży stopy procentowe, spowoduje opóźnienie w działaniu, ponieważ „zmiany stóp procentowych zawsze potrzebują czasu, aby przełożyć się na realną gospodarkę”.

Inflacja w strefie euro najniższa od trzech lat

Wypowiedzi Villeroya pojawiają się w kluczowym momencie, gdy strefa euro zmaga się ze spadającą inflacją, co wzmacnia argument za łagodzeniem polityki pieniężnej.

W zeszłym tygodniu wstępne dane Eurostatu ujawniły, że inflacja w strefie euro spadła do najniższego poziomu od ponad trzech lat. W sierpniu 2024 r. zharmonizowany wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (HICP) wzrósł o 2,2% rok do roku w porównaniu z 2,6% w lipcu, co oznacza najniższy roczny wzrost od lipca 2021 r.

Chris Turner, globalny szef ds. rynków w ING, powiedział: „Ponieważ dane o inflacji w strefie euro za sierpień są zaskakujące i niekorzystne, EBC ma zielone światło na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych podczas posiedzenia 12 września. »

Pomimo spadku ogólnej inflacji, inflacja w sektorze usług pozostaje problemem. Wydatki na usługi, które stanowią prawie 45% HICP strefy euro, wzrosły w sierpniu o 4,2% rok do roku w porównaniu z 4% w lipcu.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu tak zmiennych składników, jak energia i żywność, spadła jedynie nieznacznie, z 2,9% do 2,8% rok do roku, przy presji na utrzymujący się wzrost ze względu na rosnące ceny usług będące głównym punktem tarcia .

Wpływ wydarzeń europejskiego lata na inflację

Bill Diviney, szef działu badań makroekonomicznych w ABN Amro, zauważył, że inflacja usług we Francji wzrosła w sierpniu do 3,1% z 2,6% w lipcu, na co złożyły się „usługi zakwaterowania i transportu”, na które mogły mieć wpływ Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Zasugerował, że do presji inflacyjnej w sektorze usług mogła przyczynić się także szersza oferta letnich wydarzeń kulturalnych w strefie euro, w tym Euro 2024 i tournée Taylor Swift.

Za dalszą obniżką stóp przemawia jednak ogólna tendencja do dezinflacji i osłabienia wskaźników wzrostu płac.

„Biorąc pod uwagę ogólnie utrzymującą się dezinflację, a główne wskaźniki wzrostu płac wskazują na południe, wierzymy, że Rada Prezesów zgodzi się na kolejną obniżkę stóp we wrześniu” – podsumował Diviney.