O nas
Kontakt

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Supergwiazda Afrobeats, nieznośny poltergeist, czekolada w Paryżu i wiele więcej w menu w tym tygodniu dla Ciebie, drogi czytelniku. Przesuń w górę.

Potwory są przerażające, ale niewiedza, co robić w weekend, może być jeszcze bardziej przerażająca. Nie martw się, po raz kolejny zebraliśmy wszystkie najlepsze nowe wystawy, muzykę, filmy, programy telewizyjne i książki, w których możesz zatopić swoje kły.

telewizja

Poltergeist z Enfield
Poltergeist z Enfield

Niezależnie od tego, czy w nie wierzysz, czy nie, kto nie lubi dobrych historii o duchach?

Było późne lato 1977 roku, kiedy samotna matka Peggy Hodgson po raz pierwszy zadzwoniła na policję w związku z tajemniczymi dźwiękami przesuwania się mebli i stukaniem w ściany jej domu w Enfield w Londynie. Od tego momentu nastąpiła dziwna seria wydarzeń, w którą zaangażowali się badacze zjawisk paranormalnych, dziennikarze i sąsiedzi, którzy zgłaszali upiorne zdarzenia. „The Enfield Poltergeist” ponownie opowiada o tych niechlubnych wydarzeniach w nowym serialu telewizyjnym, który będzie można oglądać w Apple TV+ od 27 października.

Nowością w serwisie Netflix jest „Life on Our Planet”, dokument przyrodniczy wyprodukowany przez Stevena Spielberga, zawierający uderzające połączenie CGI i prawdziwego materiału filmowego, z narracją Morgana Freemana (choć nie możemy powstrzymać się od tęsknoty za słodowymi nutami Davida Attenborough).

Film

Czy jest lepszy sposób na spędzenie weekendu z okazji Halloween niż siedzenie w zaciemnionym kinie i oglądanie filmu o gigantycznej animatronice-zabójcy atakującej ochroniarza w dziecięcej pizzerii przepełnionej paskudną nostalgią?

Kolejny nowy horror od Blumhouse (firmy producenckiej stojącej za bardzo rozczarowującym Egzorcysta: wierzący) i oparty na grze niezależnej, pięć nocy u Freddy’ego przybiera miejsce z dzieciństwa i nawiedza je martwymi dziećmi w postaci przerażających opętanych zwierzęcych robotów, które Mike (Josh Hutcherson) musi przetrwać przez pięć nocy.

Halloween szybko się zbliża, czas na oglądanie horrorów i przebieranie się za złe postacie ze zniekształceniami z filmów. To powszechny trop w historii kina, zwłaszcza blizny na twarzy, które nadal stanowią leniwy skrót określający złych facetów. Od filmów o Jamesie Bondzie po Marvela – Hollywood nie może przestać identyfikować złoczyńców, nadając im blizny lub przebarwienia na twarzy. I jest to trop, który może mieć trwały wpływ. Rozmawialiśmy z Phyllidą Swift, dyrektor generalną Face Equality International, aby lepiej zrozumieć misję organizacji oraz to, że branża telewizyjna i filmowa wciąż nie może powstrzymać się od używania zmęczonych wizualnych skrótów, jeśli chodzi o ukazywanie zła na ekranie – ze szkodą dla całą społeczność – i dlaczego proszą o zastrzeżenie przed horrorami w sezonie Halloween. Nasz wywiad możesz przeczytać tutaj.

W innym miejscu, w świetle konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przygotowaliśmy także listę ośmiu filmów, które mogą pomóc ludziom lepiej zrozumieć sytuację i jej historię poprzez przedstawienie różnych perspektyw.

Na koniec smutna wiadomość, że Wał zmarł gwiazdor Richard Roundtree, nigdy nie było lepszego czasu na obejrzenie oryginalnego filmu z 1971 roku w reżyserii Gordona Parksa.

Sztuka i wystawy

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez London Transport Museum (@ltmuseum)

Od kolorowych karykatur Harry’ego Stevensa po kultowy obraz Saturna i London Transport autorstwa Man Raya – plakaty, które od dziesięcioleci zdobią ściany londyńskich stacji, są pełne błyskotliwych pomysłów i pięknej estetyki. Ponad 110 z nich z kolekcji London Transport Museum można obecnie oglądać w The Global Poster Gallery w Covent Garden w Londynie.

We Florencji brytyjsko-indyjski rzeźbiarz i artysta konceptualny Anish Kapoor organizuje nową, hitową wystawę w Palazzo Strozzi. Od dezorientujących rzeźb z lustrami po odważne krwistoczerwone instalacje – prezentowane prace są zarówno niepokojące, jak i inspirujące. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz wywiad z Kapoorem tutaj.

Aha, a jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak pachnie starożytna mumia, nie zastanawiaj się więcej! Naukowcy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka odtworzyli zapach używany w procesie mumifikacji wybitnej Egipcjanki i można go doświadczyć w ramach nowej wystawy w duńskim Muzeum Moesgaarda: „Starożytny Egipt – obsesja na punkcie życia”.

Muzyka

Swifties, radujcie się! Z okazji dziewiątej rocznicy istnienia Taylor Swift wydała ponowne nagranie swojego piątego albumu studyjnego „1989”, przemianowanego na „1989 (Taylor’s Version)”. Album, na którym znalazły się takie hity jak „Bad Blood” i „Shake it Off”, zapewnił Swift status supergwiazdy i ugruntował jej pozycję jako Królowej Popu tego pokolenia.

Gdzie indziej supergwiazda Afrobeats, pan Eazi, wydał swój debiutancki pełnometrażowy album „Evil Genius”, w ramach którego zlecił 13 artystom z całej Afryki stworzenie unikalnych utworów inspirowanych każdym utworem na płycie. Tutaj znajdziesz nasz wywiad z nim.

Nowy album brytyjskiej artystki electro R&B, Sampha, „Lahai”, również jest już dostępny i warty przesłuchania, podobnie jak nowy album Shake Shake Go, „Double Vision”. Niedawno rozmawialiśmy z zespołem – bądźcie na bieżąco z TylkoGliwice Culture, aby poznać nasz nadchodzący wywiad.

Książki

Jak wspomnieliśmy w podsumowaniu zeszłego tygodnia, to sezon wspomnień o gwiazdach! W tym tygodniu Britney Spears trafiła na pierwsze strony gazet:Kobieta we mnie. Od rewelacji na temat aborcji po „blaccent” Justina Timberlake’a podczas rozmowy z piosenkarką R&B Ginuwine (która stała się popularna w mediach społecznościowych po przeczytaniu jej przez aktorkę Michelle Williams) – to surowy i porywający wgląd w niespokojne życie księżniczki popu.

Brytyjski aktor Sir Patrick Stewart również zachwycił swoich fanów, wydając swoje wspomnienia „ Robienie tego tak’, fascynującą podróż przez wczesne lata dorastania w Yorkshire, aż do zdobycia miejsca w szkole teatralnej, zostania uznanym aktorem szekspirowskim, a następnie zdobycia dużej sławy i fortuny w połowie życia, kiedy niechętnie przyjął rolę w Star Treku: Następne pokolenie. Przeczytaj lub jeszcze lepiej, posłuchaj wyjątkowego głosu Stewarta w audiobooku.

Żywność

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Salon du Chocolat (@salonduchocolat)

Czy istnieje smaczniejsze połączenie niż Paryż i czekolada? Od 28 października w Mieście Miłości przez 5 dni odbędzie się „Salon du Chocolat”, podczas którego odbędą się różnorodne wydarzenia organizowane przez producentów czekolady, producentów kakao, cukierników i nie tylko. Obowiązkowa pozycja dla każdego słodyczy.