O nas
Kontakt

Przegląd kultury: Jak student w 1898 roku stworzył cheerleaderkę

Laura Kowalczyk

Przegląd kultury: Jak student w 1898 roku stworzył cheerleaderkę

2 listopada 1898: Narodziny cheerleadingu.

Czy istnieje bardziej amerykańska rozrywka niż cheerleaderek? Oprócz upodobania narodu do broni palnej i braku opieki zdrowotnej, cheerleading obejmuje wiele najbardziej rozpoznawalnych cech Stanów Zjednoczonych. Połączenie bezczelnej autopromocji, pochwał i czystych umiejętności sportowych jest symbolem kraju, którego podstawowa historia koncentruje się na podobnym micie samokreacji.

Nic więc dziwnego, że cheerleaderek jako sport ma swoje korzenie w USA. W dniu dzisiejszym, w oficjalną rocznicę powstania cheerleaderek, przejrzyjmy trochę podręczniki historii na temat początków tego sportu.

Cheerleading zakorzenił się w świadomości kulturowej dzięki niezliczonym przedstawieniom w filmach. Gatunek dramatów dla nastolatków ze szkół średnich jest pełen przykładów intensywnych grup dziewcząt (a czasem chłopaków) wykonujących ściśle choreograficzne układy, by wesprzeć wybitną drużynę piłkarską swojej instytucji.

Niezależnie od tego, czy to oni są prześladowcami Wrzosyobiekt obsesji amerykańska pięknośćlub konkurencyjne postacie Przynieś to; wizerunek cheerleaderki jest spójny: młode wysportowane blondynki w krótkich spódniczkach.

Może cię zatem zaskoczyć, że pierwotnym cheerleaderem był niejaki Johnny Campbell.

Przed Campbellem wczesne lata cheerleaderek były związane z tysiącami ludzkiej natury, która sprawiała, że ​​tłumy krzyczały i śpiewały, wyrażając poparcie dla gwiazd sportu. Od starożytnych Greków wykonujących epinikon (zwróć uwagę na włączenie słowa „nike”) w celu uczczenia zwycięstwa sportowego aż do XIX wieku, ludzie skandowali swoich ulubionych sportowców.

Cheerleading, jak jest dziś znany, powstał w latach sześćdziesiątych XIX wieku, gdy Brytyjczycy śpiewali zgodnie, aby wspierać swoje drużyny piłkarskie. W USA tradycja minęła. Pierwszym godnym uwagi przykładem jest „Princeton Cheer”, po raz pierwszy udokumentowany w 1869 roku jako „Hurra! Hurra! Hurra! Tygrys! Ssst! Bum! Ach!” Do dziś służy w szkole.

Do tego momentu wszystkie cheerleaderki odbywały się pod wpływem chwili, gdy wokół drużyny gromadził się tłum. Dopiero dzisiaj w 1898 roku Campbell zmienił to w działalność ukierunkowaną.

Johnny Campbell i jego współczesne odpowiedniki
Johnny Campbell i jego współczesne odpowiedniki

Campbell, student Uniwersytetu w Minnesocie, podczas meczu piłkarskiego wstał z siedzenia na krokwiach i wyszedł na boisko. Przeskoczył płot i z pola nakazał tłumowi śpiewać razem z nim: „Rah, Rah, Rah! Ski-u-mah, Hoo-Rah! Hoo-Rach! Uniwerek! Uniwerek! Varsity, Minn-e-So-Tah!”

Siła wyczynu Campbella była oczywista. Gdy fani Minnesoty zjednoczyli się wokół jednego utworu, gracze i kibice drugiej drużyny nie mogli uniknąć potężnego wrażenia, jakie wywołał tak wyjątkowy pokaz wsparcia. Wkrótce wszystkie drużyny w USA wyznaczyły przywódców Yell, aby gromadzili kibiców na podobnych pokazach.

Od tego momentu wszystko zaczęło naturalnie rosnąć. W pewnym momencie mikrofony stały się powszechne. Dopiero w 1923 roku Uniwersytet Minnesota zezwolił kobietom na udział w cheerleaderkach. Kiedy wielu mężczyzn zostało wywiezionych z kraju, aby walczyć podczas II wojny światowej, sport ostatecznie zmienił się na bardziej kobiecą wersję. Od tego momentu rozkwitły pokazy sportowe, tworząc sport, który znamy dzisiaj.