Sale wypełnione piórami, parada perkusistów przebranych za szefów kuchni i „Strefa zainteresowań” Jonathana Glazera. Co robić i zobaczyć w Europie w tym tygodniu.
Zapraszamy na kolejny tydzień wydarzeń kulturalnych. Wraz z nadejściem sezonu nagród z pewnością nie brakuje nowych, świetnych filmów i programów telewizyjnych do obejrzenia, a zimowe festiwale i targi, takie jak Paris Design Week, tchną życie w długi styczniowy dzień.
Aktualizując swój kalendarz, przygotowaliśmy także listę najlepszych nadchodzących europejskich festiwali muzycznych, na które warto czekać.
Nie mów, że Cię nie rozpieszczamy.
Wystawy i targi
„W innych przestrzeniach. Środowiska artystek 1956 – 1976”, Monachium, Niemcy
Wielka sztuka ma charakter przemieniający i przenoszący, prowadząc nas przez różne perspektywy i wymiary życia. Nowa wystawa w Haus der Kunst ma na celu umożliwienie odwiedzającym bardziej intensywnej wersji tego doświadczenia poprzez zanurzenie ich w różnych pomieszczeniach wyposażonych w instalacje sensoryczne, każdą autorstwa 11 różnych artystek. Do tych artystów zaliczają się Judy Chicago, Lygia Clark, Laura Grisi, Aleksandra Kasuba i Lea Lublin. Konserwatorzy przyrody i historycy sztuki również pomogli w kuratorowaniu tych przestrzeni; żywe niebieskie odcienie, podłogi wyłożone piórami i szydełkowany „Pokój Łona” to tylko niektóre przykłady tego, jak sceneria połyka Twoje zmysły, jednocześnie przypominając nam o znaczeniu artystek w wciągającej przestrzeni artystycznej. Otwarte do 10 marca.
Andy Warhol: „Beyond The Brand”, Londyn, Wielka Brytania
Ikona pop-artu, Andy Warhol, zostanie uczczona w londyńskiej Halcyon Gallery nową wystawą, na której zaprezentowanych zostanie 10 płócien przedstawiających jego najsłynniejsze dzieła, w tym puszki z zupą Campbell’s, królową Elżbietę II i Marilyn Monroe. Przegląda także mniej znane reklamy Warhola samochodów Chanel No.5 i Volkswagen, dając fascynujący przegląd portfolio artysty. Trwa do 24 marca.
„Kolor to życie”, Paryż, Francja
Miłośnicy sztuki ulicznej wejdź na bezpłatną indywidualną wystawę artysty graffiti Bowsa w Galerie Amarrage. Organizowane przez stowarzyszenie Graffart Association prezentuje wiedzę Bowsa w zakresie abstrakcyjnego pisania i druku 3D przy użyciu mieszanych kolorów i technik. Urodzony na przedmieściach Paryża Bows był kiedyś częścią grupy artystów graffiti znanych jako „Bomb Junkiz” i kolektywu Anthropoworks. W 2021 roku zajął drugie miejsce w konkursie Grafitti & Street Art organizowanym przez Graffart.
Targi Sztuki w Londynie
Odbywające się do 21 stycznia w Business Design Centre londyńskie Targi Sztuki to najlepsze miejsce, aby zobaczyć jedne z najlepszych dzieł sztuki nowoczesnej i konceptualnej. Od hiperrealistycznych figurek z brązu, które kosztują ponad 29 000 euro, po ścianę złożoną z 330 plastikowych figurek Lego – każdy znajdzie coś dla siebie, a motywem przewodnim jest spojrzenie na queerową miłość i życie.
Festiwale i wydarzenia
La Tamborrada – San Sebastian, Hiszpania
Co roku w styczniu ciche ulice San Sebastián budzą się przy rytmicznym dudnieniu perkusji, które wraz z orkiestrami dętymi rozkwita w spektakularną paradę muzycznej ekspresji i hołdu dla dziedzictwa. Uczestnicy zbierają się na placu Konstituzio w starej dzielnicy, a perkusiści przebrani za żołnierzy i kucharzy, zgodnie z tradycją, która podobno sięga 1850 r., kiedy to mieszkańcom rozdano beczki, które miały służyć jako bębny na pamiątkę marszu żołnierzy Napoleona tymi samymi ulicami . Wydarzenie odbędzie się 20 stycznia.
Nuits de la Lecture – Paryż, Francja
Dodaj do zakładek: Francja świętuje wszystko, co związane z książkami, poprzez serię wieczorów czytelniczych w Paryżu. Biblioteki, szkoły, muzea, księgarnie i różne inne miejsca biorą udział, organizując odczyty poezji, warsztaty pisarskie i nie tylko. Obecnie, w ramach ósmej edycji, inicjatywa ma na celu zrzeszanie moli książkowych i zachęcanie innych do dalszego czytania; celebrowanie społecznej siły literatury i jej zdolności do oświecania i łączenia nas wszystkich. Trwa do 21 stycznia.
Kino
Strefa Zainteresowań
Nasz krytyk filmowy David Mouriquand nazwał go „filmem głęboko niepokojącym i zuchwałym, który wstrząśnie” oraz „innym niż wszystkie, które obejrzycie w tym roku”.
Strefa Zainteresowań, luźna adaptacja powieści Martina Amisa z 2014 roku i pierwszy film od dziesięciu lat w reżyserii Jonathana Glazera, spotkała się z dużym uznaniem krytyków po występach na festiwalach w 2023 roku. Fabuła koncentruje się wokół komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa (Christian Friedel) i jego żony Hedwigi (Sandra Hüller), którzy próbują zbudować wymarzone życie dla swojej rodziny obok obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Przeczytaj naszą pełną recenzję tutaj i nasz wywiad z gwiazdą filmu Sandrą Hüller.
Wredne dziewczyny
Wsiadaj przegrany, zobaczymy Wredne dziewczyny.
W całej Europie dostępna jest już wznowienie kultowego filmu o szkole średniej Tiny Fey z 2004 roku (tj jakoś dwadzieścia lat!) oparty jest na odnoszącym sukcesy musicalu będącym spin-offem na Broadwayu i zawiera zaktualizowaną obsadę ubranego na różowo „Plastics”, w którym Reneé Rapp ponownie wciela się w rolę królowej Meanie Reginy George (która w rzeczywistości jest bohaterką pokolenia Z), gotowi zepsuć naiwną nowicjuszkę Cady Heron (Angourie Rice) i pozostawić chwytliwe numery muzyczne na zawsze w naszych głowach. Nieważne, będzie do zdobycia.
serial telewizyjny
Prawdziwy detektyw: Nocna kraina
Gdy „Detektyw” powraca z czwartym sezonem, tym razem w chłodniejszym klimacie, w powietrzu czuć chłód. W rolach głównych Jodie Foster wciela się w ciętą, rzeczową detektyw Elizabeth Danvers, która współpracuje z policjantką stanową Iñupiat, Evangeline Navarro (Kali Reis), oboje muszą zbadać zniknięcie naukowców z centrum badawczego na opuszczonej Alasce. Surowy, lodowaty i odizolowany klimat tej najnowszej serii sprawia, że robi ona największe wrażenie jak dotąd, z niepewnym klimatem „Fargo” i mile widzianym ponownym skupieniem się na stereotypach detektywistycznych skupionych na mężczyznach i zwietrzałych, na których opierały się poprzednie historie. Streamuj teraz w HBO Max lub Sky Go.
Muzyka
Zielony dzień: „Zbawiciele”
Jak wynika z oświadczenia wydanego przez zespół w październiku ubiegłego roku, amerykański punk-popowy zespół Green Day powraca z czternastym albumem studyjnym „Saviors”, który jest płytą „śmiech z bólu, płacz w szczęściu”. rok. Następnie szczegółowo opisali niektóre tematy albumu, w tym: „Choroby, wojna, nierówność, wpływowcy, rekolekcje jogi, alt prawica, aplikacje randkowe, maski, ZDROWIE PSYCHICZNE, zmiany klimatyczne, oligarchowie, podział mediów społecznościowych, darmowa trawka, fentanyl , kruchość.”
Więc w zasadzie przygotujcie się.
To pierwszy album zespołu od wydanego w 2020 roku albumu „Green Day Father of All Motherfuckers” i poprzedzający nadchodzącą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, podczas której wystąpią zespoły wspierające, takie jak The Smashing Pumpkins i Rancid.