O nas
Kontakt

Próba Lego wyprodukowania plastikowych klocków pochodzących z recyklingu nie powiodła się. Teraz producent zabawek zwraca się w stronę e-metanolu

Laura Kowalczyk

Próba Lego wyprodukowania plastikowych klocków pochodzących z recyklingu nie powiodła się.  Teraz producent zabawek zwraca się w stronę e-metanolu

Po dwóch latach testów największemu na świecie producentowi zabawek nie udało się wyprodukować cegieł zmniejszających emisję dwutlenku węgla.

Producent zabawek Lego porzucił plany produkcji plastikowych klocków pochodzących z recyklingu, gdy stwierdził, że materiały te prowadziłyby do wyższej emisji dwutlenku węgla.

Duńska firma oświadczyła w poniedziałek, że „postanowiła nie robić postępów” w wytwarzaniu swoich charakterystycznych kolorowych klocków z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu, wykonanych z politereftalanu etylenu, znanego jako PET.

Po ponad dwóch latach testów „stwierdzono, że materiał nie zmniejsza emisji dwutlenku węgla”.

Mimo to największy na świecie producent zabawek oświadczył, że nadal dąży do znalezienia zrównoważonych materiałów do swoich klocków Lego, wyznaczając termin na rok 2032.

Jakie zrównoważone alternatywy bada Lego?

Dwa lata temu prywatna grupa produkująca cegły z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej rozpoczęła badania nad potencjalnym przejściem na plastikowe butelki pochodzące z recyklingu, wykonane z tworzywa PET, które nie pogarsza się pod względem jakości podczas recyklingu.

Lego twierdzi, że zainwestowało „ponad 1,2 miliarda dolarów (1,13 miliarda euro) w inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju” w ramach wysiłków na rzecz przejścia na bardziej zrównoważone materiały i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 37 procent do 2032 roku.

Firma stwierdziła, że ​​„obecnie testuje i opracowuje klocki Lego wykonane z szeregu alternatywnych, zrównoważonych materiałów, w tym innych tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i tworzyw sztucznych wytwarzanych z alternatywnych źródeł, takich jak e-metanol”.

Co to jest e-metanol?

Znany również jako zielony metanol, e-metanol składa się z odpadowego dwutlenku węgla i wodoru, powstających w wyniku wykorzystania energii odnawialnej do rozszczepienia cząsteczek wody.

Lego oświadczyło, że będzie nadal wykorzystywać biopolipropylen, zrównoważoną i biologiczną odmianę polietylenu – tworzywa sztucznego stosowanego we wszystkim, od opakowań konsumenckich i żywności po opony – do produkcji części zestawów Lego, takich jak liście, drzewa i inne akcesoria.

„Wierzymy, że w dłuższej perspektywie zachęci to do zwiększonej produkcji bardziej zrównoważonych surowców, takich jak oleje pochodzące z recyklingu, i pomoże wesprzeć nasze przejście na materiały zrównoważone” – stwierdzono.

Lego zostało założone w 1932 roku przez Ole Kirka Kristiansena. Nazwa pochodzi od dwóch duńskich słów „leg” i „godt”, które razem oznaczają „baw się dobrze”. Marka powstała nieświadomie, że lego po łacinie oznacza „montuję”.