O nas
Kontakt

Prezydent Zełenski wita w Kijowie nowego ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davida Camerona

Laura Kowalczyk

Prezydent Zełenski wita w Kijowie nowego ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davida Camerona

Były brytyjski premier niespodziewanie powrócił do rządu podczas poniedziałkowej rekonstrukcji gabinetu.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron spotkał się w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas jego pierwszej zagranicznej podróży w nowej pracy i zapowiedział dalsze zapewnianie wsparcia wojskowego dla wysiłków wojennych Ukrainy „bez względu na to, jak długo to zajmie”.

Cameron, były premier, który w poniedziałek powrócił do rządu w ramach niespodziewanej nominacji w wyniku zmian w rządzie, powiedział, że chce, aby podróż do Kijowa była jego pierwszą wizytą dyplomatyczną.

„Podziwiam siłę i determinację narodu ukraińskiego” – powiedział Zełenskiemu, według wideo zamieszczonego przez prezydenta.

Cameron powiedział, że Wielka Brytania będzie nadal zapewniać wsparcie moralne i dyplomatyczne, „ale przede wszystkim wsparcie wojskowe, którego będziecie potrzebować nie tylko w tym i przyszłym roku, ale niezależnie od tego, jak długo to zajmie”.

Zełenski podziękował Cameronowi za wizytę. Zełenski próbował skupić uwagę świata na walce Ukrainy, podczas gdy uwaga skupiała się na Bliskim Wschodzie i wojnie Izraela z Hamasem.

„Dobre spotkanie” – napisał Zełenski w Telegramie. „Broń na front, wzmocnienie obrony powietrznej, ochrona naszych ludzi i infrastruktury krytycznej. Jestem wdzięczny Wielkiej Brytanii za wsparcie!”

Wielka Brytania jest jednym z największych zwolenników Ukrainy w obronie przed Rosją.

Według stanu na ostatni miesiąc Wielka Brytania zajmowała drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych pod względem zapewniania Ukrainie środków wojskowych, przekazując pomoc o wartości 4,6 miliarda funtów (5,7 miliarda dolarów) i szkoląc 30 000 ukraińskich żołnierzy na brytyjskiej ziemi.