O nas
Kontakt

Przegląd treści terrorystycznych w Internecie w UE odsunięty o uwzględnienie wojny Izrael-Gaza

Laura Kowalczyk

The terrorist content online regulation entered into force in June 2022.

Pierwotnie ewaluację planowano przeprowadzić w czerwcu tego roku.

Zaplanowana przez Komisję Europejską ocena skuteczności przepisów dotyczących zwalczania treści terrorystycznych w internecie została przesunięta na 2025 r., aby uwzględnić atak Hamasu na Izrael, który miał miejsce 7 października ubiegłego roku – poinformował organ wykonawczy UE w odpowiedzi na pytania parlamentarne.

Rozporządzenie dotyczące treści terrorystycznych w Internecie, które weszło w życie w czerwcu 2022 r., ma na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu przez terrorystów mediów społecznościowych i darknetu do radykalizacji, rekrutacji i podżegania do przemocy.

Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała w odpowiedzi na pytania posła Patricka Breyera (Niemcy, Zieloni/EFA), że przyjęcie raportu oceniającego, pierwotnie planowane na czerwiec tego roku, jest obecnie przewidywane na drugi kwartał 2025 r.

Jak powiedziała Johansson, sprawozdanie będzie zawierać informacje na temat przyjęcia programu wdrażania i monitorowania, którego wdrożenie zostało opóźnione ze względu na późne przekazanie Komisji kluczowych informacji od państw członkowskich i dostawców usług hostingowych.

„Uznano również za istotne odzwierciedlenie stosowania rozporządzenia po ataku terrorystycznym przeprowadzonym przez Hamas na Izrael 7 października 2023 r.” – dodała.

Zgodnie z przepisami firmy internetowe muszą podjąć środki w celu zapobiegania niewłaściwemu wykorzystaniu swoich platform. Ustawodawstwo zostało zapoczątkowane przez wydarzenia takie jak transmitowane na żywo ataki terrorystyczne w Christchurch w Nowej Zelandii w 2019 r. i w Buffalo w USA w maju 2022 r.

Dostawcy usług internetowych muszą usuwać treści terrorystyczne online w ciągu godziny od otrzymania nakazu usunięcia od krajowego organu rządowego. Te organy regulacyjne mogą również nakładać sankcje na platformy za nieprzestrzeganie przepisów.

Komisja ma również uprawnienia do usuwania treści na mocy ustawy o usługach cyfrowych, która zaczęła obowiązywać bardzo duże platformy internetowe w sierpniu 2023 r. W grudniu organ wykonawczy UE rozpoczął dochodzenie DSA w sprawie platformy mediów społecznościowych X w związku z rozpowszechnianiem nielegalnych treści w kontekście ataków Hamasu na Izrael.