O nas
Kontakt

Przed rynkami: w centrum uwagi wybory europejskie i decyzja amerykańskiej Fed w sprawie stóp procentowych

Laura Kowalczyk

A ferris wheel is pictured near the European Central Bank in Frankfurt, Germany

Oczekuje się, że wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego i decyzja Rezerwy Federalnej (Fed) w sprawie stóp procentowych będą kształtować trendy rynkowe w tym tygodniu.

W tym tygodniu ruchy rynkowe zdominują pewne ważne wydarzenia i dane gospodarcze. Po pierwsze, oczekuje się, że wynik wyborów europejskich będzie kształtował trendy na giełdzie w strefie euro i miał wpływ na wspólną walutę. Dodatkowo oczekuje się, że Fed podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, co będzie kluczowym wydarzeniem dla rynków światowych po obniżce stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w zeszłym tygodniu.

Europa

Po tym, jak w zeszłym tygodniu europejska giełda osiągnęła rekordowy poziom, wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego można postrzegać jako kluczowy czynnik dla spółek w strefie euro. To z kolei ukształtuje różne sektory, w szczególności producentów pojazdów elektrycznych, producentów paliw kopalnych, firmy zajmujące się ekologiczną energią, firmy przemysłowe i obronne oraz duże banki.

Awans partii skrajnie prawicowych w Parlamencie Europejskim może mieć negatywny wpływ na zielone spółki, takie jak TotalEnergies, Iberdrola, Électrcité de France SA (EDF), Engie, Fortum Corp, Ørsted, Vestas, Acciona SA i Enel Green Power SpA. indeks energii odnawialnej spadł w tym roku o 11%, podczas gdy indeks Euro Stoxx 600 wzrósł o 9%.

Ponadto producenci samochodów, tacy jak Renault, Porsche, Volkswagen, Audi, Mercedes, Citroën i BMW, mogą doświadczyć pewnej zmienności ze względu na wszelkie zmiany polityki dotyczące limitów emisji w oparciu o Zielony Ład. Ogólnie rzecz biorąc, ci producenci samochodów mogliby skorzystać na rosnącym wsparciu radykalnej prawicy ze względu na kosztowne cele w zakresie transformacji ekologicznej.

Negatywny wpływ może to również mieć na przedsiębiorstwa obronne i przemysłowe, ponieważ partie populistyczne są zwykle antywojenne, prorosyjskie i sceptyczne wobec UE. Nacisk zostanie położony na akcje takich spółek jak Rheinmetall, Saab AB i Rolls-Royce Holdings Plc.

Bankowość to trudny sektor, ponieważ większość banków w UE odnotowała dodatnie zyski w pierwszym kwartale, a indeks banków Euro Stoxx wzrósł w tym roku o 21%. Dyskusja wokół wspólnej polityki gwarantowania depozytów może prowadzić do niepewności i presji na akcje tych dużych pożyczkodawców.

Wreszcie euro może znaleźć się pod presją spadkową ze względu na niepewność i potencjalny wpływ partii prawicowych na jednolity rynek.

Stany Zjednoczone

Decyzja Fed w sprawie stóp procentowych będzie kluczowym wydarzeniem dla rynku światowego, ponieważ polityka banku centralnego jest postrzegana jako wiodący wskaźnik dla jego zachodnich odpowiedników. Ponadto oczekuje się, że kraj opublikuje dane o inflacji za maj przed czwartkowym posiedzeniem politycznym Fed.

Ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w USA wzrósł w kwietniu o 3,4% rok do roku, w porównaniu z 3,5% w marcu. Konsensus prognozuje, że inflacja w maju pozostanie na tym samym poziomie 3,4%. Poziom ten pozostaje jednak znacznie powyżej celu Fed wynoszącego 2%. W związku z tym powszechnie oczekuje się, że bank utrzyma w tym tygodniu stopy procentowe na poziomie 5,25%-5,5%. Pozytywem jest to, że bazowy wskaźnik CPI, po wyłączeniu żywności i energii, obniżył się do 3,6% rok do roku, najniższego poziomu od kwietnia 2021 r., sygnalizując korzystny trend w trajektorii inflacji w kraju. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby Fed obniżył stopy procentowe w tym tygodniu, rynki uważają, że obniżka stóp może nastąpić we wrześniu.

Inwestorzy będą uważnie monitorować projekcję ścieżki polityki pieniężnej FOMC, zwaną wykresem punktowym, który odzwierciedla przyszłą ścieżkę stóp procentowych. Warto zauważyć, że wystąpienie prezesa Jerome'a ​​Powella na konferencji prasowej ma zwykle większy wpływ na ruchy na rynku niż sama decyzja Fed. Jastrzębie stanowisko zwykle wywiera presję na rynki akcji i powoduje wzrost wartości dolara amerykańskiego, podczas gdy gołębie stanowisko ma zwykle odwrotny skutek.

Azja i Pacyfik

Posiedzenie polityczne Banku Japonii (BOJ) jest najbardziej wpływowym wydarzeniem dla rynków azjatyckich, zwykle wpływającym na japońskiego jena. Oczekuje się, że BoJ podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w najbliższy piątek, mając nadzieję, że bank pozostawi podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,1%. Gwałtowna dewaluacja jena skłania jednak BoJ do dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Konsensus sugeruje, że bank może zdecydować się na ograniczenie zakupów obligacji skarbowych i ewentualną podwyżkę stóp procentowych w lipcu. Może to spowodować umocnienie jena wobec innych głównych walut, gdyż posunięcie to kontrastuje z działaniami podjętymi przez inne banki centralne.

Dodatkowo Chiny opublikują swoje wskaźniki CPI i PPI za maj, które uważane są za ważny wskaźnik trajektorii gospodarczej kraju. W odróżnieniu od świata zachodniego kraj od 2023 r. znajduje się pod presją deflacyjną w związku z ograniczeniami nałożonymi przez Covid-10. Najnowsze dane pokazały, że w kwietniu ceny konsumpcyjne w Chinach rosły przez trzy kolejne miesiące. Dalszy wzrost inflacji będzie pozytywnym sygnałem dla gospodarki światowej, biorąc pod uwagę rolę Chin zarówno jako głównego dostawcy towarów, jak i rynku konsumenckiego.