O nas
Kontakt

Przed nami rynki: skutki wyborów europejskich i dane o inflacji w USA

Laura Kowalczyk

The French flag flies atop the National Assembly during the second round of the legislative elections

W tym tygodniu inwestorzy będą uważnie śledzić reakcje rynków europejskich na wybory prezydenckie we Francji. Dodatkowo Chiny i Stany Zjednoczone mają opublikować dane dotyczące indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI), które dostarczą informacji o trajektorii inflacji w dwóch największych gospodarkach świata.

Oprócz ważnych danych gospodarczych, które zostaną opublikowane przez główne kraje europejskie, w tym tygodniu szczególnie uważnie przyjrzymy się reakcjom rynku na wybory we Francji. Ponadto Stany Zjednoczone i Chiny mają opublikować dane o inflacji za czerwiec, które dostarczą wskazówek na temat perspektyw polityki pieniężnej ich banków centralnych.

Europa

Wynik wyborów we Francji może mieć istotny wpływ na rynki akcji i euro w regionie. Giełdy i wspólna waluta mogą dalej rosnąć, jeśli skrajnie prawicowemu Zgromadzeniu Narodowemu nie uda się zdobyć wystarczającej liczby głosów, aby utworzyć rząd. Historia pokazuje jednak, że wybory mogą wpłynąć na rynki finansowe jedynie tymczasowo. Polityka powyborcza i rozwój gospodarczy mają tendencję do kształtowania długoterminowych trendów rynkowych.

Jeśli chodzi o gospodarkę, Niemcy opublikują bilans handlowy za maj i wskaźnik cen hurtowych (WPI) za czerwiec. Nadwyżka handlowa Niemiec nieznacznie zawęziła się w kwietniu do 22,1 miliarda dolarów (20,36 miliarda euro) z 22,2 miliarda dolarów (20,45 miliarda euro) w poprzednim miesiącu, w związku z mniejszym wzrostem eksportu w porównaniu z importem. Eksport do Wielkiej Brytanii i Rosji wyraźnie wzrósł, podczas gdy sprzedaż do Stanów Zjednoczonych spadła. Zgodnie z konsensusem nadwyżka handlowa ma w maju dalej spadać do 19,9 miliardów dolarów (218,33 miliardów euro).

Niemiecki wskaźnik cen hurtowych jest kluczowym wskaźnikiem inflacji, ponieważ ceny hurtowe są z reguły przenoszone na konsumentów. Indeks spowolnił w maju, wzrastając jedynie o 0,1% miesiąc do miesiąca, co sugeruje, że inflacja w kraju wykazuje tendencję spadkową. W zeszłym tygodniu wstępne dane o CPI pokazały, że inflacja w Niemczech spadła w czerwcu do 2,2% po wzroście przez poprzednie dwa miesiące. Konsensus sugeruje, że ceny hurtowe mogą w czerwcu wzrosnąć o 0,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Dane te, w połączeniu z podobnymi trajektoriami gospodarczymi w innych gospodarkach europejskich, dają zachęcające sygnały dla EBC do kontynuowania cyklu obniżek stóp procentowych, zapewniając tym samym czynniki sprzyjające wzrostowi rynków akcji.

W Wielkiej Brytanii miesięczna produkcja krajowa brutto (PKB) za maj zostanie opublikowana w czwartek. Gospodarka wznowiła wzrost w pierwszym kwartale po technicznej recesji w drugiej połowie 2023 r. Według badania Forex Factory w maju PKB kraju może wzrosnąć o 0,2% miesiąc do miesiąca, po wyjściu ze stagnacji w poprzednim miesiącu.

Stany Zjednoczone

W tym tygodniu w centrum debat na światowych rynkach będą dwa wydarzenia i dane gospodarcze: wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej (Fed), oświadczenie Jerome'a ​​Powella oraz wskaźnik CPI w USA za czerwiec. Zeznanie przewodniczącego Powella przed Senacką Komisją ds. Bankowości jest kluczowym wydarzeniem dla Wall Street i rynków światowych. Podczas tej sesji Powell odpowie na pytania komisji dotyczące sytuacji gospodarczej Ameryki i polityki pieniężnej Fed. Nieoczekiwane pytania lub odpowiedzi mogą powodować zmienność na rynku.

Szczególnie skupione będą dane o CPI w USA, które dostarczą wskazówek na temat trajektorii inflacji w kraju. Ceny konsumpcyjne wzrosły w maju o 3,3% rok do roku, po spowolnieniu o 3,4% w poprzednim miesiącu i 3,5% w marcu. Ta tendencja spadkowa daje nadzieję, że Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych we wrześniu, co byłoby pierwszym takim wydarzeniem od marca 2020 r., kiedy wybuchła pandemia. Dalsze złagodzenie presji cenowej prawdopodobnie popchnie Wall Street w górę. Konsensus jest co do wzrostu cen w czerwcu o 3,1% rok do roku, co sugeruje, że inflacja zwalnia do szybszego tempa.

Ponadto wskaźnik cen producentów (PPI) jest również ważnym wskaźnikiem inflacji, odzwierciedlającym zmianę cen na wejściu do fabryki.

Stany Zjednoczone otworzą sezon wyników z dużymi bankami, w tym Citigroup, JPMorgan Chase i Wells Fargo. Sektor finansowy jest wskaźnikiem światowej kondycji gospodarczej ze względu na bliskie powiązania między tymi głównymi bankami.

Azja i Pacyfik

Dane o CPI w Chinach za czerwiec mają istotne znaczenie dla popytu konsumenckiego, ponieważ kraj stoi przed wyzwaniami gospodarczymi wynikającymi z kryzysu na rynku nieruchomości i ożywienia gospodarczego po pandemii. Pozytywnym akcentem jest fakt, że w maju inflacja w Chinach wzrosła trzeci miesiąc z rzędu, co sugeruje, że wysiłki Pekinu mające na celu wzmocnienie wzrostu gospodarczego opłaciły się. Od czerwca ekonomiści oczekują, że ceny konsumenckie w Chinach będą rosły o 0,4% rocznie. Dane mogą jeszcze bardziej podnieść ceny surowców, wskazując na pozytywną koniunkturę gospodarczą w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Oczekuje się, że Bank Centralny Nowej Zelandii (RBNZ) podejmie także decyzję w sprawie oficjalnej stopy procentowej (OCR), mając nadzieję utrzymać ją na poziomie 5,5% ósmy raz z rzędu. Na swoim ostatnim posiedzeniu w maju bank zachował agresywność, sygnalizując, że stopy procentowe mogą pozostać na restrykcyjnym poziomie dłużej niż oczekiwano. Nowa Zelandia publikuje jedynie kwartalny wskaźnik CPI, który w pierwszym kwartale wyniósł 4% rok do roku, wciąż znacznie powyżej docelowego poziomu RBNZ wynoszącego 1–3%.