O nas
Kontakt

Prezydent Chin Xi Jinping przybywa na Węgry, co stanowi ostatni przystanek jego europejskiej podróży

Laura Kowalczyk

In this image provided by the Hungarian Prime Minister

Oczekuje się, że przywódca Chin umocni kilka porozumień z premierem Węgier Viktorem Orbánem, jeszcze bardziej cementując obecność gospodarczą Pekinu w regionie.

Prezydent Chin Xi Jinping przybył w środę na Węgry, kończąc swoją pięciodniową podróż po Europie.

Jego wizyta ma umocnić liczne porozumienia z premierem Viktorem Orbánem, jeszcze bardziej wzmacniając regionalne wpływy gospodarcze Chin.

Kontrastuje to ze stanowiskiem innych krajów UE, które dążą do zmniejszenia swojej zależności od drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Podczas swojej wizyty w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nawoływali Xi Jinpinga do promowania bardziej zrównoważonego handlu z Europą i wykorzystania swoich wpływów w Rosji do rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Zaplanowany na dwie noce w Budapeszcie Xi spotka się z Orbánem i prezydentem Węgier Tamásem Sulyokiem, aby omówić potencjalne chińskie inwestycje na Węgrzech.

Pomimo środków ochronnych zastosowanych przez przywódców europejskich głównego nurtu wobec Chin, Budapeszt aktywnie dąży do powiązania gospodarczego z Pekinem. Jak podaje oficjalna agencja informacyjna Xinhua, oprócz handlu i inwestycji, Chiny zaoferowały Węgrom współpracę w zakresie bezpieczeństwa publicznego i egzekwowania prawa.

Orbán, znany ze swojej nacjonalistyczno-populistycznej polityki, umieścił Węgry jako pierwszy kraj w bloku UE, który zaangażował się w Inicjatywę Pasa i Szlaku Xi.

Stosunki dyplomatyczne i handlowe Budapesztu z autokratycznymi rządami spoza UE i NATO podkreślają, że Budapeszt zachowuje równowagę między sojuszami regionalnymi a partnerstwami gospodarczymi, twierdzą obserwatorzy.

Przed wizytą Xi minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó ogłosił plany podpisania co najmniej 16 umów dwustronnych, podkreślając historyczne znaczenie inauguracyjnej wizyty Xi na Węgrzech jako prezydenta.

Transakcje mogą obejmować rozbudowę Pasa i Szlaku, potencjalnie obejmującą inwestycje infrastrukturalne i energetyczne.

Szijjártó zauważył, że Chiny były największym inwestorem zagranicznym Węgier w 2023 r.

Przyjazd Xi do Budapesztu jest następstwem wizyty w Belgradzie, gdzie zawarł porozumienie podkreślające „wspólną przyszłość” z Serbią, kolejnym krajem postrzeganym jako przyjazny Rosji.

Chociaż Chiny deklarują neutralność w konflikcie na Ukrainie, powstrzymują się od określenia działań Rosji jako inwazji, spotykając się z krytyką za rzekome wzmacnianie zdolności militarnych Rosji.

Węgry, mimo że potępiły inwazję, sprzeciwiają się unijnym sankcjom wobec Moskwy i wstrzymały się od udzielenia Kijowowi wsparcia wojskowego.

Oczekuje się, że Xi i Orbán omówią kryzys na Ukrainie, biorąc pod uwagę bliskość Węgier do strefy konfliktu.

Węgry wezwały Chiny do przyjęcia wiodącej roli w ułatwianiu rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą, zatwierdzając plan pokojowy zaproponowany przez Chiny.