Ukąszenie tego pająka ma ciekawy efekt uboczny: czy może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji?
Naukowcy z Brazylii badają, czy jad pająka może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji.
Wiadomo, że ukąszenie pająka bananowego powoduje bolesne i długotrwałe erekcje, a naukowcy wykorzystują obecnie jego jad do opracowania syntetycznej cząsteczki.
Brazylijscy badacze zaczęli badać ten ciekawy efekt uboczny trzydzieści lat temu.
Ale dlaczego? Według badaczki Marci Heleny Borges z FUNED (Fundacja Ezequiela Diasa) „zaobserwowali, że pacjenci, którzy przyszli do kliniki i zostali ukąszeni przez tego pająka, wykazywali charakterystyczny objaw, jakim był priapizm, czyli bolesna i długotrwała erekcja”.
Cząsteczka powoduje uwalnianie tlenku azotu, substancji chemicznej niezbędnej do erekcji, ponieważ zwiększa krążenie krwi i umożliwia rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Co to jest pająk bananowy?
Pokryty gęstą brązową sierścią i osiągający maksymalny rozmiar do 15 centymetrów, ten pajęczak jest jednym z najbardziej jadowitych na świecie.
Występuje w kilku krajach Ameryki Południowej i został nazwany ze względu na jego powszechną obecność na plantacjach bananów. Nazywany jest także „wędrującym pająkiem” lub „uzbrojonym pająkiem”.
W południowo-wschodnim brazylijskim stanie Minas Gerais występuje zarówno na obszarach wiejskich, jak i w ośrodkach miejskich.
Dlaczego badanie to uważa się za istotne i obiecujące?
W Fundacji Ezequiela Diasa (FUNED), ośrodku badań medycznych w stolicy stanu Belo Horizonte, biolog delikatnie chwyta jednego z pająków pęsetą i pobudza jego kły, aby wydobyć kilka kropli jadu.
Maria Elena, profesor na UFMG (Uniwersytet Federalny w Minas Gerais) twierdzi, że badanie może być szczególnie ważne w przypadku mężczyzn, którzy przeszli operację usunięcia prostaty.
„Mężczyźni spotykają się z dużym oporem przed radykalną operacją prostaty, na przykład w przypadku raka, ponieważ prowadzi to do zaburzeń erekcji” – mówi.
„W tym przypadku peptydy są aktywne u mężczyzn po usunięciu prostaty, co może dodatkowo umożliwić wczesne leczenie raka”.
Zaburzenia erekcji dotykają dziesiątki milionów mężczyzn na całym świecie.
Kiedy leczenie będzie dostępne?
Biolog Carolina Nunes twierdzi, że związek stworzony przez naukowców ma „wielki potencjał, aby stać się lekiem uznanym na arenie międzynarodowej”.
Po zatwierdzeniu pierwszej fazy badań klinicznych przez brazylijską agencję regulacyjną Anvisa, lek przeszedł obecnie do drugiej z trzech faz, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży.
Maria Elena de Lima, badaczka z UFMG, stwierdziła, że odkrycie potencjalnego leku na zaburzenia erekcji było przesłaniem, aby „nie niszczyć zwierząt, nawet tych trujących, ponieważ istnieje prawdziwa biblioteka cząsteczek, które są wciąż nieznane”.