O nas
Kontakt

Projektant chipów Arm zabezpiecza prawie 5 miliardów dolarów w największej ofercie publicznej roku

Laura Kowalczyk

Projektant chipów Arm zabezpiecza prawie 5 miliardów dolarów w największej ofercie publicznej roku

Akcje brytyjskiego projektanta chipów Arm Holdings zadebiutowały w czwartek na Nasdaq w ramach największej pierwszej oferty publicznej od prawie dwóch lat.

Rynek z niecierpliwością czekał na pierwszą ofertę publiczną (IPO) projektanta chipów, która przyciągnęła uwagę czołowych firm technologicznych; Apple, Samsung i Intel wyraziły zainteresowanie, a największy na świecie kontraktowy producent chipów, TSMC, ogłosił, że kupi tę firmę za kwotę 100 milionów dolarów.

Akcje Arm Holdings zostały ostatecznie wycenione na 51 dolarów przed rozpoczęciem notowań po doniesieniach, że właściciel firmy, SoftBank Group Corp, jeszcze bardziej podniesie cenę w związku z dużym zainteresowaniem inwestorów z całego świata.

Ostateczna cena gwarantuje spółce wycenę rynkową na poziomie 54,5 miliarda dolarów. Japoński SoftBank wycofał go z rynku siedem lat temu, kiedy był wyceniany na 32 miliardy dolarów.

Tym razem SoftBank sprzedał 95,5 mln akcji i pozyskał 4,87 mld dolarów, zachowując nadal blisko 90% akcji spółki.

Dlaczego Arm jest tak cenny?

Konstrukcja chipa Arm jest stosowana praktycznie we wszystkich smartfonach, większości tabletów i telewizorów cyfrowych. Niedawno firma Arm rozszerzyła swoją działalność na sztuczną inteligencję, urządzenia inteligentne, przetwarzanie w chmurze, metaświat i jazdę autonomiczną.

Działalność Arm koncentruje się na projektowaniu chipów i udzielaniu klientom licencji na własność intelektualną, a nie na produkcji chipów, w której wykorzystuje partnerów. W ostatnim roku finansowym kończącym się w marcu firma odnotowała przychody w wysokości 2,68 miliarda dolarów i zysk w wysokości 524 milionów dolarów za ten okres.

Dlaczego to IPO jest tak ważne na rynku?

Jest to największa oferta publiczna od debiutu producenta elektrycznych ciężarówek Rivian w listopadzie 2021 r., o wartości rynkowej przekraczającej 66 miliardów dolarów.

Oferta Arma stanowi znaczący rozwój dla rynku IPO, na którym w ciągu ostatnich dwóch lat stosunkowo niewiele spółek weszło na giełdę.

Według narzędzia Renaissance Capital zajmującego się śledzeniem IPO w 2021 r. prawie 400 spółek weszło na giełdę, a giełda odnotowała odbicie trzeci rok z rzędu.

Następnie w zeszłym roku Rezerwa Federalna szybko podniosła stopy procentowe, aby zwalczyć wysoką inflację, a giełda zmieniła kurs, przy spadku S&P o prawie 20%, a indeksu Nasdaq o ponad 30%.

Prywatne spółki zaczęły wzbraniać się przed wejściem na giełdę, a liczba IPO spadła do 71. W tym roku, gdy gospodarka wykazała nieoczekiwaną odporność, na początku września na giełdę weszło 70 spółek.

Spadek liczby IPO, a także fuzji i przejęć przyczynił się do spadku przychodów niektórych z najbardziej znanych instytucji na Wall Street, w tym Goldman Sachs. Goldman jest głównym gwarantem pierwszej oferty publicznej Arm, a także oferty firmy Instacart zajmującej się dostawą artykułów spożywczych, która ma nastąpić w przyszłym tygodniu.