O nas
Kontakt

Przegląd Kultury: Pięć filmów, które trzeba zobaczyć tego dnia

Laura Kowalczyk

Przegląd Kultury: Pięć filmów, które trzeba zobaczyć tego dnia

Tego dnia, przez dziesięciolecia, wydano kilka naprawdę świetnych filmów. Oto nasze podsumowanie, na wypadek gdybyś chciał uczcić jakieś rocznice…

Wydawać by się mogło, że filmy, które ukazały się 26 października, są z reguły całkiem niezłe.

Cofamy się o cztery dekady i cofamy się o pięć lat o 10 lat, by przypomnieć sobie nasze ulubione…

Terminator

(Wydany: 26 października 1984)

Terminator
Terminator

Przełomowy film Jamesa Camerona Terminator może nie był wielkim hitem w kinach, ale był tak kultowym ulubieńcem w domowych nagraniach wideo, że dał początek niezwykle lukratywnej serii filmów.

Oryginalny film został zainspirowany twórczością Harlana Ellisona i ogląda się go jak horror lub film akcji science-fiction. Dla tych z Was, którzy jeszcze nie mieli przyjemności, Linda Hamilton gra Sarah Connor, kelnerkę, która nie zdaje sobie sprawy, że została naznaczona śmiercią przez zaawansowanego technologicznie robota z przyszłości, granego przez Arnolda Schwarzeneggera. Pojawia się Kyle Reese (Michael Biehn), żołnierz z przyszłości, który próbuje uratować jej życie, aby mógł urodzić się jej syn, przyszły przywódca buntu.

Do dziś praktyczne efekty nadal robią wrażenie, maskując niskobudżetową produkcję tej epopei. A T-800 Arniego pozostaje ikoniczną postacią w świecie kina. Na wiele sposobów, Terminator to film, który zapewnił Schwarzeneggerowi reputację świetnego aktora obsadzającego filmy akcji, mimo że przed wielką przerwą w 1984 roku wystąpił w zaledwie kilku filmach, które odniosły sukces i w dwóch filmach o Conanie. Potem przyszedł Komandos, Drapieżnik, Biegnący mężczyzna, Całkowite przypomnienie, Prawdziwe kłamstwa

Spotykać się z kimś, Terminator został przekroczony dopiero w 1991 r Terminator 2: Dzień Sądu w serii, podczas gdy pozostałe cztery filmy z serii okazały się albo okropne (Terminator-Genisys), nieff (Terminator: Mroczne przeznaczenie), bardzo lekko niedoceniany (Terminatorskie ocalenie) lub po prostu do zapomnienia, gdyby nie to głęboko przygnębiające zakończenie (Terminator 3: Bunt Maszyn).

Król Lew II: Duma Simby

(Wydany: 26 października 1998)

Król Lew II: Duma Simby
Król Lew II: Duma Simby

Bezpośrednio na wideo czy nie, jest to wspaniała kontynuacja inspirowana Romeem i Julią, która jest lepsza, niż miała być. I nie usłyszymy złego słowa na ten temat.

Donniego Darko

(Wydany: 26 października 2001)

Donniego Darko
Donniego Darko

Ciemno… Ciemniej… Darko.

Donniego Darko był debiutanckim filmem scenarzysty i reżysera Richarda Kelly’ego i to właściwie jedyna dobra rzecz, jaką zrobił od tego czasu.

Pomimo skromnej premiery, pomysłowa komedia science fiction / czarna smoła stała się kultowym hitem, dając widzom mnóstwo do myślenia dzięki oszałamiającej, skutecznej przygodzie z podróżami w czasie, skupionej na kwestii predeterminizmu. Rozpoczęło to karierę Jake’a Gyllenhaala, odcisnęło piętno na ostatnich dniach życia Patricka Swayze i dało nam kilka niezwykle złowrogich elementów halucynacyjnych z króliczkiem Frankiem – który zawsze jest podstawą Halloween, jeśli chodzi o przyzwoitą, przerażającą maskę.

Suspiria

(Wydany: 26 października 2018 r.)

Suspiria
Suspiria

Wystarczająco nabrałem liryki w związku z genialnym remakiem klasycznego horroru giallo Dario Argento w reżyserii Luca Guadagnino.

Ten brutalnie stylowy i odurzająco wielowarstwowy film kończy w tym roku pięć lat, a mimo to pozostaje wszystkim, czym powinien być remake: świeżością, pomysłowością i wyzwaniem. Faktycznie, rok 2018 Suspiria stoi obok Philipa Kaufmana Inwazja porywaczy ciałJohna Carpentera Rzecz i Davida Cronenberga Mucha jako jeden z nielicznych remake’ów horroru, który faktycznie deklasuje oryginał.

Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego, czytaj dalej tutaj.

Chłopiec z nieba

(Wydany: 26 października 2022 r.)

Chłopiec z nieba
Chłopiec z nieba

Szwedzko-egipski reżyser Tarik Saleh otrzymał zarówno nagrodę François Chalais, jak i nagrodę za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2022 r. Chłopiec z niebaLub Konspiracja w Kairze jak nosił tytuł w większości krajów anglojęzycznych. Jednak pomimo wyróżnienia i bycia jednym z mocniejszych filmów w Konkursie tego roku, film nie cieszy się uznaniem, na jakie zasługuje.

To pokręcona opowieść o młodym studencie Adamie (Tawfeek Barhom), który uczęszcza do najlepszej szkoły religijnej w Kairze, Uniwersytetu Al-Azhar. Tam zostaje uwięziony w labiryncie korupcji mającej swoje źródło w poszukiwaniach kolejnego wielkiego imama kraju. Zwerbowany jako kret przez pułkownika Ibrahima (Fares Fares), tajemniczego przedstawiciela Agencji Bezpieczeństwa Państwowego, Adam ma za zadanie potajemnie informować o wszelkich wywrotowych poglądach politycznych imamów.

Film robi wrażenie odważnym przedstawieniem korupcji instytucjonalnej i religijnej w Egipcie oraz antyklerykalnym tonem. Co więcej, powinna zachwycić fanów dobrego thrillera szpiegowskiego, np Chłopiec z nieba gra przypomina połączoną z powieścią Johna LeCarré Wszyscy ludzie prezydenta. Będziesz obgryzać paznokcie aż do ostatniej (i poetyckiej) sceny.

Mamy to.

Wybierz, co chcesz i szczęśliwego 299. dnia roku oglądania filmów.