Dziś wieczorem jest Krampusnacht (lub Noc Krampusów) – mroczna alternatywa dla Świętego Mikołaja. Oto dlaczego powinieneś się bardzo bać.
Co roku, 5 grudnia, jest Krumpusnacht – lub Noc Krampusów.
W popularnej legendzie środkowoeuropejskiej – zwłaszcza w Niemczech – antropomorficzna postać pół-kozła, pół-demona to anty-św. Nicolas, który karze niewłaściwie zachowujące się dzieci w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Widzicie, jutro (6 grudnia) jest dzień Świętego Mikołaja, kiedy to stary, dobry Nic nagradza grzeczne dzieci prezentami. Jednak poprzedniego wieczoru wszystkie niegrzeczne łobuzy odwiedza Krampus, który tradycyjnie bije dzieci gałęziami lub obdarowuje je węglem. W niektórych przypadkach zjada je lub zabiera do piekła.
Zostawcie to Niemcom!
Imię włochatego potwora wywodzi się od niemieckiego słowa Krampen, co oznacza „pazur” i według legendy jest on synem Hel, nordyckiego boga podziemi.
Więc kiedy zabiera dzieciaki do piekła, po prostu pozwala im spotkać się ze swoimi tatusiami.
Niezrozumiany, bardzo?
Nie możemy jednak usprawiedliwić wężowego języka spętającego babę… (Patrz poniżej)
Kościół katolicki próbował go zakazać ze względu na jego podobieństwo do diabła (zepsucie sportu), a naziści nawet spróbowali, zakazując Krampusowi ze względu na jego pogańskie pochodzenie.
Niedawno w Austrii wyrażono obawy co do tego, czy tradycja ta jest odpowiednia dla dzieci.
Jednak popularność Krampusów wciąż trwa. Nadal odbywają się tradycyjne parady z okazji Krampus – zwłaszcza Krampuslauf (Bieg Krampusów), w którym ludzie przebrani za Krampusa próbują przestraszyć młodzież swoimi wybrykami.
Postać ta i jej obchody przeżywają wręcz kulturowe odrodzenie.
Choć wielowiekowa tradycja Krampusnacht Jest obchodzony głównie w Niemczech i Austrii, a przerażająca legenda przedostała się w ostatnich latach do szerszej kultury popularnej – w telewizji, filmach i grach wideo.
Postać pojawiła się w odcinkach Scooby Doo i American Dad!; horror z 2015 roku, Krampus, z Adamem Scottem i Toni Collette w rolach głównych (nie jest tak źle); oraz serię sequeli/spinoffów, takich jak „zabij-zabij-to-wszystkim-ogniem” Krampus: Rozliczenie, Krampus uwolniony, Krampus: Diabeł powracai nawet Matka Krampus.
Nie widzieliśmy trzech ostatnich, więc wstrzymamy się z oceną. To powiedziawszy, marketing wygląda okropnie, więc nie mamy nadziei.
Tak więc, dla wszystkich, którzy przegapili Halloween i potrzebują mniej wesołej opcji, zanim nieuchronnie zacznie się sezonowy doping, dzisiaj jest wasz dzień. A może to powinna być noc.
Módl się tylko, żebyś był dobry i żebyś nie spotkał Papy Hel.