O nas
Kontakt

Problematyczne korzystanie ze smartfonów przez nastolatków wiąże się z lękiem, depresją i bezsennością

Laura Kowalczyk

A student holding her phone.

Dwa nowe badania wykazały, że problematyczne korzystanie ze smartfonów wśród nastolatków wiąże się z lękiem, depresją i bezsennością.

Według dwóch nowych badań przeprowadzonych w brytyjskich szkołach nastolatkowie, którzy przyznają się do problematycznego korzystania ze smartfonów, częściej cierpią na stany lękowe, depresję i bezsenność.

Naukowcy z King’s College London zebrali odpowiedzi 657 nastolatków w wieku od 16 do 18 lat w ramach jednego badania oraz 69 dzieci w wieku od 13 do 16 lat w ramach drugiego badania, na które odpowiedzi przebadano w ciągu czterech tygodni.

Jak twierdzą badacze, około 18,7 proc. 16-18-latków i około 14,5 proc. 13-16-latków przyznało się do problematycznego korzystania ze smartfona.

„Problemowe korzystanie ze smartfona to koncepcja opracowana przez badaczy w celu opisania wzorca korzystania ze smartfona, który ma pewne podobieństwa do sposobu, w jaki inni ludzie mówią o swoich uzależnieniach behawioralnych, na przykład od hazardu” – powiedziała agencji Associated Press współautorka badania, dr Nicola Kalk z King’s College London.

„Wspólne funkcje są zatem narażone na utratę kontroli nad użytkowaniem, prymat smartfona w życiu, co powoduje, że spędzają czas na smartfonie zamiast na innych wartościowych zajęciach lub na spaniu, kontynuują to, mimo świadomości wad, odczuwają prawdziwe poczucie dysforii lub niepokoju, jeśli nie mogą być w pobliżu smartfona lub go używać, i odkrywają, że spędzają coraz więcej czasu na smartfonie, aby uzyskać tę samą nagrodę” – dodała.

Jedno z badań, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Acta Paediatrica, wykazało, że 16–18-latkowie, którzy zgłaszali problematyczne korzystanie ze smartfonów, dwukrotnie częściej cierpieli na stany lękowe i trzykrotnie częściej na depresję w porównaniu z osobami, u których nie występował problematyczne korzystanie ze smartfonów.

Z drugiego badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie BMJ Mental Health, wynika, że ​​niemal połowa nastolatków w wieku od 13 do 16 lat z problemem narkotykowym zgłaszała stany lękowe, a ponad połowa objawy depresji.

„Odkryliśmy, że problematyczne korzystanie ze smartfonów wiąże się z lękiem, depresją i bezsennością w dwóch różnych grupach wiekowych nastolatków, stosując dwie różne metody badawcze” – powiedział w oświadczeniu Ben Carter, profesor statystyki medycznej w King’s College London i pierwszy autor obu badań.

„Ujawniając związek między problematycznym korzystaniem ze smartfonów a gorszym zdrowiem psychicznym oraz pokazując, że młodzi ludzie są świadomi tego problemu i chcą kontrolować swoje korzystanie, badania te podkreślają potrzebę interwencji opartych na dowodach, aby pomóc nastolatkom zmagającym się z trudnymi zachowaniami związanymi z korzystaniem ze smartfonów” – dodał.

Wykryto rozróżnienie między problematycznym korzystaniem a czasem spędzanym przed ekranem.

Liczba minut spędzonych na korzystaniu z telefonu nie była związana z występowaniem lęku lub depresji u starszych nastolatków, wiązała się jednak z bezsennością.

Mimo że jest to mniej poważne zaburzenie niż uzależnienie, autorzy badania twierdzą, że pewnego dnia lekarze mogą zgromadzić wystarczająco dużo dowodów, aby uznać problematyczne korzystanie ze smartfona za jedno z nich.

Jeśli chodzi o sposoby ograniczania korzystania ze smartfonów przez nastolatków, Kalk zaleca rodzicom, aby spotkali się z dziećmi, omówili ten problem i wspólnie wypracowali zdrowe nawyki związane z korzystaniem ze smartfonów w domu.

Oba badania wykazały, że nastolatkowie chcą spędzać mniej czasu korzystając ze swoich telefonów, a większość z nich przyznała, że ​​stara się ograniczyć ich używanie.

„Dobrą wiadomością jest to, że nastolatkowie są refleksyjni i wnikliwi w kwestii korzystania z nich – rozumieją, że smartfony mają zarówno wady, jak i zalety” – powiedział Kalk.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w filmie zamieszczonym w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.