O nas
Kontakt

Program Narodów Zjednoczonych na rzecz Gospodarki Azji Środkowej: Przekształcenie Azji Środkowej w węzeł łączności

Laura Kowalczyk

Program Narodów Zjednoczonych na rzecz Gospodarki Azji Środkowej: Przekształcenie Azji Środkowej w węzeł łączności

Kraje Azji Środkowej zebrały się w zeszłym tygodniu, aby podkreślić wspólny rozwój, zrównoważony rozwój i integrację regionalną w ramach kontynuacji ekspansji gospodarczej.

Przemawiając na posiedzeniu Rady Powierniczej Specjalnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Gospodarek Azji Środkowej (SPECA) w Baku, Minister Gospodarki Azerbejdżanu Mikayil Jabbarov podkreślił potencjał korytarza transkaspijskiego transportu międzynarodowego (korytarz środkowy) w zakresie rewitalizacji powiązania gospodarcze między krajami członkowskimi i rozszerzanie współpracy handlowej.

Powołany 26 marca 1998 roku program SPECA obejmuje obecnie Afganistan, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.

Ogólną misją platformy jest wspieranie krajów w ich wysiłkach na rzecz rozwoju, współpracy i integracji w gospodarkach Europy i Azji poprzez szereg inicjatyw i polityk wspieranych przez ONZ.

Podczas Forum Ekonomicznego SPECA 2023 uczestniczące kraje dokonały przeglądu krajowych i regionalnych planów i strategii na rzecz ułatwiania i rozwoju zrównoważonego handlu oraz wzmocnionej współpracy między dyplomatami handlowymi, która ma być wdrażana w ciągu najbliższych dwóch–trzech lat.

Łączność jest kluczowa

18. posiedzenie Zarządu SPECA odbyło się pod przewodnictwem Azerbejdżanu i skupiało się na temacie „Przekształcenie regionu SPECA w węzeł łączności o globalnym zasięgu”.

Po raz pierwszy w historii organizacji szczyt SPECA odbył się na szczeblu głów państw, a w dyskusjach w Baku jako goście honorowi uczestniczyli premierzy Gruzji i Węgier oraz Sekretarz Generalny ds. Współpracy Zatoki Perskiej.

Członkowie uczestniczący omówili rosnące znaczenie łączności w obliczu nowych wyzwań w środkowym korytarzu między Europą a Chinami, podkreślając potencjał transformacji cyfrowej, aby uczynić gospodarki bardziej ekologicznymi, zamkniętymi i włączającymi.

W krajach śródlądowych przedsiębiorstwa płacą za eksport swoich produktów ponad dwukrotnie więcej niż ich przybrzeżne odpowiedniki, co prowadzi do ogromnych kosztów handlu, które zmniejszają popyt i utrudniają zrównoważony rozwój.

Aby rozwiązać ten problem, SPECA ma nadzieję na cyfryzację łańcucha dostaw w celu zapewnienia bardziej wydajnych euroazjatyckich połączeń transportowych, zgodnie z normami prawnymi ONZ, takimi jak standardy UN/CEFAT dotyczące multimodalnej wymiany danych w celu ułatwienia przepływu towarów przez granice.

Zrównoważona energia na pierwszym planie

Grupa robocza wspiera współpracę transgraniczną i regionalną na rzecz wdrożenia Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 w Azji Środkowej w celu wspierania ekologicznego i zrównoważonego handlu.

Regionalny system energetyczny Azji Środkowej kryje w sobie ogromny, niewykorzystany potencjał, a państwa uczestniczące w programie SPECA pracują nad dywersyfikacją tras i źródeł przesyłu energii na rynki światowe.

Infrastruktura do produkcji energii na dużą skalę ma również kluczowe znaczenie, ponieważ Azerbejdżan i inne uczestniczące państwa rozwijają swoje możliwości i wzmacniają regionalne połączenia energetyczne w celu poprawy odporności systemu.

Zintegrowana i wzajemnie połączona infrastruktura energetyczna, która obejmuje sieć elektroenergetyczną i gazową oraz umożliwia transport ekologicznego i niskoemisyjnego wodoru i handel nim, może pomóc w stworzeniu bardziej niezawodnych, przystępnych cenowo i zrównoważonych dostaw energii.

Umożliwia także głęboką dekarbonizację i zwiększoną integrację energii odnawialnej na dużą skalę, co wygeneruje nowe miejsca pracy, poprawi równość płci i będzie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki.

©
©

Bazując na dotychczasowych sukcesach

Eksperci ze wszystkich państw członkowskich odwiedzili Baku w celu owocnej wymiany poglądów w ramach dyskusji przy okrągłym stole, formułując nowe pomysły i inicjatywy związane z handlem, transportem, cyfryzacją i energią w regionie SPECA.

Wyniki tych ustaleń posłużą państwom członkowskim za przekształcenie regionu SPECA w dobrze skomunikowany i zrównoważony ośrodek handlu i transportu o zasięgu globalnym, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju.

Podczas ostatniej sesji forum przedstawiono opinie instytucji akademickich i badawczych, które omawiały długoterminowe prognozowanie strategiczne mające na celu wykorzystanie integracji międzynarodowej na następne 25 lat.

Tegoroczne wydarzenie opiera się na 25 latach postępu, który umożliwił skuteczną integrację w regionie i uczynił region SPECA węzłem komunikacyjnym w geograficznym sercu kontynentu eurazjatyckiego.

W 2019 r. Forum Ekonomiczne SPECA uruchomiło inicjatywę Aszchabadu mającą na celu poprawę łączności z wykorzystaniem norm, standardów i narzędzi ONZ, przy jednoczesnym wzmocnieniu łączności w regionie SPECA.

Forum 2021 przygotowało Deklarację z Taszkentu w sprawie zrównoważonego transportu, handlu i łączności w regionie SPECA na rzecz bardziej ekologicznej, włączającej i cyrkularnej odbudowy po pandemii.

W deklaracji członkowie potwierdzili zamiar współpracy na rzecz budowania bardziej ekologicznej gospodarki o obiegu zamkniętym i sprzyjającej włączeniu społecznemu w regionie w okresie jego odbudowy po pandemii Covid-19, ze szczególnym naciskiem na handel, transport i łączność.

W przemówieniu na szczycie SPECA prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wyjaśnił, w jaki sposób wspólne wysiłki na przestrzeni lat wzmocniły stabilność finansową.

„W momencie tworzenia SPECA państwa członkowskie stawiały pierwsze kroki jako niepodległe państwa. Stanęliśmy przed wieloma problemami i wyzwaniami” – stwierdził.

„W ciągu ostatnich 25 lat pokonaliśmy główne wyzwania, wzmocniliśmy naszą suwerenność narodową, staliśmy się cennymi członkami społeczności międzynarodowej i osiągnęliśmy szybki rozwój gospodarczy. Kolejnym czynnikiem jednoczącym nasze kraje jest stabilność polityczna”.

Kirgiski Minister Gospodarki i Handlu Daniyar Amangeldiew przychylił się do tych poglądów i mówił o przyszłym potencjale regionu.

„Znaleźliśmy się w wyjątkowej sytuacji geopolitycznej, która stwarza ogromne perspektywy rozwoju szlaków tranzytowych, handlu i wzrostu gospodarczego. Azja Środkowa zajmuje w dzisiejszym świecie istotne miejsce” – stwierdził.

„Ten region to znacznie więcej niż tylko skrzyżowanie szlaków handlowych; to miejsce, w którym krzyżują się interesy różnych krajów i regionów.