Kontrowersje wywołał internetowy film przedstawiający rozpryski farby na ikonie byłego radzieckiego przywódcy w katedrze Świętej Trójcy w Tbilisi.
Demonstranci z prorosyjskiej grupy Alt-Info zebrali się przed domem aktywistki w Gruzji, głośno oskarżając ją o „obrazę” ikony religijnej.
Choć początkowo nie było jasne, czy Nata Peradze sama go zniszczyła, w końcu przyznała, że oblała niebieską farbą nabożny obraz w katedrze Świętej Trójcy w Tbilisi.
Ikona religijna, która została zainstalowana w głównej katedrze stolicy Gruzji, Tbilisi, przedstawia radzieckiego dyktatora Józefa Stalina. Wywołało to przeciwne reakcje w Gruzji.
Według doniesień lokalnych mediów były członek gruzińskiego parlamentu Giorgi Kandelaki w weekend zwrócił uwagę opinii publicznej na ikonę, twierdząc, że zwiększyło to poparcie dla Stalina.
Wielu Gruzinów poczuło się urażonych ikoną, która obnażyła głęboko zakorzenione podziały wokół dziedzictwa byłego sowieckiego dyktatora.
Stalin urodził się i wychował w kraju południowo-kaukaskim, choć później przewodniczył ZSRR, który rządził Gruzją z Moskwy.
Jego panowanie w latach 1924–1953 słynie z brutalności, przemocy i masowych zabójstw.
Ikona została podarowana kościołowi w Tbilisi przez przywódców prawicowo-populistycznej partii Sojuszu Patriotów Gruzji i znajduje się w kościele już od kilku miesięcy.
Przedstawia sceny z życia św. Matrony Moskwy, jedna z nich przedstawia Józefa Stalina – znanego ateistę.
Wiadomo, że Stalin podczas swojej władzy prześladował grupy i przywódców religijnych.
Panel został już oczyszczony i umieszczony pod nadzorem policji. Władze Gruzji wszczęły postępowanie prawne w związku z wandalizmem ikony.