Krytycy twierdzą, że ustawa o wpływach zagranicznych utrudni wolność mediów i zaszkodzi staraniom Gruzji o członkostwo w Unii Europejskiej.
Prezydent i premier Gruzji wymienili uwagi krytyczne w związku z zawetowaną ustawą o wpływach zagranicznych z okazji Dnia Niepodległości.
Tegoroczne obchody, upamiętniające ogłoszenie przez Gruzję niepodległości od Imperium Rosyjskiego, mają miejsce w momencie narastania napięcia w związku z dzielącym ustawodawstwem, które krytycy postrzegają jako zagrożenie dla wolności demokratycznych kraju i zachodnich aspiracji.
„Dziś, gdy wisi nad nami widmo Rosji, partnerstwo i zbliżenie z Europą to prawdziwa droga do zachowania i wzmocnienia naszej niepodległości i pokoju” – powiedziała prezydent Salome Zourabichvili.
„Ci, którzy sabotują i podważają tę ścieżkę, depczą i niszczą pokojową i bezpieczną przyszłość naszego kraju, utrudniając drogę do stania się pełnoprawnym członkiem wolnego i demokratycznego świata”.
Jednak premier Irakli Kobakhidze odpowiedział, mówiąc, że jego rząd stoi na straży „suwerenności i niepodległości Gruzji”.
„To jedność i rozsądne kroki narodu i wybranego przez niego rządu dały nam szansę na utrzymanie pokoju w kraju przez ostatnie dwa lata pomimo zagrożeń egzystencjalnych i wielokrotnych zdrad, w tym zdrady Prezydenta Gruzji” – powiedział. .
Czy mimo to „niedopuszczalne” jest zaliczenie?
Ustawa, przyjęta przez parlament na początku tego miesiąca, nakłada na media, organizacje pozarządowe i inne organizacje non-profit obowiązek zarejestrowania się jako „realizujące interesy obcego mocarstwa”, jeśli otrzymują ponad 20% środków z zagranicy.
Spotkało się ono z dużą niepopularnością wśród Gruzinów, którzy nazwali je „prawem rosyjskim” ze względu na podobne ustawodawstwo uchwalone przez Moskwę w 2022 r., które krytycy postrzegali jako sposób na stłumienie krytyki Kremla.
Protestujący uważają również, że ustawa jest antydemokratyczna i może przekreślić szanse Gruzji na członkostwo w UE. Od ubiegłego roku Gruzja jest oficjalnym krajem kandydującym, a poparcie dla członkostwa wśród Gruzinów jest bardzo wysokie.
Projekt ustawy spotkał się z krytyką także spoza Gruzji. Komisja Wenecka, najważniejszy organ Rady Europy zajmujący się prawem konstytucyjnym, stwierdziła, że Tbilisi powinno ją zlikwidować.
Departament Stanu USA zagroził Gruzji sankcjami, jeśli przyjmie nowe przepisy, i stwierdził, że Waszyngton może być zmuszony do ponownego przemyślenia swoich stosunków z Tbilisi.
Amerykańscy prawodawcy przedstawili także dwie podobne ustawy, które mają przekonać gruziński rząd do porzucenia „rosyjskiego prawa”. Proponowane akty oferują liberalizację reżimu wizowego i możliwości pogłębienia stosunków USA–Gruzja w różnych sektorach, ale nakładają sankcje na osoby odpowiedzialne za możliwy odstępstwo od demokracji w Gruzji.
Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że ustawa „negatywnie wpływa na postęp Gruzji na ścieżce do UE”.
Jednak rządząca partia Gruzińskie Marzenie, która w zeszłym roku zaproponowała i odłożyła na półkę niemal identyczne przepisy, twierdzi, że jest to konieczne, aby zachować tożsamość narodową i promować przejrzystość.
W zeszłym tygodniu prezydent Gruzji dotrzymał słowa i zawetował ustawę, nazywając ją „niedopuszczalną”.
Zourabichvili, coraz bardziej skłócony z partią rządzącą Gruzją, stwierdził, że ustawa jest sprzeczna z konstytucją i „wszystkimi standardami europejskimi”.
Partia Gruzińskie Marzenie ma jednak większość wystarczającą do odrzucenia weta Zourabichwilego i powszechnie się od niego oczekuje, że to zrobi.