O nas
Kontakt

Prost! Dzięki spadkowi spożycia alkoholu w Monachium otwiera się pierwszy bezalkoholowy ogródek piwny

Laura Kowalczyk

Scotland

Alkohol traci na popularności w Niemczech, a nowe firmy chcą na nim zarobić.

Władze lokalne podają, że w czwartek w Monachium na południu Niemiec zostanie otwarty pierwszy bezalkoholowy ogródek piwny.

Firma, zwana po francusku „Die Null” lub „Zero”, zlokalizowana jest w pobliżu głównego dworca kolejowego w Monachium i dawnego ogrodu botanicznego na Karl-Stützel-Platz.

Częściowo odpowiadając na spadający popyt na alkohol w Niemczech, Die Null będzie teraz serwować wyłącznie napoje bezalkoholowe.

W centrum uwagi znajdą się także wydarzenia kulturalne, w których wystąpią zespoły, chóry, artyści solowi i tancerze.

Projekt, jak wyjaśniła gmina Monachium, ma na celu „rewitalizację” dzielnicy, która padła ofiarą przestępczości i narkomanii.

Urzędnicy mają nadzieję, że Die Null przyciągnie do tego obszaru różne typy ludzi i sprawi, że okolica stanie się tętniącym życiem centrum społeczności.

W tym celu wielu lokalnych liderów biznesu zmobilizowało się do wsparcia projektu.

Na początku tego roku burmistrz Monachium Dieter Reiter powołał grupę zadaniową, której zadaniem jest ograniczenie zachowań antyspołecznych i nielegalnych w dawnym ogrodzie botanicznym.

Jak podaje oficjalna strona miasta, w celu poprawy widoczności wycięto już roślinność i poprawiono oświetlenie.

Zdemontowano także ławki i stoły do ​​ping-ponga, głównie dlatego, że wykorzystywano je do handlu narkotykami lub jako miejsca do spania.

Decyzja o podaniu napojów bezalkoholowych jest również istotna, biorąc pod uwagę zmieniający się stosunek Niemiec do alkoholu.

Według oficjalnych danych sprzedaż piwa w kraju spadła w 2023 roku o 4,2%.

Wzrost ten następuje po niewielkim wzroście zaobserwowanym w poprzednim roku, będącym konsekwencją wygaśnięcia środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa Covid, nawet jeśli najnowsze dane potwierdzają długoterminową tendencję. W ubiegłym roku sprzedaż była o 11,3% niższa niż w 2013 roku i o 25,3% niższa niż w 1993 roku.

Odejście od spożycia alkoholu obserwuje się także w szerszej skali europejskiej.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że chociaż Europa ma najwyższe spożycie alkoholu na mieszkańca w porównaniu z innymi regionami, liczby te stale spadają. Od 2010 roku suma ta spadła o 9,8%.

Osoby decydujące się na ograniczenie spożycia alkoholu często kierują się względami zdrowotnymi lub ceną alkoholu.