O nas
Kontakt

Prezydent Turcji przedkłada parlamentowi do ratyfikacji szwedzką ofertę NATO

Laura Kowalczyk

Prezydent Turcji przedkłada parlamentowi do ratyfikacji szwedzką ofertę NATO

Turecki parlament ma głosować nad kandydaturą Szwecji do NATO po przedłożeniu przez prezydenta Erdogana protokołu o przyjęciu Sztokholmu do sojuszu wojskowego.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przedłożył tureckiemu parlamentowi do ratyfikacji protokół przyjęcia Szwecji do NATO, poinformowało w poniedziałek jego biuro.

Erdogan opóźniał ratyfikację członkostwa Szwecji, zarzucając Sztokholmowi zbyt łagodne podejście do kurdyjskich bojowników i innych grup, które postrzega jako zagrożenie dla bezpieczeństwa. Turcję rozgniewała także seria protestów przeciwko spaleniu Koranu.

Wszystkich 31 sojuszników NATO musi poprzeć członkostwo Szwecji. Turcja i Węgry to jedyni sojusznicy, którzy jeszcze go nie ratyfikowali.

W krótkim oświadczeniu Dyrekcji ds. Komunikacji Prezydenta stwierdzono, że Erdogan podpisał protokół w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO, który następnie zostanie przedłożony Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu Turcji.

Ze swojej strony kraj nordycki z zadowoleniem przyjął to posunięcie.

„Cieszę się, że turecki prezydent Erdogan przekazał tureckiemu parlamentowi dokumenty ratyfikacyjne” – napisał szwedzki premier Ulf Kristersson na X, platformie znanej wcześniej jako Twitter.

„Teraz sprawą zajmie się parlament. Nie możemy się doczekać członkostwa w NATO”.

Szwecja i sąsiadująca z nią Finlandia porzuciły dziesięciolecia niezaangażowania wojskowego po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin nakazał żołnierzom swojego kraju inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r. Szukając ochrony pod parasolem bezpieczeństwa NATO, Finlandia dołączyła do sojuszu wojskowego w kwietniu.

Na początku tego miesiąca Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Turcję do szybkiej ratyfikacji członkostwa Szwecji w tej organizacji wojskowej.

„Wielu sojuszników chciałoby szybkiego postępu w sprawie ratyfikacji” – powiedział Stoltenberg po przewodniczeniu spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli. „Szwecja zrobiła to, co obiecała, a teraz potrzebujemy ratyfikacji szwedzkiego członkostwa”.