O nas
Kontakt

Przejdź na „demitaryzm” w te Święta Bożego Narodzenia: raport ONZ wzywa do wprowadzenia nowej diety, która pomoże w walce ze zmianami klimatycznymi

Laura Kowalczyk

The report proposes halving the average European meat and dairy consumption and moving to a more plant-based diet to cut pollution and improve human health.

Przejście na „demitaryzm” oznacza jeszcze niższą emisję niż weganizm – i jest łatwiejsze do przestrzegania

Jeśli chcesz, aby Twoja dieta w okresie świątecznym była bardziej przyjazna dla planety, nowy raport sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem będzie dieta demitarna.

W badaniu przeprowadzonym dla Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) naukowcy odkryli, że ograniczenie spożycia mięsa i nabiału może mieć większy wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia azotem niż dieta wegańska.

Azot jest niezbędny do wzrostu roślin i występuje w nawozach syntetycznych stosowanych przez rolników w celu zwiększenia produkcji roślinnej.

Jednak azot przedostający się do środowiska staje się gazem cieplarnianym 300 razy silniejszym niż dwutlenek węgla.

Czy azot powoduje zmiany klimatyczne?

W nowym raporcie „Apetyt na zmiany” zaproponowano rozwiązania pozwalające zmniejszyć o połowę zanieczyszczenia azotem pochodzące z rolnictwa i systemu żywnościowego w Europie.

Badanie zostało opracowane przez grupę naukowców, których koordynacją zajmują się Brytyjskie Centrum Ekologii i Hydrologii (UKCEH), Komisja Europejska, Kopenhaska Szkoła Biznesu oraz Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Appetite for Change twierdzi, że nieefektywność w gospodarstwach rolnych, handlu detalicznym i praktykach związanych ze ściekami oznacza, że ​​efektywność wykorzystania azotu w systemie żywnościowym w Europie wynosi zaledwie 18 procent, a większość pozostałego azotu przedostaje się do powietrza, wody i gleby.

Tutaj przekształca się w różne formy zanieczyszczeń: amoniak i tlenki azotu, które są szkodliwymi substancjami zanieczyszczającymi powietrze; podtlenek azotu, silny gaz cieplarniany; i azotany, które wpływają na jakość wody.

Jedzenie mniejszej ilości mięsa i nabiału może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi

W raporcie zaproponowano zmniejszenie o połowę średniego spożycia mięsa i nabiału w Europie oraz przejście na dietę bardziej roślinną, aby zmniejszyć zanieczyszczenie i poprawić zdrowie ludzkie.

Według naukowców system żywnościowy w Europie, zwłaszcza hodowla zwierząt, odpowiada za 80 procent emisji azotu na kontynencie.

Uprawa warzyw i innych produktów roślinnych jest zazwyczaj bardziej wydajna niż hodowla zwierząt gospodarskich i wymaga mniej ziemi i nawozów.

Aby pomóc w przejściu na diety oparte w większym stopniu na roślinach, naukowcy sugerują zapewnienie zachęt finansowych w przypadku żywności, która ma niewielki wpływ na środowisko i przyjęcie kontraktów cateringowych z sektorem publicznym, które oferują zrównoważony wybór żywności.

Powinno istnieć „spójne połączenie polityk dotyczących produkcji i konsumpcji żywności, aby lepiej wspierać przejście na zrównoważone systemy”.

W badaniu nalega się również na lepsze zarządzanie stosowaniem nawozów i przechowywaniem obornika zawierającego azot.

Naukowcy twierdzą, że lepsze oczyszczanie ścieków w celu wychwytywania azotu ze ścieków zmniejszyłoby również emisje i umożliwiłoby wykorzystanie na polach składników odżywczych pochodzących z recyklingu.

Czy „demitaryzm” jest lepszy od weganizmu?

Chociaż weganizm jest reklamowany jako jedna z najbardziej przyjaznych dla planety diet, przejście na dietę demitarną mogłoby być lepsze w walce z zanieczyszczeniem azotem.

„Nasza analiza wykazała, że ​​szeroki pakiet działań obejmujący podejście demitarne (zmniejszenie o połowę spożycia mięsa i nabiału) uzyskał najwyższe wyniki w dążeniu do zmniejszenia o połowę ilości odpadów azotowych do 2030 r.” – mówi profesor Mark Sutton z UKCEH, jeden z redaktorów „Appetite for Change”.

Spożycie białka przez przeciętnego mieszkańca Europy znacznie przekracza zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

Z raportu wynika, że ​​zbilansowana dieta zawierająca mniej mięsa i nabiału poprawiłaby również odżywianie i uczyniła ludzi zdrowszymi, zmniejszając zapotrzebowanie na usługi zdrowotne.